CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

Czym jest CCSVI i co ma wspólnego ze stwardnieniem rozsianym?

Stwardnienie rozsiane to choroba o nieznanym pochodzeniu. Obecnie przypuszcza się, że ma podłoże autoimmunologiczne. Oznacza to, że układ odpornościowy chorego zwalcza komórki własnego organizmu. Choroba dotyczy głównie osób młodych pomiędzy 20, a 40 rokiem życia, przy czym kobiety chorują częściej niż mężczyźni.

W rzeczywistości stwardnienie rozsiane jest chorobą, o której mało wiemy. Aktualnie medycyna stara się łagodzić objawy SM przy pomocy leków. Tymczasem w wielu krajach trwają poszukiwania przyczyn tej choroby i alternatywnych form terapii. W 2009 roku zauważono, że u wielu pacjentów ze stwardnieniem rozsianym występują problemy z cyrkulacją krwi. Układ żylny odpowiadający za odprowadzanie krwi z mózgu i rdzenia kręgowego pracuje u nich wadliwie. W rezultacie krew zalegająca w mózgu doprowadza do stanów zapalnych, a te wywołują objawy neurologiczne kojarzone z SM.

Zjawisko przewlekłych zaburzeń żylnych nazwano w skrócie CCSVI. Niestety dotychczas prowadzone próby udrażniania układu żylnego, sprowadzały się jedynie do małego wycinka naczyń krwionośnych. Operowano wyłącznie żyły szyjne, pomijając resztę układu. Efekty takich zabiegów były różne, co utarło wśród lekarzy pogląd, że są one nieskuteczne. Do tej pory nikt jednak nie próbował ocenić skuteczności terapii obejmującej cały układ żylny.

W 2017 roku w CCSVI Clinic rozpoczęto projekt badawczy udrażniania żył u osób chorych na stwardnienie rozsiane. Zasadniczo różni się on od prowadzonych dotychczas zabiegów. W klinice przywraca się prawidłową cyrkulację krwi począwszy od naczyń wewnątrz czaszki aż po żyłę nerkową. Ze względu na fakt, że jeszcze nikt nigdy na świecie nie prowadził tak zaawansowanych badań nad CCSVI oraz ich związkiem z SM, wszystkie zabiegi wykonuje się za zgodą Komisji Bio­etycznej przy Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Na czym polega projekt badawczy CCSVI?

Program opracowany przez lekarzy z CCSVI Clinic, obejmujący diagnozowanie i terapię niewydolności żylnej, jest obecnie najbardziej zaawansowanym tego typu projektem na świecie. Układ żylny bada się przy pomocy 3-teslowego rezonansu magnetycznego oraz ultrasonografu wewnątrznaczyniowego IVUS. Ponadto dokonuje się pomiaru gradientu ciśnień w żyłach. Połączenie tych trzech narzędzi pozwala wykryć nieprawidłowości, które dotychczas były niewidoczne.

Zarówno holistyczne podejście do układu żylnego jak i zastosowanie najnowocześniejszych narzędzi badawczych, czynią ten projekt jedynym tego typu przedsięwzięciem na świecie.

Personel medyczny i warunki bezpieczeństwa

Zespół lekarzy składa się z najwyższej klasy neurologów, neurochirur­gów i radiologów interwencyjnych.  W 2018 roku do CCSVI Clinic dołączyło dwóch specjalistów o międzynarodowej sławie. Pierwszy z nich to prof. Salvatore Sclafani, chirurg oraz radiolog interwencyjny z ponad 40-letnim doświadczeniem, uważany za jednego z najlepszych chirurgów naczyniowych w Nowym Jorku. Drugim jest Dr Franz Schelling - austriacki radiolog interwencyjny, światowy autorytet w dziedzinie diagnozowania CCSVI.

Diagnostyka i zabiegi prowadzone są w Centrum Medycznym HCP w Poznaniu. Pobyt pacjenta w szpitalu trwa od 2 do 3 dni.

