9 sposobów na dnę moczanową

Przedstawiamy 9 najlepszych sposobów na atak dny moczanowej.

Co aktor Jared Leto ma wspólnego z Henrykiem VIII, Beethovenem, Isaakiem Newtonem czy Karolem Dickensem?

Otóż Leto, podobnie jak wymienione postacie historyczne, cierpi na bolesną odmianę zapalenia stawów o nazwie dna moczanowa bądź podagra. Choroba ta kojarzy się najczęściej z brakiem umiaru w jedzeniu i piciu u arystokratów z zamierzchłych czasów, jednak ostatnio wróciła w kolejnym natarciu. Dotyczy obecnie 8 mln Amerykanów (1,4% dorosłych), ok. 225 tys. mężczyzn i 57 tys. kobiet w Wielkiej Brytanii oraz ok. 760 tys. Polaków. Liczba przypadków dny moczanowej wzrosła przez ostatnią dekadę aż dwukrotnie, co czyni ją jednym z bardziej rozpowszechnionych typów zapalenia stawów.

Ta choroba o ostrym przebiegu powoduje intensywny, nawracający ból, zwłaszcza w pierwszym stawie śródstopno-paliczkowym (MTP) u podstawy dużego palca stopy. Czasami umiejscawia się też w nadgarstku i palcach rąk.

Dna moczanowa to choroba wieku średniego, dotycząca 15 razy częściej mężczyzn niż kobiet. Przeważnie łączy się ją z nadmierną konsumpcją ciężkostrawnego jedzenia i alkoholu, chociaż specjaliści medycyny alternatywnej odkryli, że jej objawy mogą wywołać również alergie pokarmowe oraz leki diuretyczne, które przepisuje się pacjentom z chorobami krążenia.

Ból i obrzęk mają miejsce, gdy nadmiar kwasu moczowego w organizmie tworzy maleńkie kryształki osadzające się w obrębie stawu. Układ odpornościowy atakuje te kryształki za pomocą fagocytów (komórek żernych), a powstające przy tym toksyczne produkty uboczne wywołują stan zapalny. Pacjenci otrzymują pierwszy sygnał ostrzegawczy, gdy atak artretyczny pojawia się w dużym palcu u nogi bądź w innym typowym rejonie ciała, czyniąc staw nadwrażliwym i bolesnym. Do klasycznych objawów zaliczamy zaczerwienienie, opuchliznę i silny ból.

Jared Leto, u którego podagra pojawiła się, gdy przytył 27 kg do roli w filmie, mówi, że ból był tak intensywny, iż zmuszał go do poruszania się na wózku inwalidzkim.

Co jeszcze powoduje podagrę?

Do innych czynników ryzyka zaliczamy:

 • nadmierne spożycie alkoholu, zwłaszcza piwa i mocniejszych trunków;
 • nadciśnienie, cukrzycę, choroby nerek;
 • regularne przyjmowanie diuretyków, aspiryny w niskich dawkach (1-2 g dziennie) oraz leków często przepisywanych po przeszczepie narządów, jak cyklosporyna1;
 • zatrucie ołowiem, wywołane niezdolnością nerek do skutecznego wydalenia nadmiaru tego metalu ciężkiego2.

Skuteczne leczenie dny moczanowej

Pacjenci z dną moczanową zazwyczaj dostają receptę na środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak pomocne mogą okazać się również poniższe wskazówki.

1. Stosuj dietę odkwaszającą Unikaj pokarmów bogatych w puryny (patrz ramka). Jak wykazało pewne badanie, stosowanie przez jakiś czas diety eliminującej te związki organiczne ograniczyło ilość kwasu moczowego we krwi zdrowych mężczyzn ze średniego poziomu 5 mg/dl do 3 mg/dl3. Taka dieta może też zapobiegać nawracającym atakom podagry.

2. Sięgaj po wodę 6-8 szklanek dziennie rozcieńczy kwas moczowy we krwi.

3. Podjadaj czereśnie Jedz 225-250 g tych owoców każdego dnia. Oficjalna medycyna wciąż podchodzi do tego ostrożnie, ale naukowych dowodów na skuteczność czereśni w walce z podagrą wciąż przybywa4,5.

4. Pij sok z selera To kolejne domowe lekarstwo na podagrę, które cieszy się ogromną popularnością w Australii. Równie skuteczny jest napój z nasion selera.

5. Sprawdź alergie Zastosuj dietę eliminującą produkty najczęściej wywołujące ataki dny moczanowej: rośliny psiankowate (ziemniaki, pomidory, bakłażan, słodka papryka, papryka w proszku, pieprz kajeński), gluten, nabiał, soję, cukier rafinowany, kukurydzę, jajka, czekoladę, kawę, pomarańcze, wołowinę, wieprzowinę oraz drożdże.

6. Wbij sobie igły Jak okazało się w pewnym badaniu, u pacjentów poddających się zabiegom akupunktury przez miesiąc spadek kwasu moczowego i innych markerów dny moczanowej był większy niż w grupie kontrolnej. Naukowcy doszli do wniosku, że akupunktura pomaga też zapobiegać uszkodzeniom nerek będących powikłaniem podagry6.

7. Bierz suplementy Pomocne przy dnie moczanowej są oleje rybne, witaminy E, C oraz z grupy B (zwłaszcza kwas foliowy). Sugerowane dzienne dawki: 1-3 g witaminy C; 1200-1800 j.m. witaminy E; zbilansowany B-kompleks zawierający 25 mg witaminy B5; niacynamid (od 900 mg do 4 g dziennie w kilku dawkach, ale tylko pod okiem lekarza, gdyż wysokie stężenie może doprowadzić do nietolerancji glukozy i uszkodzeń wątroby), B12 i kwas foliowy (po 800 mcg); 1000-1500 mg oleju rybnego.

