Problemy z tarczycą

Lekarze twierdzą, że pojawiają się w miarę upływu lat i trzeba z nimi żyć, jednak żadne z tych twierdzeń nie jest prawdziwe.

Wydaje się, że jeśli chodzi o problemy z tarczycą, medycyna po prostu nie jest w stanie postępować właściwie. Dotyczy to szczególnie niedoczynności gruczołu, której skutkiem jest pojawienie się ospałości i nadwagi.

Niedoczynność tarczycy występuje zdecydowanie częściej niż jej nadczynność, w przebiegu której organizm funkcjonuje na najwyższych obrotach. Jeszcze 10 lat temu uznawano ją za jedną z najpowszechniej niediagnozowanych chorób. Jednak obecnie lekarzy obwinia się o kompletnie odruchową reakcję i dostrzeganie problemów z gruczołem tarczowym tam, gdzie ich nie ma, a przez to niepotrzebne przepisywanie leków hormonalnych.

- To potencjalnie ogromny problem, biorąc pod uwagę fakt, że 1 na 4 osoby sprawdza funkcjonowanie tarczycy - mówi Jayne Franklyn, prezes Brytyjskiego Towarzystwa Tyreologicznego1.

W rezultacie pacjenci, którym niesłusznie podaje się leki hormonalne, mogą doświadczać poważnych skutków w wyniku nadmiaru hormonów tarczycy. Co gorsza, nieprawidłowa diagnoza może również ukrywać cięższe schorzenia, takie jak depresja.

Diagnostyka chorób tarczycy

Tarczyca - gruczoł dokrewny znajdujący się u podstawy szyi - odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu i metabolizmie. Kontroluje tempo, w jakim ciało wykorzystuje energię i wytwarza białka, przez wydzielanie hormonów T4 (tyroksyny) i T3 (trójjodyniny). Tarczyca może produkować ich zbyt mało (niedoczynność) lub zbyt dużo (nadczynność). Pierwsze z wymienionych zaburzeń pojawia się również w sytuacji, gdy hormony nie mogą dotrzeć do tkanek organizmu.

Lekarze stosują zaledwie 2 metody diagnostyki zaburzeń funkcjonowania tarczycy. Mogą poszukiwać objawów lub przeprowadzić badania krwi. Jednakże oba te sposoby są wysoce niemiarodajne. Typowe objawy niedoczynności tarczycy obejmują bowiem zmęczenie, marznięcie, suchość skóry, przygnębienie i przybieranie na wadze, co może być spowodowane również przez wiele innych, poważniejszych zaburzeń. Choroba Gravesa-Basedowa, która bywa spowodowana przez niedoczynność tarczycy, manifestuje się niemal tak samo, jak wiele fizjologicznych zmian następujących w czasie ciąży, przez co jej zdiagnozowanie jest niemal niemożliwe u kobiet oczekujących dziecka2.

Bardziej miarodajnym testem diagnostycznym jest standardowe badanie sprawdzające poziom hormonu tyreotropowego (TSH) we krwi. Jednakże również ono może dać wynik fałszywie pozytywny, zwłaszcza gdy pacjent zmaga się z innym problemem zdrowotnym. Kolejne badanie, po wyleczeniu prawdziwej choroby, prawdopodobnie wykazałoby, że poziom TSH jest w normie. Niestety rzadko zleca się ponowne testy, a u pacjenta często już wcześniej rozpoczyna się niepotrzebnie cykl hormonoterapii, mogącej powodować ciężkie reakcje niepożądane.

Alternatywy dla leków

Bauhinia purpurea - wyciąg z kory tej kwitnącej rośliny może poprawić poziomy T3 i T4 we krwi, chociaż jedyne dane na t en temat pochodzą z badania na myszach laboratoryjnych16.

Cynk – niedobór tego pierwiastka może spowodować niedoczynność tarczycy, a jego suplementacja - cofnięcie choroby17.

Morszczyn pęcherzykowaty (Fucus vesiculosus) - jeśli problemy z tarczycą są związane z niedoborem jodu, spożywanie tego glonu to jedna z metod na zwiększenie jego podaży18.

