Na podwyższony cholesterol - magnez zamiast statyn

Ten wielozadaniowy pierwiastek może być skuteczniejszy i bezpieczniejszy niż popularne leki stosowane w schorzeniach serca.

Od magnezu uzależniona jest praktycznie każda reakcja hormonalna. Pośrednio uczestniczy on również we wszystkich procesach z wykorzystaniem enzymów organizmu. Jednak najważniejszą rolą magnezu wydaje się niwelowanie czynników ryzyka chorób układu krążenia. Obecnie wiadomo, że jego poziom w organizmie ma wpływ na stężenie cholesterolu we krwi, ciśnienie tętnicze i wapnienie tętnic, a niedobór tego niezbędnego minerału to znany czynnik ryzyka wystąpienia m.in. migotania przedsionków.

Magnez - globalny efekt

Być może wszystkie pozornie odrębne schorzenia układu krążenia mogą pojawiać się w wyniku nieodpowiedniej podaży magnezu - zależność między niskim jego poziomem a prawdopodobieństwem wystąpienia chorób serca została już potwierdzona naukowo1. Związek między magnezem a dobrą kondycją serca ujawniły badania populacyjne. Jak wykazano, różnice pod względem ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia w różnych krajach, a nawet między poszczególnymi częściami tego samego państwa, korelują z regionalnymi wahaniami poziomu tego pierwiastka w glebie i wodzie2. Co więcej, zwraca się uwagę na fakt, że diety zasobne w warzywa, owoce, orzechy, nasiona i ziarna zbóż, zalecane obecnie w profilaktyce tego typu schorzeń, są również zasobne w magnez3.

W ciągu zaledwie 78 dni u kobiet po menopauzie, które ograniczyły ilość magnezu w diecie do 33% zalecanego dziennego spożycia, obserwowano m.in. arytmię serca, podwyższenie poziomu cukru we krwi i zmiany stężenia cholesterolu.

Magnez - działanie

Jeśli jego podaż jest nieodpowiednia, możliwość mięśni gładkich i mięśnia sercowego do rozluźniania będzie ograniczona, a ryzyko wystąpienia migotania przedsionków, nadciśnienia tętniczego oraz nagłego kurczenia się serca i mózgowych naczyń krwionośnych wzrośnie, co potencjalnie prowadzi do zatrzymania akcji serca i udaru mózgu4. Badania laboratoryjne z wykorzystaniem hodowli komórkowych i tkanek zwierzęcych wykazały również, że niedobór magnezu ma wpływ na funkcjonowanie i strukturę tkanek wyścielających serce i tętnice, a dobrze wiadomo, że integralność nabłonka arterii ma istotne znaczenie w profilaktyce miażdżycy. Wszystko to wskazuje na fakt, że wyrównanie niskiego poziomu tego pierwiastka może być użyteczną i opłacalną metodą zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym i ich leczenia5.

Magnez a poziom cholesterolu

Magnez jest również niezbędny do regulacji reduktazy 3-hydroksy-3-metyloglutarylo-koenzymu A (HMG-CoA), czyli enzymu kontrolującego produkcję cholesterolu. W tym przypadku minerał ma niektóre właściwości powszechnie stosowanych statyn, których działanie polega na blokowaniu tego enzymu. Jednakże statyny hamują produkcję cholesterolu nieprzerwanie, więc ograniczają jego dostępność na potrzeby syntezy i naprawy błon komórkowych, wytwarzania hormonów i witaminy D. Tymczasem magnez działa w sposób silnie zróżnicowany - uruchamia i wyłącza aktywność HMG-CoA w zależności od potrzeb6.

Magnez - bezpieczniejszy niż statyny

Jednak najważniejszą różnicą między działaniem magnezu i statyn wydaje się bezpieczeństwo ich stosowania. Podczas gdy ten pierwszy bardzo trudno przedawkować (wówczas pojawiają się luźne stolce), popularne leki wywołują szereg działań niepożądanych. Jednym z nich jest obniżenie poziomu krążącego we krwi testosteronu, który redukuje ryzyko sercowo-naczyniowe zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Tymczasem suplementacja magnezem - jak wykazano - powoduje podwyższenie łącznego stężenia tego hormonu u mężczyzn7. Co więcej badacze z University College Hospital w irlandzkim Galway przeanalizowali 55 opublikowanych wcześniej badań i stwierdzili, że pacjenci na statynach wcale nie żyją dłużej od tych, którzy ich nie stosują, a ryzyko rozwoju chorób serca w obu grupach jest takie samo. U kobiet, cukrzyków oraz osób młodych przyjmujących statyny prawdopodobieństwo wystąpienia choroby układu krwionośnego było wręcz większe8!

