Ronald Grossarth-Maticek

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health listopad - grudzień 2017

Kup ten numer

W zdrowym ciele zdrowy duch - to porzekadło w ocenie większości z nas zawiera oczywistą prawdę, że soma i psyche to jedność. Jednak bohatera tego artykułu nie fascynuje metafizyka, a pojęcia takie jak duch czy dusza są mu niemal obce. Woli posługiwać się innymi, z zakresu psychologii behawioralnej, mówić o zachowaniach i postawach. Jednak sens jego nauki odpowiada temu, co nazwalibyśmy holistycznym podejściem do zdrowia.

Ronald Grossarth-Maticek pomaga pacjentom, stosując terapię poznawczo-behawioralną. Urodził się w Budapeszcie w 1940 r. Wbiogramach przedstawiany jest najczęściej jako Niemiec, ale zdarza się, że uchodzi za Jugosłowianina. Studiował socjologię, psychopatologię, kryminalistykę i medycynę na uniwersytetach w Heidelbergu i w Belgradzie. Po ukończeniu nauki zajmował się badaniami z pogranicza socjologii i medycyny, dążąc do określenia zależności pomiędzy różnymi zachowaniami, stylem życia i zdrowiem.

Testy psychologiczne bardzo dużo mówią o człowieku.

Od 2007 r. jest również dyrektorem międzynarodowego programu w ramach działającego w Belgradzie Europejskiego Centrum na rzecz Pokoju i Rozwoju (ECPD), stworzonego do prowadzenia badań interdyscyplinarnych.W latach 1990–2006 był dyrektorem instytutu zajmującego się zagadnieniami psychologii zdrowia w aspekcie gospodarczym, społecznym i politycznym. Potem szefował centrum badań międzywydziałowych na uczelni w Heidelbergu.

W świecie medycyny holistycznej Grossarth-Maticek znany jest głównie ze swoich badań i odkryć odnoszących się do związków pomiędzy kondycją psychiczną człowieka a jego zdrowiem fizycznym.

Na podstawie testów psychologicznych przeprowadzonych wśród wybranych osób potrafił przewidzieć z kilkudziesięcioprocentową dokładnością, która z nich zapadnie na raka albo choroby serca.

Odkrył, że stosując techniki wsparcia psychologicznego, można zmniejszyć odsetek przypadków śmiertelnych wśród cierpiących na tego rodzaju schorzenia. Stosował m.in. relaksację, sugestię, wizualizację. Ronald Grossarth-Maticek znany jest też z frapujących badań, łączących psychologię z socjologią, nad związkiem między osobowością człowieka i skłonnościami do różnych chorób.

W jednym z nich podzielił badanych na grupy według kryterium, które krzyżowało podatność na określone choroby z określonymi postawami i zachowaniami. Po dziesięciu latach przeprowadzono serię wywiadów telefonicznych z tak sklasyfikowanymi ochotnikami.

Walcz ze stresem.

Okazało się, zgodnie z prognozami, że osoby przypisane do pierwszej grupy częściej chorowały na nowotwory i częściej z ich powodu umierały, podczas gdy badanych z drugiej grupy częściej dotykały schorzenia serca, co również kończyło się w wielu przypadkach zgonem. Potwierdzono także sensowność założenia, że przeżywanie powtarzającego się silnego stresu znacznie zwiększa ryzyko rozwinięcia się określonych chorób u ludzi na niego podatnych.

Dodatkowo z badań wynikało, iż modyfikacja zachowań i nastawienia do problemu za pomocą psychoterapii wykorzystującej metody radzenia sobie ze stresem wpływa na rozwój i przebieg chorób.

W grupie składającej się z osób podatnych na raka, ale poddanych oddziaływaniu psychologów, zachorowania nie występowały, podczas gdy w grupie osób "podatnych", ale niekorzystających z terapii, zapadalność na nowotwory była stosunkowo wysoka. Pomoc psychologiczna wpływała także na przebieg chorób i znacznie wydłużała życie chorym na raka.

Ronald Grossarth-Maticek na podstawie prowadzonych przez siebie badań podzielił ludzi pod względem zachowań w sytuacji chorobowej na sześć typów: cierpiących w izolacji, pobudzonych w bezradności, niestabilnych emocjonalnie, zdolnych do samoregulacji i przystosowania, racjonalnych i unikających emocji, irracjonalnych i nieumiejących kontrolować emocji. Nadal jest aktywny zawodowo. Pisze książki i propaguje swoje metody terapii. 

Tekst: Mirosław Usidus

Holistic Health listopad - grudzień 2017

Zobacz także

Jak wzmocnić mięśnie całego ciała?

Jak wzmocnić mięśnie całego ciała?

Prawidłowo rozwinięte i funkcjonujące muskuły potrafią uchronić przed urazem, a jeśli już do niego doszło, są w stanie kompensować braki.

Bernie Siegal - Miłość uzdrawia

Bernie Siegal - Miłość uzdrawia

Gdy pacjent nie jest w stanie myśleć pozytywnie, trudno prowadzić terapię, zwłaszcza w przypadku chorób onkologicznych. W XXI wieku znaczenia stanu psychiki w walce z chorobą nie kwestionują ani lekarze, ani psychoterapeuci.

Szałwia lekarska - właściwości lecznicze, zastosowanie

Szałwia lekarska - właściwości lecznicze, zastosowanie

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) - nie przez przypadek jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa salvus, czyli zdrowy. To jeden z ważniejszych surowców zielarskich, działający przeciwzapalnie, antyseptycznie, rozkurczowo i przeciwcukrzycowo.

Choroba Wilsona - przyczyny, objawy, leczenie

Choroba Wilsona - przyczyny, objawy, leczenie

Lekarz dostrzegł wokół tęczówek Iwony złotobrązowe pierścienie. To odkrycie uratowało jej życie, bowiem postępujące zwyrodnienie soczewkowo-wątrobowe już zbierało swoje żniwo…

Na obniżenie cholesterolu - jabłka zamiast statyn

Na obniżenie cholesterolu - jabłka zamiast statyn

Jeśli chodzi o profilaktykę chorób kardiologicznych, popularne owoce dają lepsze efekty niż kontrowersyjne leki, a przy tym ich jedzenie jest wolne od skutków ubocznych.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

17 wrzesień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store