3 kroki do niskiego ciśnienia

Przedstawiamy garść naturalnych sposobów na profilaktykę hipertensji oraz obniżanie ciśnienia krwi.

Podwyższenie ciśnienia tętniczego to ważny sygnał ostrzegawczy, może bowiem poprzedzać takie schorzenia jak udar, zawał czy niewydolność serca, tętniak, choroba tętnic obwodowych oraz przewlekłe problemy z nerkami. Poniższe zmiany stylu życia pomogą nie dopuścić do tego, by ciśnienie krwi przekroczyło granicę normy, a u osób już zmagających się z tym problemem pozwolą przywrócić je do właściwego poziomu.

1. Jedzenie

Jaka jest norma?

Poziom ciśnienia krwi opisuje się za pomocą 2 parametrów, wyrażanych w milimetrach słupa rtęci (mmHg): ciśnienie skurczowe określa nacisk w tętnicach podczas uderzenia serca, natomiast rozkurczowe mierzy ciśnienie pomiędzy skurczami (gdy serce odpoczywa). Obecnie za zdrowe i normalne uważa się ciśnienie oscylujące wokół 120/80 mmHg (pierwsza wartość to ciśnienie skurczowe). Jeśli pomiar ciśnienia skurczowego, rozkurczowego lub obu przekracza podane liczby, diagnozuje się nadciśnienie tętnicze.

Jednak to, co rozumiemy przez tzw. prawidłowe ciśnienie, zmienia się wraz z biegiem lat. Swego czasu w Stanach Zjednoczonych za niebezpiecznie wysokie uważano ciśnienie wynoszące 140/90 mmHg. Zmieniło się to w grudniu 2014 r., kiedy to górną granicę podwyższono do 150/90 mmHg dla osób po 60. r.ż. (wśród których znajduje się najwięcej pacjentów przyjmujących środki hipotensyjne).

Według pewnej teorii nie ma to jednak większego znaczenia, jako że istotne jest tylko ciśnienie skurczowe, zwłaszcza u mężczyzn po 50. r.ż. Jak wykazał przeprowadzony przez belgijskich naukowców przegląd 8 badań i 16 tys. historii pacjentów po 60. r.ż., jedynie ciśnienie skurczowe pozwalało trafnie przewidzieć przyszłe problemy układu krążenia (w tym te śmiertelne). Zwiększenie wartości ciśnienia skurczowego o każde 10 mmHg wiązało się ze wzrostem ryzyka rozwoju choroby układu krążenia o niemal 10%, podczas gdy pomiar ciśnienia rozkurczowego nie świadczył o mających nastąpić problemach z mięśniem sercowym13.

Zrezygnuj z węglowodanów wysokoprzetworzonych i o wysokim IG Produkty spożywcze o niskim indeksie glikemicznym (IG) pomogą obniżyć ciśnienie krwi1.

Zachowaj umiar Ogranicz spożycie alkoholu tylko do 1 porcji dziennie. Smaż na oleju rzepakowym bądź oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno.

Jedz banany oraz inne produkty bogate w potas albo przyjmuj suplement tego pierwiastka, który może obniżyć ciśnienie krwi.

Zadbaj o odpowiednią podaż wapnia Jego niski poziom może wywołać nadciśnienie. Najlepszym źródłem wapnia nie są wcale przetwory mleczne, tylko ciemnozielone warzywa liściaste.

Przejdź na włoską dietę, w której nie brakuje pomidorów. Zawierają one bowiem likopen i inne karotenoidy. Ciśnienie krwi pacjentów, którym podawano specjalne żelowe kapsułki z likopenem i innymi karotenoidami, już po 2 miesiącach znacząco spadło2.

Pij ekologiczny cydr z jabłek lub ocet winny każdego dnia. Napoje te działają podobnie do hipotensyjnych inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE), które regulują ciśnienie krwi w organizmie3. Sugerowana dawka: 1 łyżka stołowa (15 ml) na 0,5 szklanki wody dziennie.

2. Preparaty

Czosnek Przegląd 11 badań pozwolił ustalić, że jego preparaty obniżają ciśnienie tętnicze4. Co więcej, wyciąg z przejrzałego czosnku działa nawet wówczas, gdy leki hipotensyjne zawodzą5. Sugerowana dawka: 600-900 mg proszku z czosnku dziennie.

Arbuz (Cucurbita citrullus) i jego wyciągi. Zawarta w tym owocu L-cytrulina rozszerza naczynia włosowate, czyli delikatne struktury łączące żyły i tętnice.

Suplementy L-cytruliny mogą znacząco zmniejszać ryzyko wystąpienia zawału serca i zaburzeń krążenia u osób z nadwagą i nadciśnieniem tętniczym6. Sugerowana dawka: 2-3 g L-cytruliny dziennie.

Wyciąg z Achillea wilhelmsii Stosowanie tej rośliny - która rośnie dziko w Iranie i należy do rodziny astrowatych - już po 6 miesiącach znacznie obniża ciśnienie krwi7. Do innych środków roślinnych o istotnym działaniu hipotensyjnym należą kora korzenia berberysu, wyciąg z aminka egipskiego (Ammi visnaga) oraz Abana, ajurwedyjska mieszanka ziołowa. Sugerowana dawka: 15-20 kropli płynnego wyciągu 2 razy dziennie.

Peptydy Naturalnie występujące peptydy - czyli łańcuchy aminokwasów pochodzące z roślin bądź zwierząt - mają zdolność naśladowania inhibitorów ACE poprzez wykazywanie działania hipotensyjnego8. Sugerowana dawka: zgodnie z instrukcjami na ulotce.

Preparat homeopatyczny z Cytisus Laburnum u wielu pacjentów okazał się skuteczny w obniżaniu ciśnienia. Z powodzeniem przeszedł też testy homeopatyczne9. Sugerowana dawka: potencja D6 2 razy dziennie.