Technika neuroemocjonalna (NET) - ta psychofizyczna metoda może wspomóc normalizację zaburzeń tarczycy. W jednym z badań, w którym wzięło udział 2 pacjentów z niedoczynnością gruczołu, podniosła u nich poziomy TSH i T4 tak, że wróciły do normy19.

Terapia zastępcza Armour Thyroid - ten suchy ekstrakt z tarczycy, pozyskiwany od świń, stanowi alternatywę wobec syntetycznych leków stosowanych w ramach hormonalnej terapii zastępczej. W jednym z badań wykazano, że w leczeniu niedoczynności gruczołu jest on skuteczniejszy niż klasyczny farmaceutyk20.

Przyczyny chorób tarczycy

Lekarze mają również tendencję do nieprawidłowego pojmowania przyczyn chorób tarczycy. Według standardowego poglądu problemy z gruczołem tarczowym są wynikiem zwiększonej długości życia ludzi lub dziedziczenia skłonności genetycznych. Kiedyś wywoływał je niedobór jodu, jednak obecnie - przynajmniej na Zachodzie - wiele produktów spożywczych wzbogaca się w ten pierwiastek. Ta przyczyna została więc całkowicie wyeliminowana. Jeśli już, dziś niebezpieczne może być nadmierne spożycie jodu, szczególnie przez konsumpcję wzbogacanej w niego soli, która prowadzi do indukowanej nim nadczynności lub niedoczynności tarczycy3.

Kiedy wiadomo już, że niedobór jodu nie jest przyczyną problemów z tarczycą, medycyna oskarża pozostałe czynniki: proces starzenia i skłonności genetyczne. Dlatego też lekarze są przekonani, że jedynie środek farmaceutyczny, taki jak lewotyroksyna w przypadku niedoczynności gruczołu i beta-bloker w przypadku jego nadczynności, jest w stanie znormalizować poziom hormonów. W rzeczywistości pierwsza z wymienionych substancji może z równym prawdopodobieństwem powodować ich nadmiar4.

Jednakże żadna z wymienionych wyżej przyczyn z pewnością nie dotyczy większości przypadków zaburzeń funkcjonowania tarczycy. Rosnąca liczba dowodów sugeruje, że jej niedoczynność i nadczynność częściej rozwijają się pod wpływem czynników środowiskowych i dietetycznych.

Przyczyny, które lekarze wydają się pomijać, obejmują:

 • alergie pokarmowe - osoby z kilkoma alergiami, np. celiakią, są o wiele bardziej narażone na wystąpienie problemów z tarczycą5;
 • niedobór selenu - tarczyca to jedno z miejsc w organizmie, w których gromadzi się najwięcej tego pierwiastka śladowego, więc jakiekolwiek niedobory mogą prowadzić do zaburzeń gruczołu6;
 • zanieczyszczenia - powszechne toksyny, takie jak nadchlorany, rodanki i azotany, blokują wchłanianie jodu i powodują choroby tego gruczołu7;
 • leczenie onkologiczne - prawidłowe funkcjonowanie tarczycy może upośledzać np. radioterapia8;
 • cukrzycę, szczególnie typu 29; stan przedcukrzycowy - jeśli pojawi się w ciąży, może mieć wpływ na funkcjonowanie tarczycy w późniejszym życiu10;
 • fluor - pierwiastek chemiczny znajdujący się w wodzie z kranu może zakłócać naturalny proces wchłaniania jodu11;
 • nadmiar jodu - pierwiastek ten uznaje się za niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, jednak jego zbyt duża ilość może prowadzić do jej nadczynności12, a unikanie wzbogacanej nim soli nie wystarczy, ponieważ stosuje się go również w preparatach wykrztuśnych, odkażających, niektórych lekach oraz środkach kontrastowych13;
 • leki na receptę - nawet preparaty niezawierające jodu mogą powodować problemy z tarczycą, np. nasercowy środek amiodaron14;
 • problemy emocjonalne - tarczyca jest szczególnie podatna na traumy psychiczne, takie jak żałoba i rozwód15.

