Bernie Siegal - Miłość uzdrawia

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health lipiec - sierpień 2019

Kup ten numer

Gdy pacjent nie jest w stanie myśleć pozytywnie, trudno prowadzić terapię, zwłaszcza w przypadku chorób onkologicznych. W XXI wieku znaczenia stanu psychiki w walce z chorobą nie kwestionują ani lekarze, ani psychoterapeuci.

To w pełni zrozumiałe, że mózg, który steruje całym organizmem, ma wpływ na uwalnianie lub hamowanie wydzielania pewnych substancji. Może więc także wspomagać terapię, ułatwiać znoszenie bólu i niedogodności towarzyszących leczeniu. Takie podejście do pacjenta i jego samopoczucia stało się w medycynie oczywiste stosunkowo niedawno, a jednym z najbardziej znanych propagatorów tej idei wśród lekarzy jest amerykański chirurg Bernie Siegel.

Gdy w 1986 r. ukazała się jego książka pt. "Miłość, medycyna i cuda", błyskawicznie stała się bestsellerem i przyniosła mu rozgłos. "Silny system odpornościowy może pokonać raka", uważa Siegel. Pracując z pacjentami onkologicznymi, zaobserwował, że wielu chorych żyło znacznie dłużej, niż wynikało to z czysto medycznych rokowań. "Chciałem wiedzieć dlaczego", wyznał nasz bohater. "Zacząłem obserwować i dociekać, wtedy zauważyłem, że dłużej żyli ci, którzy zaczęli zwracać uwagę na swoje uczucia".

Gdy Bernie S. Siegel ogłaszał światu swoje obserwacje medyczne, był już doświadczonym lekarzem z wieloletnią praktyką. Urodził się 14 października 1932 r. w Nowym Jorku. Studiował na Colgate University i Weill Cornell University Medical College. Należał do prestiżowych bractw akademickich Phi Beta Kappa i Alpha Omega Alpha. Specjalność chirurgiczną zdobywał w Yale, w szpitalach w New Haven i w UPMC Children’s Hospital w Pittsburghu. W latach 70. XX w. zainicjował praktykę kierowania pacjentów z nowotworami na autorskie terapie psychologiczne. W 1978 r. założył Exceptional Cancer Patients (ECP), organizację non profit, która proponowała chorym nową formę terapii indywidualnej i grupowej.

Opierając się na swoich obserwacjach i doświadczeniach z pracy lekarskiej, Siegel wykorzystywał rysunki pacjentów, ich sny, myśli i uczucia do wprowadzania zmian w stylu życia swoich podopiecznych i wzmacniania ich psychiki. "Gdybym kazał pacjentom podnieść poziom immunoglobulin lub limfocytów T cytotoksycznych, nikt nie wiedziałby, jak to zrobić. Jednak mogę ich nauczyć, jak kochać siebie i innych - wówczas te zmiany fizjologiczne następują automatycznie.

Prawda jest taka: MIŁOŚĆ UZDRAWIA", tak opisywał swoje doświadczenia.

W pracy terapeutycznej z chorymi pomagała mu żona Barbara, specjalistka w dziedzinie edukacji początkowej. Opracowany przez oboje program stanowi uzupełnienie konwencjonalnej opieki medycznej, ale nie oferuje żadnej terapii zastępczej. "Moje zadanie jako lekarza nie polega tylko na tym, żeby zalecić właściwą kurację; powinienem pomóc pacjentowi w znalezieniu wewnętrznej motywacji, by żyć, w zażegnaniu konfliktów i wyzwoleniu w sobie uzdrawiającej energii", wyjaśnia Siegel.

Książka "Miłość, medycyna i cuda" przyniosła mu światowy rozgłos. Wzbudziła ogromne zainteresowanie, ale też krytykę dotyczącą nierównego naukowego poziomu jego badań. Mimo to publikacja zdobyła ogromną popularność i pozostawała na liście bestsellerów "The New York Times" przez 8 lat, do 1994 roku. Siegel podkreśla: "lekarze uczą swoich pacjentów, a jednocześnie sami się od nich uczą".

Diagnozy lekarskie w odniesieniu do długości życia pacjentów uznaje zaś za niepotrzebne, a nawet szkodliwe. "Lekarski zwyczaj, by prognozować, ile czasu zostało jeszcze pacjentowi, jest okropnym błędem. To samospełniające się proroctwo", pisze. I dodaje: "Lekarze nie są uczeni, jak komunikować się z pacjentami, a ze względu na obawy przed pozwami informują ich jedynie o niepożądanych skutkach ubocznych terapii, nigdy nie wspominając o korzyściach".

Praktykę lekarską zakończył w 1989 r. jako asystent profesora klinicznego chirurgii ogólnej i dziecięcej. Napisał dotąd ponad dwadzieścia książek, w których zachęca m.in. do humanizacji edukacji i opieki medycznej, a także do wzmocnienie pozycji pacjentów w procesie leczenia. "Cuda biorą się z wnętrza człowieka", powtarza.

Zobacz także

Jak wzmocnić mięśnie całego ciała?

Jak wzmocnić mięśnie całego ciała?

Prawidłowo rozwinięte i funkcjonujące muskuły potrafią uchronić przed urazem, a jeśli już do niego doszło, są w stanie kompensować braki.

Bernie Siegal - Miłość uzdrawia

Bernie Siegal - Miłość uzdrawia

Gdy pacjent nie jest w stanie myśleć pozytywnie, trudno prowadzić terapię, zwłaszcza w przypadku chorób onkologicznych. W XXI wieku znaczenia stanu psychiki w walce z chorobą nie kwestionują ani lekarze, ani psychoterapeuci.

Szałwia lekarska - właściwości lecznicze, zastosowanie

Szałwia lekarska - właściwości lecznicze, zastosowanie

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) - nie przez przypadek jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa salvus, czyli zdrowy. To jeden z ważniejszych surowców zielarskich, działający przeciwzapalnie, antyseptycznie, rozkurczowo i przeciwcukrzycowo.

Choroba Wilsona - przyczyny, objawy, leczenie

Choroba Wilsona - przyczyny, objawy, leczenie

Lekarz dostrzegł wokół tęczówek Iwony złotobrązowe pierścienie. To odkrycie uratowało jej życie, bowiem postępujące zwyrodnienie soczewkowo-wątrobowe już zbierało swoje żniwo…

Na obniżenie cholesterolu - jabłka zamiast statyn

Na obniżenie cholesterolu - jabłka zamiast statyn

Jeśli chodzi o profilaktykę chorób kardiologicznych, popularne owoce dają lepsze efekty niż kontrowersyjne leki, a przy tym ich jedzenie jest wolne od skutków ubocznych.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

17 wrzesień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store