Im dłuższe telomery, tym dłuższe życie

Czy to możliwe, aby długość i jakość naszego życia zależały od małych struktur białkowych znajdujących się w chromosomach?

Każda komórka ludzkiego organizmu rodzi się, żyje spełniając swoje funkcje, mnoży się i umiera. Codziennie setki takich procesów zachodzą w naszym organizmie, sprawiając, że rośniemy, dojrzewamy, zmieniamy się i starzejemy.

Z czasem jednak podziały komórkowe przebiegają coraz wolniej, a tkankom trudniej jest się regenerować. W końcu organizm nie ma już siły na nowe podziały komórek - wkracza w okres starzenia i staje się bardziej podatny na rozwój pewnych chorób, m.in. nowotworów i osteoporozy. Dodatkowo regeneracja każdego urazu trwa dłużej.

Masz tylko jeden organizm

A zatem wiesz, że o organizm należy dbać. To dobrze, że codziennie dostarczasz mu niezbędnych składników odżywczych w postaci zbilansowanej diety, uprawiasz sport i spędzasz czas z przyjaciółmi. Wszystkie te czynniki mają naukowo udowodniony wpływ na długość życia i zdrowie. Czy to jednak wszystko, co możesz zrobić, aby wspomagać procesy regeneracyjne organizmu?

Oczywiście nie. Przecież unikasz papierosów i nadmiaru alkoholu, stosujesz kremy odpowiednie do Twojej cery. Wiesz, że stres oksydacyjny źle wpływa na organizm i sięgasz po suplementy, które zwalczają wolne rodniki. Ale czy pamiętasz o telomerach?

Telomery - obrońcy chromosomów

Znadujące się na zakończeniach chromosomów telomery chronią je przed uszkodzeniem

Za każdym razem, kiedy komórka ulega podziałowi, dzielą się również zawarte w niej chromosomy zbudowane z nici DNA, które kodują informacje niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu. Aby podczas podziału nie uległy one uszkodzeniom, są chronione przez specjalne struktury białkowe zwane telomerami, znajdujące się na zakończeniach chromosomów.

Każdy podział skraca telomery (nawet w chwili, kiedy czytasz te słowa, dziesiątki Twoich komórek dzielą się), aż wreszcie te nie mogą już spełniać swojej funkcji. Wtedy w komórce rozpoczyna się proces apoptozy, czyli zaprogramowanej śmierci.

Im dłużej żyjemy, tym więcej komórek nie może się już dzielić i umiera. Organizm zaczyna się starzeć, a zachodzące w nim procesy przebiegają coraz wolniej1. Dodatkowo niektóre komórki, w których telomery uległy już znacznemu skróceniu "buntują się" i zamiast ulegać apoptozie, namnażają się - tak powstają nowotwory.

Procesy starzenia opóźnia enzym telomeraza, który zapobiega uszkodzeniom DNA i telomerów, w pewnym stopniu regenerując te ostatnie. Niestety z wiekiem organizm produkuje go coraz mniej, co również prowadzi do degeneracji komórek2.

Telomery i telomeraza - jak o nie dbać?

Kiedy tylko odkryto telomery i telomerazę, naukowcy zaczęli zastanawiać się, jak przedłużyć ich aktywność, a tym samym powstrzymać rozwój wielu chorób. Od razu rozpoczęto prace nad środkiem, który wspomoże odbudowę telomerów po podziale komórki. Wiele lat badań zaowocowało powstaniem suplementu, którego składniki wspierają prawidłowe funkcje telomerów: Swanson Ultra Telomere Advantage Formula.

To specjalna mieszanka substancji odżywczych o działaniu przeciwutleniającym. Witaminy D3, E i B12, a także glutation chronią mitochondria i inne elementy komórki przed stresem oksydacyjnym, drugą ważną przyczyną starzenia organizmu3.

Stres oksydacyjny przyspiesza proces skracania telomerów, ogranicza też aktywność telomerazy. Dlatego tak ważne jest, aby dbając o zdrowie nie zapominać o wpływie wolnych rodników na starzenie się komórek.

Swanson Ultra Telomere Advantage Formula to najlepszy sposób na powstrzymanie pierwszych oznak starzenia. Jeśli zależy Ci nie tylko na młodym wyglądzie, ale też na zdrowiu całego organizmu aż do późnej starości - Swanson Ultra Telomere Advantage Formula jest właśnie dla Ciebie.

Tylko kompleksowa profilaktyka łącznie ze zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia wspomoże organizm w walce z chorobami. A przecież jest o co walczyć - Twój organizm jest niepowtarzalny, jest też Twoim najlepszym przyjacielem. Zadbaj o jego potrzeby, a odwdzięczy Ci się długim życiem w zdrowiu.

Swanson Telomere Advantage

Swanson

Bibliografia

  1. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2011 Jan; 14(1): 28–34. doi: 10.1097/MCO.0b013e32834121b1
  2. Clin Interv Aging. 2007 Sep; 2(3): 401–412.
  3. https://www.swansonvitamins.com/content/catalog/telomere-length-holds-key-to-aging.html

Zobacz też:

Zobacz także

5 właściwości witaminy C

5 właściwości witaminy C

Badania wykazują, że kwas askorbinowy wspomaga leczenie wielu chorób. I nie chodzi tu jedynie o wysokie dożylne dawki, które mogą zwalczać raka. Tak naprawdę już odpowiednia jego podaż w codziennej diecie może okazać się zbawienna dla całego organizmu.

Jak oczyścić organizm z toksyn?

Jak oczyścić organizm z toksyn?

Wrogiem naszych organizmów są nie tylko pasożyty i drobnoustroje, ale także chemia obecna we wszystkim, co jemy, co wdychamy, czym się upiększamy.

Pokochaj berberynę

Pokochaj berberynę

Czy roślinny związek naturalny może być równie skuteczny co metformina, najpopularniejszy lek obniżający poziom cukru we krwi?

Fibrodysplazja - kiedy mięśnie zamieniają się w kości

Fibrodysplazja - kiedy mięśnie zamieniają się w kości

Fibrodysplazja to rzadka choroba, w przebiegu której każdy uraz tkanki miękkiej prowadzi do jej skostnienia. Z czasem chory traci zdolność ruszania się, mówienia i jedzenia - a w końcu oddychania.

TST pomoże w padaczce

TST pomoże w padaczce

Tatijana Hall-Roberts miewała do 7 ataków epileptycznych dziennie, aż jej matka odkryła łagodną technikę masażu, która odmieniła ich życie.