Rumianek lekarski - właściwości, zastosowanie, przepisy

To jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych, wykorzystywana m.in. do zwalczania dolegliwości żołądkowo-jelitowych, przy stanach zapalnych skóry i w łagodzeniu zaburzeń na tle nerwowym.

Nazwa rumianek lekarski (chamomilla recutita) od greckich wyrazów chamos i melos, co oznacza "ziemne jabłko" i nawiązuje do charakterystycznego zapachu rumianku. Właśnie aromat pozwala łatwo odróżnić go od podobnych gatunków, pozbawionych działania leczniczego i wywołujących alergie, czyli bezwonnej maruny nadmorskiej oraz rumianu psiego o nieprzyjemnych zapachu. Jednak ważniejsze od aromatu są cenne właściwości lecznicze rumianku, wynikające z bogatego składu olejku eterycznego obecnego w jej koszyczkach.

To dzięki nim wykazuje właściwości rozkurczowe, przeciwalergiczne, bakterio- i grzybobójcze oraz uspokajające, pomaga przy różnego typu stanach zapalnych błon śluzowych i skóry, ranach, oparzeniach i owrzodzeniach, skurczach mięśni gładkich (przewodu pokarmowego, dróg rodnych) oraz przy wyczerpaniu i zdenerwowaniu. Amerykańscy badacze po przeanalizowaniu nawyków prawie 1,7 tys. osób po 65. r.ż. odkryli nawet, że u kobiet regularne picie naparu z rumianku o 29% zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu, zwłaszcza z powodu chorób układu krążenia i nowotworów1.

Rumianek lekarski - właściwości

Przy problemach z trawieniem

Rumianek to doskonały sposób na takie problemy jak choroba Leśniowskiego-Crohna, biegunka i nietolerancje pokarmowe. Spożywany przed posiłkiem jako mocna herbata stymuluje apetyt, a po jedzeniu zmniejsza wzdęcia, gazy, zgagę i skurcze trawienne. Może również łagodzić kolki niemowlęce. U małych dzieci z ciężką biegunką rumiankowo-jabłkowy ekstrakt z pektyn powodował znaczącą poprawę2.

Z kolei w badaniach na szczurach wykazano, że ekstrakt z kwiatów rumianku działa przeciwwrzodowo oraz przyspiesza gojenie już powstałych zmian, wywołanych chemicznie3. Inny zespół odkrył, że wyizolowany z rumianku alfa-bisabolol zmniejsza nawet o 70% uszkodzenie błony śluzowej żołądka spowodowane toksycznym działaniem kwasu acetylosalicylowego4.

Przy bolesnych miesiączkach

Ponieważ zioło ma właściwości przeciwskurczowe, może łagodzić ból spowodowany napięciem mięśniowym, w tym zwalczać skurcze menstruacyjne. W jednym z badań po 2 miesiącach zarówno rumianek, jak i niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) przynosiły podobną redukcję bólu u kobiet z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, przy czym w grupie leczonej ziołami objawy emocjonalne były znacząco mniej dotkliwe5.

Przy leczeniu ran i oparzeń

Rumianek moduluje stan zapalny i ma łagodne działanie przeciwbakteryjne, dzięki czemu świetnie nadaje się do leczenia ran, oparzeń i wysypek. W badaniach nasączone nim kompresy łagodziły świąd i dolegliwości znacząco szybciej niż maść z hydrokortyzonem6. Ponadto właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne rumianku są podobne do tych, które wykazują dostępne bez recepty płyny do płukania ust z chlorheksydyną, stosowane w leczeniu krwawienia dziąseł spowodowanego ich zapaleniem7. Najlepsze rezultaty przynosi zewnętrzne stosowanie olejku lub płynu do mycia z rumiankiem, a wewnętrznie - herbaty lub nalewki.

Przy stanach lękowych

Jednym z tradycyjnych zastosowań rumianku jest ułatwianie zasypiania i łagodzenie zaburzeń na tle nerwowym. Choć nie zidentyfikowano jak dotąd składników odpowiedzialnych za jego sedatywne działanie, wiadomo, że wykazuje właściwości przeciwdepresyjne i uspokajające. Być może to obecna w surowcu apigenina wiąże receptory GABA - w jednym z badań ta substancja wyizolowana z wodnego ekstraktu hamowała wiązanie frunitrazepamu (benzodiazepiny), dzięki czemu wywoływała efekt przeciwlękowy8.

Z kolei w randomizowanym, podwójnie zaślepionym, kontrolowanym placebo badaniu obserwowano 57 osób z łagodnymi lub umiarkowanymi uogólnionymi zaburzeniami lękowymi. W grupie, której podawano wyciąg z rumianku, wykazano znaczne zmniejszenie poziomu lęku, oszacowane na podstawie Skali Lęku Hamiltona (HAS)9.

Przy cukrzycy

Wyciągi etanolowe z rumianku lekarskiego działają również ochronnie na komórki beta trzustki oraz mają właściwości przeciwhiperglikemiczne, co wykazano w badaniach szczurach z cukrzycą. Udowodniono również, iż podanie wyciągów z rumianku zmniejsza u zwierząt stres oksydacyjny związany ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi10.