Magnez - strzeż się niedoborów

Magnez ma również właściwości przeciwzapalne. Niedobór tego niezbędnego składnika pokarmowego prowadzi do stresu oksydacyjnego, a tym samym zwiększa stan zapalny w organizmie. To z kolei uruchamia kaskadę zdarzeń skutkujących dysfunkcją naczyń krwionośnych, tworzeniem się skrzepów krwi oraz zmianą metabolizmu tłuszczów9. W ramach jednego z badań 14 kobiet po menopauzie poproszono o ograniczenie spożycia magnezu do 33% zalecanego dziennego spożycia. W ciągu zaledwie 78 dni (a u niektórych już 42) u uczestniczek obserwowano m.in. arytmię serca, podwyższenie poziomu cukru we krwi i zmiany stężenia cholesterolu10.

Magnez - korzyści przy nadwadze

Dotychczasowe prace sugerują możliwy związek między magnezemią i gospodarką lipidową. Być może pierwiastek ten pełni rolę kofaktora niektórych reakcji syntezy frakcji HDL. Pojedyncze doniesienia wskazują przy tym na tendencję do mniejszych stężeń magnezu w komórkach oraz w surowicy krwi u osób z otyłością brzuszną. W jednym z badań u osób z największymi wartościami obwodu talii (kobiety powyżej 88 cm, a mężczyźni - ponad 102 cm) stężenia magnezu w surowicy były zdecydowanie mniejsze.

Jednocześnie po 3 miesiącach suplementacji tym pierwiastkiem stwierdzono u nich znamienne statystycznie ujemne korelacje między zmianą jego poziomu a insulinoopornością i stężeniem insuliny na czczo. Jednocześnie u ochotników odnotowano istotne zwiększenie stężenie frakcji „dobrego” cholesterolu HDL oraz redukcję wartości skurczowego i rozkurczowego ciśnienia tętniczego. Nie wykazano natomiast istotnych zmian u osób z mniejszym obwodem talii (u kobiet poniżej 88 cm, a u mężczyzn - do 102 cm), ale zdaniem autorów badania może to częściowo tłumaczyć fakt, że w tej grupie wyjściowe stężenie magnezu w surowicy było znamiennie wyższe niż u ochotników z otyłością brzuszną11.

 Artykuł ukazał się w wydaniu papierowym O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą grudzień 2018.

Bibliografia

 1. Am Heart J 1977; 94: 649-657
 2. Drugs 1984; 28 Suppl 1: 17-27
 3. JAMA 2002; 288: 2569-2578
 4. Panminerva Med 2001; 43: 177-209
 5. Clin Sci [Lond] 2012; 122: 397-407
 6. J Am Coll Nutr 2004; 23: 501S-5S
 7. Biol Trace Elem Res 2011; 140: 18-23
 8. Open J Endocr Metab Dis, 2013; 3: 179–185
 9. Arch Biochem Biophys 2007; 458: 48-56
 10. J Am Coll Nutr 2007; 26: 121-132
 11. Nefrol Dial Pol 2015; 19: 44-49
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Awocado - właściwości lecznicze

Awocado - właściwości lecznicze

Gdy w XVI wieku hiszpański konkwistador Hernán Cortés podbijał tereny dzisiejszego Meksyku, nie przypuszczał nawet, że stanie się poniekąd odkrywcą owocu, który obecnie jest symbolem źródła zdrowia i młodości. Chodzi o smaczliwkę wdzięczną, czyli doskonale znane nam awokado.

Na straży hormonów tarczycy

Na straży hormonów tarczycy

Coraz większą uwagę zwraca się na suplementację pierwiastkami śladowymi w przebiegu chorób tarczycy. Podstawowym czynnikiem wpływającym na prawidłową pracę tego gruczołu pozostaje spożycie jodu, ale rosnące znaczenie przypisuje się również selenowi.

Od hemoroidów do anemii

Od hemoroidów do anemii

Ignorowanie problemu guzków krwawniczych może prowadzić do częstych krwawień, w wyniku których spada stężenie hemoglobiny i może rozwinąć się niedokrwistość.

Jak przetrwać radioterapię?

Jak przetrwać radioterapię?

Dzięki prostym interwencjom można zwiększyć skuteczność leczenia onkologicznego, a przede wszystkim zminimalizować jego dokuczliwe skutki uboczne

Sean Codling i zesztywnieniowe zapalenie stawów kręgosłupa

Sean Codling i zesztywnieniowe zapalenie stawów kręgosłupa

Sean Codling odzyskał zdrowie i powrócił do aktywnego życia, kiedy odkrył, że u podłoża zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, które odbierało mu sprawność, leżą bakterie w jelicie

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Nowości

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Witamina A chroni przed rakiem skóry

4 grudzień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store