Witamina D Dbaj o jej wysoki poziom we krwi, zapewnia ona bowiem prawidłowe przyswajanie wapnia. Organizm jest w stanie wytworzyć ją samodzielnie pod wpływem promieni słonecznych, lecz jeśli nie masz codziennego kontaktu ze słońcem (5-15 min dziennie między godziną 10 a 15, bez kremu do opalania), przyjmuj suplementy. Sugerowana dawka: 600-1 000 j.m. witaminy D3 dziennie.

Magnez Ten wielofunkcyjny pierwiastek doskonale działa na serce, obniża bowiem ciśnienie, rozkurczając ściany naczyń krwionośnych10. Sugerowana dawka: 200-600 mg dziennie.

Koenzym Q10 Ten składnik, strukturą przypominający witaminy, obecny jest w niemal każdej komórce ciała. Bierze udział w procesach uwalniających energię i wzmacnia odporność ścian komórkowych na stres oksydacyjny. W mięśniu sercowym znajdują się bardzo duże ilości koenzymu Q10 z uwagi na jego ogromne zapotrzebowanie energetyczne. Sugerowana dawka: 150 mg dziennie.

3. Styl życia

Dbaj o linię Zrzuć kilka zbędnych kilogramów, jeśli tak podpowiada Ci zdrowy rozsądek. Masa ciała ma związek z ciśnieniem krwi, a odchudzanie je obniża11. Ćwicz regularnie, czyli co najmniej 20 min dziennie.

Naucz się relaksować Wypróbuj różne techniki, takie jak joga, medytacja transcendentalna czy chińskie ćwiczenia zdrowotne qigong, by wybrać najlepszą dla siebie.

Poddaj się hipnozie Wybierz wykwalifikowanego i doświadczonego specjalistę.

Wypróbuj akupunkturę Ta licząca sobie 5 tys. lat technika może znacząco i bezpiecznie zwiększyć wydajność mięśnia sercowego oraz budujących go nerwów12.

Śpij 7 godz. na dobę - tyle wynosi długość snu optymalna dla Twojego serca.

Buduj więzi Regularnie spotykaj się z ludźmi należącymi do tej samej grupy, np. klubu książki, jednej parafii, kółka rodziców czy zwyczajnie mieszkających po sąsiedzku. Poczucie więzi z otaczającymi nas ludźmi to jeden z najpewniejszych sposobów na zapobieganie chorobom serca.

 

Bibliografia

 1. Nutr J, 2009; 8: 5
 2. Am Heart J, 2006; 151: 100
 3. Biol Pharm Bull, 2005; 28: 1208–10
 4. BMC Cardiovasc Disord, 2008; 8: 13
 5. Maturitas, 2010; 67: 144–50
 6. Am J Hypertens, 2014; 27: 899–906
 7. Drugs Exp Clin Res, 2000; 26: 89–93
 8. J Agric Food Chem, 2005; 53: 8106–15
 9. Mezger J. Gesichtete Homöopathische Arzneimittellehre, 4th edn. Heidelberg: Karl F. Haug Verlag, 1977
 10. Clin Epidemiol, 1995; 48: 927–40
 11. J Hum Hypertens, 1988; 2: 207–17
 12. Auton Neurosci, 2011; 161: 116–20; J Card Fail, 2002; 8: 399–406
 13. Lancet, 2000; 355: 865–72

Zobacz także

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby - dieta, fitoterapia

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby - dieta, fitoterapia

Dieta zasobna w węglowodany, siedzący tryb życia, zażywanie leków, nadwaga, dyslipidemia oraz cukrzyca typu 2 to najczęstsze przyczyny niealkoholowego stłuszczenia tego organu.

Przepuklina: nowe sposoby leczenia

Przepuklina: nowe sposoby leczenia

W Polsce co roku wykonuje się ponad 40 tys. operacji przepuklin. Wciąż jednak pozostaje problemem bezpieczne przeprowadzenie pacjenta przez zabieg, jak i okres rehabilitacji, oba bowiem wiążą się z ryzykiem wystąpienia zaburzeń oddechowych. Na szczęście wynalazek szczecińskiej uczonej w połączeniu z rehabilitacją oddechową mogą wiele zmienić.

Onkologia: zioła kontra nowotwory

Onkologia: zioła kontra nowotwory

Zioła wspomagają funkcjonowanie osłabionego organizmu zarówno po chemioterapii, jak i w jej trakcie. Wzmacniające działanie wykazują m.in. owoce dzikiej róży, ziele pokrzywy, ziele krwawnika, nasiona kozieradki, kwiaty i owoce czarnego bzu, owoce jarzębiny, głogu, tarniny, berberysu, maliny i porzeczki czarnej, a także wszystkie owoce jagodowe świeże lub suszone.

5 sposobów na zapalenie pęcherza

5 sposobów na zapalenie pęcherza

Zapomnij o infekcjach dolnych dróg moczowych dzięki tym skutecznym metodom naturalnym.

Zespół Angelmana: wiecznie uśmiechnięte dzieci

Zespół Angelmana: wiecznie uśmiechnięte dzieci

Kiedy Harry Angelman spojrzał na renesansowy obraz Giovanniego Caroto "Chłopiec z marionetką", w grymasie twarzy modela dostrzegł ten sam objaw choroby, co u swoich pacjentów. Tajemniczy uśmiech oraz nietypowy gest chłopca miały zainspirować go do opisania chorych jako "dzieci-marionetek".

Szczególnie polecamy
CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

Czym jest CCSVI i co ma wspólnego ze stwardnieniem rozsianym?

Raport specjalny

Czas na detoks

Czas na detoks

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store