Kto może uczestniczyć w programie?

Osoby chorujące na stwardnienie rozsiane, u których potwierdzono występowanie deformacji żylnych charakterystycznych dla CCSVI. Najlepiej rokującymi pacjentami są osoby we wczesnym stadium choroby. W ich przypadku, terapia przynosi najlepsze rezultaty. Każdy pacjent zakwalifikowany do programu jest objęty 3-letnią obserwacją, mającą na celu ocenę stopnia i trwałości efektów zabiegu.

Projekt badawczy jest realizowany na zasadach komercyjnych. W Polsce podobnie jak w innych miejscach na świecie tego typu zabiegi nie są jeszcze refundowane. Pieniądze na zabieg mogą pochodzić z własnych środków pacjenta lub mogą być pozyskane przez fundacje i organizacje pożytku publicznego. Do tej pory wielu pacjentów zostało zoperowanych ze środków CCSVI Clinic i fundacji do tego celu utworzonej. Zainteresowanie było jednak tak duże, że liczba wpisanych na listę oczekujących przekroczyła 100 osób. Dalsze zapisy na darmowe operacje póki co zostały wstrzymane.

Podsumowanie

Przystępując do programu trzeba mieć świadomość, że uczestniczy się w nowatorskim projekcie, który nie był dotychczas przeprowadzany nigdzie indziej na świecie. Wyniki badań posłużą ocenie zależności pomiędzy stwardnieniem rozsianym, a przewlekłą niewydolnością żylną. Do czasu zakończenia badań nie można określić, w jakim stopniu tego typu zabiegi wpływają na poprawę stanu zdrowia pacjenta.

Więcej informacji o przebiegu terapii można uzyskać na stronie CCSVI Clinic >>. Znajdują się tam również relacje wielu pacjentów.

 

Strona www: https://ccsvi-clinic.com/pl

E-mail : info@ccsvi-clinic.com

Telefon: (0048) 536-067-635

Zobacz także

Witamina B na obniżony nastrój i depresję

Witamina B na obniżony nastrój i depresję

Jak odkrył pewien internista, wiele przypadków obniżonego nastroju i depresji wynika ze zwyczajnego niedoboru witamin.

Niepłodność - przyczyny, naturalne metody leczenia

Niepłodność - przyczyny, naturalne metody leczenia

Systematyczny wzrost liczby par, które mają poważne kłopoty z poczęciem dziecka, zbiega się w czasie z postępującym zanieczyszczeniem naszego środowiska. Badania potwierdzają, że nie jest to przypadek.

Kalina koralowa - właściwości, zastosowanie, przepisy

Kalina koralowa - właściwości, zastosowanie, przepisy

Nawet późną zimą na krzewach można dostrzec jej czerwone owoce, które nie tylko zdobią, ale i leczą.

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby - dieta, fitoterapia

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby - dieta, fitoterapia

Dieta zasobna w węglowodany, siedzący tryb życia, zażywanie leków, nadwaga, dyslipidemia oraz cukrzyca typu 2 to najczęstsze przyczyny niealkoholowego stłuszczenia tego organu.

Przepuklina: nowe sposoby leczenia

Przepuklina: nowe sposoby leczenia

W Polsce co roku wykonuje się ponad 40 tys. operacji przepuklin. Wciąż jednak pozostaje problemem bezpieczne przeprowadzenie pacjenta przez zabieg, jak i okres rehabilitacji, oba bowiem wiążą się z ryzykiem wystąpienia zaburzeń oddechowych. Na szczęście wynalazek szczecińskiej uczonej w połączeniu z rehabilitacją oddechową mogą wiele zmienić.

Szczególnie polecamy
CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

Czym jest CCSVI i co ma wspólnego ze stwardnieniem rozsianym?

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa

Raport specjalny

Czas na detoks

Czas na detoks

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store