O. Carl Simonton: leczenie motywacją

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health lipiec - sierpień 2017

Kup ten numer

W zdrowym ciele zdrowy duch - wszyscy znamy to hasło. Bohater naszej opowieści dowodził jednak, że może być też odwrotnie: zdrowy duch pomaga wyzdrowieć ciału.

Carl Simonton urodził się w Los Angeles 29 czerwca 1942 r. jako syn pastora Kościoła baptystycznego. Po ukończeniu szkoły średniej w Arizonie podjął studia medyczne na Uniwersytecie Stanowym w Portland. Został radiologiem i onkologiem.

Już w trakcie studiów zainteresował się wpływem czynników psychologicznych na chorobę nowotworową. Zaobserwował, że wielu pacjentów w poczuciu beznadziei rezygnowało z radioterapii. Nie wierzyli w możliwość wyleczenia. Zaczął poszukiwać sposobu na przezwyciężenie tego pesymistycznego nastawienia. Jego uwagę zwróciły szkolenia z zakresu psychologii motywacyjnej, przydatne w biznesie. Na przykład dzięki technice wizualizacji, polegającej na wyobrażeniu sobie pożądanych rezultatów swojej pracy, menedżerom udaje się uzyskiwać lepsze wyniki finansowe.

Simonton po raz pierwszy zastosował tego rodzaju trening motywacyjny w 1971 r. podczas leczenia pacjenta, który wskutek depresji przestał walczyć z chorobą. Dwa lata później Simonton postanowił objąć prowadzoną przez siebie psychoterapią również członków rodzin pacjentów. Rozwijał koncepcję, w której kluczowe znaczenie miały myśli i wyobrażenia pacjentów. Dążył do nakierowania ich na właściwy tor za pomocą opracowanych przez siebie technik.

Program psychoterapeutyczny Simontona można określić jako zespół działań służących rozwiązywaniu problemów zdrowotnych w sposób całościowy, holistyczny. Pacjent poznaje wzorce radzenia sobie ze stresem, zaczyna dostrzegać wagę problemów zdrowotnych, które dotychczas lekceważył. W konsekwencji zmienia się jego nastawienie nawet do uciążliwego leczenia, co prowadzi do aktywnego zaangażowania się w proces terapeutyczny.

Choć w ocenie wielu przedstawicieli medycyny konwencjonalnej terapię prowadzoną przez Simontona można określić jako wątpliwą w kontekście leczenia raka, to jednak nikt nie zaprzecza, że stosowane przez niego metody wpływały i wpływają na poprawę jakości życia pacjentów.

Badania przeprowadzone w 1989 r. na renomowanych uniwersytetach Stanforda i w Berkeley wykazały, że psychoterapia, którą Simonton zaproponował pacjentkom z zaawansowanym rakiem piersi, statystycznie podwoiła długość ich życia w porównaniu z chorymi kobietami pozbawionymi tego rodzaju pomocy.

W czerwcu 2009 r. Julia Rowland z amerykańskiego Narodowego Centrum Badań nad Rakiem tak oto wspominała na łamach dziennika "Los Angeles Times" początki kariery Simontona:

Mówienie w sposób otwarty o raku było w tamtych czasach wielkim przełomem. Podejście typu umysł-ciało u onkologa to była wręcz prowokacja, ale zarazem coś głęboko ludzkiego. Dało ono pacjentom wewnętrzne poczucie kontroli nad swoją chorobą i pozwoliło pomyśleć nieco inaczej o własnej roli w procesie leczenia.

Na początku lat 80. XX w. Simonton założył w kalifornijskiej miejscowości Pacific Palisades własną klinikę oferującą psychoterapię dla ludzi z chorobami nowotworowymi. Dwie jego książki - "Tryumf życia" i "Jak żyć z rakiem i pokonać go?" - stały się bestsellerami na światową skalę.

W maju 2009 r., mniej więcej miesiąc przed śmiercią, dr Simonton otrzymał za dorobek swojego życia nagrodę Lifetime Achievement Award od organizacji Cancer Recovery Foundation. Wręczył mu ją jej prezes Greg Anderson, któremu 25 lat wcześniej przepowiadano najwyżej miesiąc życia z powodu raka płuc - wyzdrowiał dzięki Simontonowi i jego metodom leczenia.

Mirosław Usidus

Holistic Health lipiec - sierpień 2017

Zobacz także

Na produkcję żółci - krwawnik zamiast cynaryny

Na produkcję żółci - krwawnik zamiast cynaryny

Ziołowy wyciąg może poprawiać trawienie skuteczniej od popularnych tabletek.

Kozłek lekarski - właściwości lecznicze, zastosowanie

Kozłek lekarski - właściwości lecznicze, zastosowanie

Popularna waleriana to coś więcej niż naturalny środek nasenny - łagodzi bóle menstruacyjne i objawy menopauzy oraz działa korzystnie na serce.

Rumianek lekarski - właściwości, zastosowanie, przepisy

Rumianek lekarski - właściwości, zastosowanie, przepisy

To jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych, wykorzystywana m.in. do zwalczania dolegliwości żołądkowo-jelitowych, przy stanach zapalnych skóry i w łagodzeniu zaburzeń na tle nerwowym.

Neuroborelioza - borelioza układu nerwowego

Neuroborelioza - borelioza układu nerwowego

Pierwsza, druga, trzecia diagnoza, stosowanie kolejnych leków lub nowych terapii, a jednocześnie ciągłe narastanie objawów neurologicznych i pełne powątpiewania spojrzenia lekarzy i bliskich - to koszmar wielu pacjentów. Często dopiero po latach udaje się postawić właściwe rozpoznanie: to neuroborelioza powoduje drżenie mięśni, kłopoty z koncentracją, zawroty głowy i zaburzenia nastroju.

Stawianie baniek - profilaktycznie i w chorobie

Stawianie baniek - profilaktycznie i w chorobie

Lecznicze właściwości baniek znane były już ponad 3 tys. lat temu na Dalekim Wschodzie. Stosowano je tam przeciwzapalnie, przeciwbólowo, jako formę wzmocnienia i odtrucia organizmu. Teraz znów wracają do łask.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

Letnie zagrożenia dla skóry

Letnie zagrożenia dla skóry

14 czerwiec 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store