Ida Pauline Rolf: autorski program rehabilitacji

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health lipiec - sierpień 2018

Kup ten numer

Co robi Amerykanka, gdy medycyna konwencjonalna jest bezsilna? Nie poddaje się. Rozbija schematy, zmienia podejście. Ida Rolf dodała do tego siłę intelektu. Dzięki wiedzy, interdyscyplinarnym zainteresowaniom i determinacji opracowała autorską metodę terapeutyczną - nazwaną od jej nazwiska "rolfing", powszechnie znaną jako integracja strukturalna.

Choć wychowywała się w Bronksie, w niełatwych dla ambitnych kobiet czasach, zdobyła znakomite wykształcenie. Ukończyła w 1916 r. Bernard College, a w 1920 r. uzyskała tytuł doktora w dziedzinie biochemii na Columbia University College of Physicians and Surgeons. Do tej pory jest jedną z nielicznych kobiet ze stopniem naukowym uzyskanym na tej uczelni.

Po studiach pracowała w Instytucie Rockefellera, najpierw na Wydziale Chemioterapii, a później - Chemii Organicznej. W 1927 r. wyjechała na studia do Europy, gdzie zapisała się na kurs matematyki oraz fizyki atomowej na Uniwersytecie Technicznym w Zurychu, studiując jednocześnie homeopatię w Genewie i biochemię w Instytucie Pasteura w Paryżu. Już w tamtym czasie młoda naukowiec zainteresowała się niekonwencjonalnymi metodami terapii: jogą, osteopatią, chiropraktyką, technikami Alexandra (m.in. usuwanie napięć mięśni, korygowanie postawy, panowanie nad stresem).

Poszukiwała skutecznych sposobów walki z bólem i ograniczeniami sprawności ciała, wobec których tradycyjna medycyna wciąż pozostawała bezradna. Inspiracją do badań były jej własne problemy ze zdrowiem. Uległa bowiem w młodości poważnemu wypadkowi - została dotkliwie kopnięta przez konia. Przełom w karierze dr Rolf nastąpił wtedy, gdy... zatrudniła nauczycielkę muzyki dla swoich dzieci. Była ona świetnym pedagogiem, jednak po pewnym czasie doznała kontuzji ręki, co uniemożliwiało jej dalszą pracę. Ida Rolf podjęła się przeprowadzenia rehabilitacji. Osiągnęła na tyle spektakularny efekt, że pod jej drzwiami zaczęły się ustawiać kolejki pacjentów.

Zdobyta wcześniej wiedza oraz doświadczenie pozwoliły badaczce dostrzec, że postawa ciała ujawnia fizyczny, emocjonalny i psychiczny stan pacjenta. Dr Rolf stawia więc tezę, że kondycja psychofizyczna chorego ulega znacznej poprawie, gdy jego ciało wskutek rehabilitacji staje się "strukturalnie zintegrowane".

W latach 40. ubiegłego wieku dysponuje już gotową, w pełni dopracowaną metodą terapii, która za pomocą różnych technik manualnych, w tym masaży, pozwala rozciągać mięśnie i zmiękczać tkankę łączną, a szczególnie powięzi, czyli błony, których zadaniem jest zewnętrzne osłanianie wszystkich grup mięśniowych w organizmie.

Kolejny przełom w karierze dr Idy Rolf następuje w połowie lat 60., gdy zostaje wykładowczynią w kalifornijskim Instytucie Esalen. Tam nawiązuje m.in. współpracę z Fritzem Perlsem, niemieckim psychoterapeutą i twórcą holistycznej metody terapeutycznej. W 1963 r. opisuje swój sposób leczenia w serii artykułów, ilustrując je obrazami sprzed i po terapii. Jej pierwsza książka pt. "Rolfing Structural Integration" staje się znana jako "Blue Book".

Zainteresowanie metodą Idy Rolf doprowadziło do powstania w 1971 r. The Rolf Institute of Structural Integration (RISI). Placówka zajmuje się popularyzowaniem metody integracji strukturalnej, kształceniem terapeutów oraz badaniami naukowymi. Dr Ida Rolf aktywnie uczestniczyła w jej pracach aż do swojej śmierci w 1979 r. Wydała także kolejną książkę: "Rolfing: The Integration of Human Structures", która zdobyła dużą popularność.

Obecnie metoda rehabilitacji i fizjoterapii znana jako rolfing jest stosowana w prawie 40 krajach na świecie. Korzystają z tej terapii sportowcy i tancerze, a także zestresowani i zapracowani ludzie biznesu oraz osoby zmagające się z chronicznymi bólami kręgosłupa.

Mirosław Usidus

Holistic Health lipiec - sierpień 2018
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Przełyk Barreta - groźne powikłanie choroby refluksowej

Przełyk Barreta - groźne powikłanie choroby refluksowej

Problemy żołądkowe często przypisywane chorobie refluksowej mogą tak naprawdę być objawem nowotworu przełyku

Leki, które szkodzą

Leki, które szkodzą

Leki ratują nasze zdrowie, a niekiedy nawet życie, zapobiegają chorobom, zwalczają ich przykre objawy, wspomagają metabolizm lub odpowiednio go modyfikują. To prawda, ale czy zdajemy sobie sprawę z zagrożeń związanych z farmakoterapią? Jak uniknąć pułapek wynikających z przyjmowania leków i bezpiecznie walczyć z każdą chorobą?

Awocado - właściwości lecznicze

Awocado - właściwości lecznicze

Gdy w XVI wieku hiszpański konkwistador Hernán Cortés podbijał tereny dzisiejszego Meksyku, nie przypuszczał nawet, że stanie się poniekąd odkrywcą owocu, który obecnie jest symbolem źródła zdrowia i młodości. Chodzi o smaczliwkę wdzięczną, czyli doskonale znane nam awokado.

Na straży hormonów tarczycy

Na straży hormonów tarczycy

Coraz większą uwagę zwraca się na suplementację pierwiastkami śladowymi w przebiegu chorób tarczycy. Podstawowym czynnikiem wpływającym na prawidłową pracę tego gruczołu pozostaje spożycie jodu, ale rosnące znaczenie przypisuje się również selenowi.

Od hemoroidów do anemii

Od hemoroidów do anemii

Ignorowanie problemu guzków krwawniczych może prowadzić do częstych krwawień, w wyniku których spada stężenie hemoglobiny i może rozwinąć się niedokrwistość.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Nowości

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Witamina A chroni przed rakiem skóry

4 grudzień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store