Choroby tarczycy. Czy wiesz, skąd się biorą? Poznaj objawy chorób tarczycy

To wyjątkowy delikatny gruczoł i pewnie nawet nie zdajesz sobie sprawy, w jaki sposób można narazić go na poważne kłopoty.

Czy wiesz, że zbyt częste prześwietlanie zębów może przyczyniać się do rozwoju raka tarczycy? A ona sama reguluje nie tylko gospodarkę hormonalną, ale również pracę mózgu i samopoczucie? Przedstawiamy kilka ciekawostek i mało znanych faktów na temat tego ważnego gruczołu.

1. Analizując przypadki 313 pacjentów z nowotworem tarczycy z Kuwejtu, gdzie leczenie stomatologiczne jest bezpłatne, a częstość występowania nowotworów tarczycy wysoka w porównaniu do Wielkiej Brytanii, badacze z Brighton, Cambridge i Kuwejtu wykryli, że ryzyko raka rosło z liczbą wykonywanych badań RTG uzębienia1. Wyniki te pokrywają się z wcześniejszymi obserwacjami: zwiększone ryzyko nowotworów tarczycy stwierdzano w nich u stomatologów, ich asystentów i pracowników gabinetów radiologicznych. Sugeruje to, że wielokrotne wystawienie osób dorosłych na oddziaływanie niskich dawek promieniowania jonizującego jest szczególnie groźne dla tego gruczołu.

2. Wcześniej wiadomo było, że przebyta w dzieciństwie radioterapia okolicy szyi (najczęściej z powodu chłoniaka, powiększenia migdałków lub grasicy) znacząco zwiększa ryzyko rozwoju raka i innych nieprawidłowości w obrębie tarczycy. Zazwyczaj pojawiają się one w ciągu 5-20 lat od radioterapii, ale mogą ujawnić się nawet znacznie później2.

3. Nawet minimalne zaburzenia pracy tarczycy mogą powodować depresję. Naukowcy odkryli, że u 52% pacjentów z oporną na leczenie depresją występuje utajona (bezobjawowa) niedoczynność tego gruczołu, czyli zbyt niski poziom uwalnianych hormonów - nawet przy prawidłowym poziomie TSH3. Z kolei inny przegląd badań ujawnił, że 25% pacjentów z depresją ma podwyższony poziom tyroksyny (T4), a im jest jej więcej, tym cięższy przebieg choroby4.

4. Produkowana przez tarczycę tyroksyna chroni mózg (a konkretnie neurony hipokampa) przed procesami starzenia. Chińscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, w ramach którego przez 3 miesiące podawali myszom niskie dawki tego hormonu. Okazało się, że u starych zwierząt nastąpiła poprawa funkcjonowania poznawczego i wzrost przeżywalności z 60 do 93%5. Badacze mają nadzieję, że wyniki te można będzie przełożyć na ludzi, a niskie dawki tyroksyny uda się wykorzystać w terapii deficytów poznawczych związanych z procesami starzenia się organizmu.

5. Pierwszą manifestacją zaburzeń czynności tarczycy mogą być objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego. Charakterystyczne dla nadczynności tarczycy symptomy to przyspieszona czynność serca, szmer skurczowy, nadciśnienie skurczowe, zmniejszenie tolerancji wysiłku, nasilenie dolegliwości dławicowych czy objawów istniejącej już niewydolności serca6. Zależność ta wynika z faktu, że hormon T3 wpływa na serce - powoduje zmiany w krążeniu obwodowym, przyspiesza metabolizm lipidów, zwiększa zużycie tlenu i siłę skurczu mięśnia sercowego oraz przyspiesza czynność serca i zwiększa jego kurczliwość7.

Bibliografia

  1. Acta Oncologica 2010; 49: 447-453
  2. J Natl Cancer Inst 2005; 97 (10): 724-732
  3. Encephale 2004; 30: 267-275
  4. Mol Biol Rep 2014; 41: 2419-2425
  5. Neural Regen Res 2014; 9 (8): 864-871
  6. Circulation 2007; 116: 1725-1735
  7. Endokrynol Pol 2007; 58 (3): 228-234

Zobacz też:

Zobacz także

5 właściwości witaminy C

5 właściwości witaminy C

Badania wykazują, że kwas askorbinowy wspomaga leczenie wielu chorób. I nie chodzi tu jedynie o wysokie dożylne dawki, które mogą zwalczać raka. Tak naprawdę już odpowiednia jego podaż w codziennej diecie może okazać się zbawienna dla całego organizmu.

Jak oczyścić organizm z toksyn?

Jak oczyścić organizm z toksyn?

Wrogiem naszych organizmów są nie tylko pasożyty i drobnoustroje, ale także chemia obecna we wszystkim, co jemy, co wdychamy, czym się upiększamy.

Pokochaj berberynę

Pokochaj berberynę

Czy roślinny związek naturalny może być równie skuteczny co metformina, najpopularniejszy lek obniżający poziom cukru we krwi?

Fibrodysplazja - kiedy mięśnie zamieniają się w kości

Fibrodysplazja - kiedy mięśnie zamieniają się w kości

Fibrodysplazja to rzadka choroba, w przebiegu której każdy uraz tkanki miękkiej prowadzi do jej skostnienia. Z czasem chory traci zdolność ruszania się, mówienia i jedzenia - a w końcu oddychania.

TST pomoże w padaczce

TST pomoże w padaczce

Tatijana Hall-Roberts miewała do 7 ataków epileptycznych dziennie, aż jej matka odkryła łagodną technikę masażu, która odmieniła ich życie.