Przy alergiach

Azuleny zawarte w olejku eterycznym pozyskiwanym z rumianku wykazują silne działanie antyalergiczne i przeciwhistaminowe11. Z kolei inne składniki modulują odpowiedź immunologiczną organizmu po kontakcie z alergenem. To synergistyczne działanie sprawia, że wyciągi z rumianku mają skuteczność porównywalną do oksatomidu (leku przeciwhistaminowego pierwszej generacji)12.

Rumianek lekarski - zastosowanie

Napar

Zalej szklanką wrzącej wody 3 łyżki suszonego rumianku i zaparzaj pod przykryciem 10 min. Odcedź i pij po szklance 3 razy dziennie między posiłkami, by uspokoić nerwy i uregulować wydzielanie soków żołądkowych, co pomoże przy zgadze, refluksie i nadkwasocie.

Okład

Łyżeczkę koszyczków zalej wrzątkiem i odczekaj kwadrans. Po przestygnięciu używaj tak przygotowanego naparu z rumianku do przemywania oczu albo jako okład. Złagodzi zapalenie spojówek i przyniesie ulgę przy zmęczeniu wzroku.

Płukanka

Koszyczki rumianku są bogate w pochodne azulenów, które łagodzą stany zapalne sromu i pochwy, podrażnienia i zaczerwienienia. Aby przygotować płukankę, 3 łyżki rumianku zalej szklanką wrzątku, przykryj i pozostaw do przestudzenia. Następnie całość przecedź. Przed użyciem naparu wymieszaj go z ciepłą wodą (ok. 5 łyżek rumianku na 0,5 szklanki). Przecieraj okolice intymne nasączoną w nim szmatką - najlepiej bawełnianą.

Do przemywania

Jeśli cierpisz na nadpotliwość, zalej 3 łyżki suszonych koszyczków rumianku litrem wody w temperaturze pokojowej i odstaw na godzinę. Powstałą mieszaninę przecedź i pocieraj nią skórę pach.

Inhalacje

Już samo wdychanie zapachu rumianku (np. w kominku aromaterapeutycznym) może działać uspokajająco. Olejek eteryczny łagodzi również stany zapalne dróg oddechowych, dlatego w okresach zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) warto przygotować inhalację z naparu.

Rumianek lekarski - metryczka

Występowanie: rośnie na terenach Europy, Azji, Ameryki i Australii. W Polsce można spotkać go głównie na łąkach, polach i nieużytkach, ale jest również uprawiany.

Surowiec: kwiaty złożone ze świeżych lub suszonych koszyczków (Chamonillae anthodium).

Pora zbioru: pozyskuje się świeżo rozwinięty kwiatostan rumianku, gdy kwiaty języczkowe jeszcze nie zwisają. Zbiory należy przeprowadzać od maja do sierpnia, systematycznie, wraz z rozwijaniem się kolejnych koszyczków.

Ważne: równoczesne przyjmowanie rumianku i warfaryny może zwiększać ryzyko krwawienia. Prawdopodobnie wodne wyciągi wchodzą również w interakcje z lekami antykoncepcyjnymi oraz stosowanymi w ramach hormonalnej terapii zastępczej (wykazują właściwości podobne do selektywnych modulatorów receptora estrogenowego).

Bibliografia

 1. The Gerontologist 2016; 56 (6):1146-1152
 2. Arzneimittelforschung 2006;56:387-93
 3. Planta Med 1979;35:218-27
 4. Pharmazie 1995;50(2):141-3
 5. Complement Ther Clin Pract 2014;20:81–8
 6. Ostomy Wound Manage, 2011; 57:28–36
 7. Complement Ther Clin Pract, 2014;20: 93–8
 8. Planta Med 1995;61:213-16
 9. J. Clin. Psychopharmacol.2009;29:378
 10. Nat. Med. 2008;62:284
 11. Arzneimittelforsch,1957; 9:543
 12. Phytomed. 2003;10:657
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Jak zapobiegać zaburzeniom funkcji poznawczych u osób z SM?

Jak zapobiegać zaburzeniom funkcji poznawczych u osób z SM?

Ćwicząc odpowiednio wcześnie funkcje poznawcze pozwalamy na utrzymanie mózgu w lepszej kondycji.

Znów na własnych nogach

Znów na własnych nogach

Gdy Lauren Vaknine tuż przed drugimi urodzinami spuchły kostki, lekarz rodzinny zbagatelizował to jako objaw wzrostu. Jednakże po kilku kolejnych wizytach i skierowaniu do szpitala specjalistycznego postawiono znacznie poważniejszą diagnozę: młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (JIA). 

6 sposobów na zespół niespokojnych nóg

6 sposobów na zespół niespokojnych nóg

Objawy niepokoju ruchowego oraz nieprzyjemne doznania czuciowe (parestezje) w kończynach (mrowienie, cierpnięcie, drętwienie, rzadziej ból) mogą oznaczać zespół niespokojnych nóg (restless legs syndrome, RLS). To zaburzenie ruchowe, na które cierpi mniej więcej 5-15% populacji. 

Arcydzięgiel - właściwości lecznicze, zastosowanie

Arcydzięgiel - właściwości lecznicze, zastosowanie

Anielski korzeń to rodzimy surowiec o intensywnym zapachu, który skutecznie łagodzi zaburzenia układu pokarmowego i bóle reumatyczne.

Szafran zamiast leków przeciwdepresyjnych

Szafran zamiast leków przeciwdepresyjnych

Ekstrakty z krokusa uprawnego pomagają zmniejszyć napięcie ze skutecznością zbliżoną do imipraminy i fluoksetyny.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store