Moshe Feldenkrais. Zdrowie i marzenia

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health maj - czerwiec 2017

Kup ten numer

Czy możesz przekonać swój umysł, że pomimo odniesionych urazów, choroby czy niepełnosprawności jesteś tak samo sprawny jak dawniej i nie cierpisz z powodu bólu? Dziś wydaje się nam, że jest to osiągalne. W przeszłości uważano inaczej, ale zmienił to pewien twardy człowiek...

Moshe Feldenkrais urodził się w 1904 r. jako obywatel Imperium Rosyjskiego w Sławucie na Wołyniu, ziemi, która w przeszłości należała do Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej. Jako 14-latek wybrał się w samotną podróż do Palestyny, gdzie pracował jako robotnik do 1923 r. Studia ukończył w Paryżu w École Spéciale des Travaux Publiques, uzyskując tytuł inżyniera budowy maszyn. Potem m.in. doktoryzował się na Sorbonie z fizyki.

Miał szerokie zainteresowania i odnosił sukcesy w wielu dziedzinach. Jako pierwszy Europejczyk uzyskał czarny pas w jujitsu (dżudo) i propagował ten sport na naszym kontynencie. Podczas II wojny światowej służył w marynarce brytyjskiej i w tym czasie opatentował kilka urządzeń sonarowych. Jeszcze w latach dwudziestych podczas meczu piłkarskiego doznał poważnego urazu kolana. Dolegliwości powróciły podczas wojny. Wtedy zainteresował się układem nerwowym człowieka i zasadami ruchu poszczególnych części ciała.

Traktując swoje ciało i nabytą niepełnosprawność jako swoiste laboratorium, podszedł do problemu kompleksowo, dzięki czemu z czasem stworzył tzw. metodę Feldenkraisa, stosowaną do dzisiaj. Eksplorował wiele dziedzin od biologii przez lingwistykę po cybernetykę.

Feldenkrais był pionierem nowoczesnego myślenia o zmianach zachodzących w mózgu w trakcie całego naszego życia. Rozumiał, jaką rolę odgrywają one w przezwyciężaniu ograniczeń fizycznych i bólu. Starał się uzmysłowić ludziom, że dzięki odpowiednim ćwiczeniom, czyli ruchowi, mogą wprowadzić zmiany w swoim ciele i umyśle.

W sensie fizycznym i fizjologicznym w jego metodzie chodzi o naprawę połączeń pomiędzy korą ruchową mózgu a ciałem. W efekcie zwiększa się wtedy sprawność ruchowa. Ćwiczenia polegają na powolnym wykonywaniu w asyście terapeuty powtarzających się ruchów ciała, co ma doprowadzić do utrwalenia nowych wzorów ruchu, czyli wypracowania pożądanych nawyków. Mogą to być ćwiczenia pasywne, wtedy na ciało pacjenta oddziałuje terapeuta, lub aktywne, wykonywane samodzielnie przez pacjenta.

Tak więc Feldenkrais, co w jego czasach wcale nie było oczywiste, uważał, że ludzki mózg, podobnie jak umysł, jest plastyczny i można go kształtować. Pożądane zmiany osiąga się zaś przez ćwiczenia fizyczne i rozwijanie świadomości. Gdy kontuzja kolana uniemożliwiła mu dalsze treningi dżudo, zapytał sam siebie: czy mogę tak wytrenować swój mózg, abym był w stanie robić to wszystko, co przedtem? Alternatywą była operacja, która w tamtych czasach oznaczała całkowite unieruchomienie kończyny.

Nie chciał tego. Postanowił leczyć się sam. I tak właśnie doszło do opracowania nowej metody. Wcześniej przeczytał stosy książek poświęconych anatomii, fizjologii i neurologii. Ukończył nawet podstawowe kursy medyczne. Dzięki temu nie tylko zyskał wiedzę ogólnomedyczną, lecz również utwierdził się w przekonaniu, że tradycyjna medycyna nie jest w stanie mu pomóc w realizacji celu, jakim było odzyskanie sprawności bez użycia skalpela.

Feldenkrais pragnął powrotu do treningów dżudo. I po kilku latach ćwiczeń ruchowo-umysłowych udało mu się to! Od 1954 r. mieszkał na stałe w Izraelu, gdzie rozpoczął nauczanie swojej metody. Wydawał książki, później zaczął prowadzić kursy dla terapeutów. Wśród jego uczniów, a zarazem pacjentów był m.in. premier Izraela David Ben Gurion.

Moshe Feldenkrais pojmował zdrowie jako możliwość spełniania swoich marzeń. I temu służy jego metoda: przywraca ludziom zdolność do realizowania celów i pasji życiowych. Jest stosowana do dzisiaj.

Mirosław Usidus

Holistic Health maj - czerwiec 2017

Zobacz także

Jak wzmocnić mięśnie całego ciała?

Jak wzmocnić mięśnie całego ciała?

Prawidłowo rozwinięte i funkcjonujące muskuły potrafią uchronić przed urazem, a jeśli już do niego doszło, są w stanie kompensować braki.

Bernie Siegal - Miłość uzdrawia

Bernie Siegal - Miłość uzdrawia

Gdy pacjent nie jest w stanie myśleć pozytywnie, trudno prowadzić terapię, zwłaszcza w przypadku chorób onkologicznych. W XXI wieku znaczenia stanu psychiki w walce z chorobą nie kwestionują ani lekarze, ani psychoterapeuci.

Szałwia lekarska - właściwości lecznicze, zastosowanie

Szałwia lekarska - właściwości lecznicze, zastosowanie

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) - nie przez przypadek jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa salvus, czyli zdrowy. To jeden z ważniejszych surowców zielarskich, działający przeciwzapalnie, antyseptycznie, rozkurczowo i przeciwcukrzycowo.

Choroba Wilsona - przyczyny, objawy, leczenie

Choroba Wilsona - przyczyny, objawy, leczenie

Lekarz dostrzegł wokół tęczówek Iwony złotobrązowe pierścienie. To odkrycie uratowało jej życie, bowiem postępujące zwyrodnienie soczewkowo-wątrobowe już zbierało swoje żniwo…

Na obniżenie cholesterolu - jabłka zamiast statyn

Na obniżenie cholesterolu - jabłka zamiast statyn

Jeśli chodzi o profilaktykę chorób kardiologicznych, popularne owoce dają lepsze efekty niż kontrowersyjne leki, a przy tym ich jedzenie jest wolne od skutków ubocznych.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

17 wrzesień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store