Choroby tarczycy można skutecznie leczyć

W medycynie panuje powszechne przekonanie, że choroby tarczycy są dożywotnie. W rezultacie pacjenci prawdopodobnie przez cały czas będą musieli przyjmować leki utrzymujące prawidłowy poziom jej hormonów. W kilku rzadkich przypadkach faktycznie może być to niezbędne. Jednak o wiele bardziej prawdopodobne jest to, że problemy z tarczycą nasilają się i ustępują.

Jest również bardziej prawdopodobne, że przyczynę problemów z tarczycą pacjent jest w stanie kontrolować. Niewielkie śledztwo może odkryć prawdziwe źródło zaburzeń, np. zanieczyszczenia środowiska, zwłaszcza fluor, który da się ograniczyć lub wyeliminować przez stosowanie filtrów powietrza i wody. Oczywiście zaburzenia funkcjonowania tarczycy mogą się nasilać w miarę gromadzenia się toksyn w organizmie, co prowadzi lekarzy do przekonania, że stanowią bezpośredni skutek starzenia się.

Jednak jedno wiadomo na pewno: w wielu przypadkach można im zapobiec lub je wyleczyć, i to bez użycia silnych leków.

Bryan Hubbard

 

Bibliografia

 1. BMJ 2009; 338: b725
 2. Endocr Pract 2009 Oct 15; 1-36
 3. BMJ 1976; 1: 372-5
 4. Lancet 1991; 337: 171-2
 5. J Pediatr 2009; 155: 51-5
 6. Best Pract Res Clin Endocrinol Metab 2009; 23: 815-27
 7. Toxicol Ind Health 1998; 14: 121-58; Best Pract Res Clin Endocrinol Metab 2009; 23: 801-13
 8. Am J Clin Oncol 2009; 32: 150-3
 9. Turk J Pediatr 2009; 51: 183-6
 10. BMJ 2009; 339: b4336
 11. Klin Wochenschr 1984; 62: 564-9
 12. J Endocrinol Invest 1994; 17: 23-7
 13. Z Kardiol 2001; 90: 751-9
 14. BMJ 1996; 313: 539-44
 15. Acta Endocrinol 1993; 128: 293-6
 16. J Ethnopharmacol 1999; 67: 233-9
 17. Int J Dermatol 1976; 15: 757-61
 18. Food Add Contam 1987; 5: 103-9
 19. Complement Ther Clin Pract 2009; 15: 67-71
 20. N Engl J Med 1999; 340: 424-9

 

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Leki, które szkodzą

Leki, które szkodzą

Leki ratują nasze zdrowie, a niekiedy nawet życie, zapobiegają chorobom, zwalczają ich przykre objawy, wspomagają metabolizm lub odpowiednio go modyfikują. To prawda, ale czy zdajemy sobie sprawę z zagrożeń związanych z farmakoterapią? Jak uniknąć pułapek wynikających z przyjmowania leków i bezpiecznie walczyć z każdą chorobą?

Awocado - właściwości lecznicze

Awocado - właściwości lecznicze

Gdy w XVI wieku hiszpański konkwistador Hernán Cortés podbijał tereny dzisiejszego Meksyku, nie przypuszczał nawet, że stanie się poniekąd odkrywcą owocu, który obecnie jest symbolem źródła zdrowia i młodości. Chodzi o smaczliwkę wdzięczną, czyli doskonale znane nam awokado.

Na straży hormonów tarczycy

Na straży hormonów tarczycy

Coraz większą uwagę zwraca się na suplementację pierwiastkami śladowymi w przebiegu chorób tarczycy. Podstawowym czynnikiem wpływającym na prawidłową pracę tego gruczołu pozostaje spożycie jodu, ale rosnące znaczenie przypisuje się również selenowi.

Od hemoroidów do anemii

Od hemoroidów do anemii

Ignorowanie problemu guzków krwawniczych może prowadzić do częstych krwawień, w wyniku których spada stężenie hemoglobiny i może rozwinąć się niedokrwistość.

Jak przetrwać radioterapię?

Jak przetrwać radioterapię?

Dzięki prostym interwencjom można zwiększyć skuteczność leczenia onkologicznego, a przede wszystkim zminimalizować jego dokuczliwe skutki uboczne

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Nowości

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Witamina A chroni przed rakiem skóry

4 grudzień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store