8. Idź do homeopaty W toku pewnego badania odkryto, że indywidualnie dobrane środki homeopatyczne pomagają opanować objawy artretyczne lepiej niż same konwencjonalne leki przeciwzapalne7.

Kwas benzoesowy służy do leczenia schorzeń typu dna moczanowa oraz bólu wywołanego złogami kwasu moczowego.

Gwajakowiec to lekarstwo podawane na podagrę i ropień stawów, gdy ból łagodzi niska temperatura.

Bagno zwyczajne to roślina często używana przy dnie moczanowej, reumatyzmie oraz wszelkich objawach, które słabną po przyłożeniu woreczków z lodem. Sugerowana dzienna dawka: 3-5 pigułek o rozcieńczeniu 12X lub 30C co 1-4 godz. aż do ustąpienia objawów.

Tojad pomaga przy nagłych napadach piekącego bólu i atakach po uderzeniu lub urazie.

Belladonna łagodzi intensywny, pulsujący ból.

9. Wypróbuj czarci pazur Badania naukowe na temat tej afrykańskiej rośliny, znanej również jako hakorośl rozesłana (Harpagophytum procumbens), której korzeń stosuje się w medycynie tradycyjnej, są niejednoznaczne. Jedno z nich wykazało jednak, że proszek z czarciego pazura (zawierający 60 mg harpagozydu) wykazał pewną skuteczność w łagodzeniu zwyrodnienia stawów kręgosłupa, bioder i kolan8. Roślinę zaleca się często jako naturalny środek łagodzący w podagrze. Sugerowana dzienna dawka: 9 g surowca roślinnego przez co najmniej 2-3 miesiące. UWAGA: Hakorośl może wpływać na działanie leków na cukrzycę, rozrzedzających krew i innych preparatów na receptę.

Rola puryn

Już wieki temu lekarze zauważyli, że podagrę wywołuje nadmierna konsumpcja alkoholu, mięsa, słodyczy i owoców morza, a dotyczy ona głównie osób bogatych i otyłych, przez co ochrzczono ją "chorobą królów". Na pokarmy te, zwłaszcza w dużej ilości, stać było bowiem tylko bogaczy.

Jak się okazuje, starodawne przekonania co do przyczyn dny moczanowej były jak najbardziej trafne. Wysokie spożycie produktów bogatych w puryny - związki chemiczne rozkładane w organizmie na kwas moczowy zalegający później we krwi - prowadzi do powstawania w stawach kryształków, które przynoszą ból i stan zapalny.

Do najbardziej niewskazanych produktów należą: podroby, skorupiaki, anchois, sardynki, szparagi i grzyby.

Bibliografia

 1. Arthritis Res Ther, 2006; 8 [Suppl 1]: S2.
 2. Toxicology, 1992; 73: 127–46.
 3. Arthritis Res Ther, 2006; 8 [Suppl 1]: S2.
 4. Arthritis Rheum, 2012; 64: 4004-11.
 5. J Nutr, 2003; 133: 1826–9.
 6. J Tradit Chin Med, 2004; 24: 185-7.
 7. Br Homeopath J, 1986; 75: 148-57.
 8. BMC Complement Alt Med, 2004; 4: 13.
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Kinezjologia stosowana - na czym polega, komu może pomóc?

Kinezjologia stosowana - na czym polega, komu może pomóc?

W Polsce jest prawie nieznana, ale ceni się ją wysoko na świecie. Co kryje się pod tą zagadkową nazwą? Kinesis oznacza ruch, logos - wiedzę lub słowo. Faktycznie, kinezjologia stosowana ma dużo do powiedzenia o ruchu, ale też o układzie nerwowym.

Pić mleko czy nie?

Pić mleko czy nie?

Często słyszymy, że mleko krowie jest jednym z najważniejszych produktów, jakie powinniśmy spożywać. Czy rzeczywiście służy ono naszemu zdrowiu?

Oleje roślinne na problemy skórne

Oleje roślinne na problemy skórne

Kiedy przyjrzymy się ulotkom kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała, odkryjemy, że wiele z tych produktów powstało na bazie naturalnych olejów roślinnych. Może więc warto zerknąć na półkę w sklepie spożywczym, zanim wybierzemy się po krem do drogerii?

Dysbioza - jakie wywołuje choroby?

Dysbioza - jakie wywołuje choroby?

Coraz częściej mówi się o tym, że drobnoustroje bytujące w naszych jelitach mają istotny wpływ na nasze zdrowie. Jeśli rzeczywiście tak jest, to na czym on polega? Które bakterie nam szkodzą, a które należy uznać za pożyteczne? Komu zagraża dysbioza jelitowa i kiedy jest ona groźna? Jak jej uniknąć?

Żylaki - jak sobie z nimi radzic

Żylaki - jak sobie z nimi radzic

Jeśli wykonujesz pracę zawodową w pozycji siedzącej lub stojącej, musisz liczyć się ze zwiększonym ryzykiem niewydolności żylnej. Pogłębiające się wybrzuszenia i przebarwienia na nogach to nie tylko problem estetyczny!

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Nowości

Opryszczka i alzheimer

Opryszczka i alzheimer

30 grudzień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store