Alergia mięśni

Nadwrażliwość objawia się na wiele zaskakujących sposobów.

Alergia nigdy nie przestaje mnie zaskakiwać z racji mnogości symptomów, które potrafi wywołać. Dzisiaj jest dla mnie oczywiste, że każda część organizmu może wykazywać oznaki uczulenia. Zespół jelita drażliwego to alergia jelit (na pokarm bądź żyjące tam mikroby), migreny to alergia mózgu, zaś astma to alergia płuc - dlaczego więc i mięśnie nie miałyby mieć uczulenia?

Naturalny przebieg choroby polega na tym, że alergen pozostaje niezmienny, ale narażony na niego organ ulega przemianom. Typowa historia pacjenta uczulonego na nabiał wygląda następująco: kolki w okresie niemowlęcym, biegunki, katar, infekcje ucha i bóle gardła w dzieciństwie oraz zespół jelita drażliwego, migreny i zapalenie stawów w dorosłości.

Sama jestem uczulona na przetwory mleczne, dlatego wcześnie zaobserwowałam taką sekwencję symptomów. Jednak kilka dobrych miesięcy zajęło mi zorientowanie się, że silne bóle pleców, jakie zaczęły mnie nawiedzać, to też objaw alergii. Jak wynika z moich obserwacji, mięśnie stają się nadmiernie wrażliwe w wyniku urazów mechanicznych. Są one oddzielone od krwiobiegu przez ścianę naczyń krwionośnych. Naderwanie bądź obicie mięśnia oznacza, że wchodzi on w bezpośredni kontakt z krwią, w której mogą być przenoszone cząsteczki pokarmu lub mikrobiologiczne antygeny.

Moja hipoteza zakłada, że alergia uaktywnia się właśnie w takim momencie. Ból towarzyszący siniakom bądź kontuzjom mięśnia, utrzymujący się przez dłuższy czas, uważa się za ich bezpośrednie następstwo, tymczasem sygnalizuje on w istocie proces alergicznego uwrażliwienia mięśnia.

Diagnoza jest o tyle trudniejsza, że reakcja alergiczna bardzo często pojawia się z opóźnieniem i trwa później kilka dni. Mięśnie są w stanie reagować tylko w jeden sposób, czyli kurcząc się. Skurcz może być lekki i przejściowy albo przybrać postać tików mięśniowych, podskoków, a nawet ostrego, intensywnego bólu. Podejrzewam, że rodzaj reakcji zależy od tego, ile uczulającego pokarmu przyjmujemy - jednorazowe spożycie alergenu, którego unika się na co dzień, może wywołać ostry ból o takim nasileniu, że pacjent dosłownie traci przytomność.

Typowa historia pacjenta uczulonego na nabiał wygląda następująco: kolki w okresie niemowlęcym, biegunki, katar, infekcje ucha i bóle gardła w dzieciństwie oraz zespół jelita drażliwego, migreny i zapalenie stawów w dorosłości.

Zdarza się to mojemu znajomemu Craigowi, u którego lekarz zdiagnozował rwę kulszową, a który nie odczuwa żadnych dolegliwości, o ile unika chipsów (w 99,9% przypadkach). Za to gdy tylko Craig się złamie i spałaszuje paczkę swojej ulubionej przekąski, przenikliwy ból natychmiast daje o sobie znać. Ostry ból pojawia się w wyniku rozciągnięcia "alergicznego" mięśnia i innych, znajdujących się w jego okolicy, które również mogą ulec skurczom, aby ochronić się przed nagłym, niezamierzonym rozciągnięciem, co wywołuje ogólne napięcie, sztywnienie, przykurcze, syndrom niespokojnych nóg, drgania i tiki mięśniowe.

To nie koniec komplikacji: jeśli mięśnie ulegają niepożądanym skurczom, mogą się uszkodzić poprzez dosłownie rozszczepienie się. Później ból pojawia się w wyniku zaburzeń krążenia krwi w obrębie mięśnia i nagromadzenia toksycznych metabolitów, zwłaszcza kwasu mlekowego. Rysuje się tu zatem błędne koło: uczulone mięśnie się spinają, skurcz powoduje kumulację toksycznych metabolitów, na co mięsień reaguje skurczem.

Zazwyczaj problem nasila się o poranku, a w ciągu dnia stopniowo słabnie. Nierzadko pacjenci miewają lepsze i gorsze dni. Delikatny, cykliczny trening, np. spacery, może przynieść znaczną poprawę. Niektórzy muszą z kolei ćwiczyć bardzo intensywnie i regularnie, aby utrzymać problem pod kontrolą (jeżeli nie zidentyfikowano alergenu). Ciepło, gorące kąpiele oraz delikatny masaż pomagają rozluźnić mięśnie na krótką metę, podobnie jak utrzymywanie ciała w jednej, konkretnej pozycji. Pierwsze ruchy po takich zabiegach należy wykonywać ostrożnie, inaczej ból natychmiast powróci.

Dr Sarah Myhill

Sarah Myhill jest lekarzem brytyjskiej publicznej służby zdrowia (NHS) i prowadzi prywatną praktykę od 1981 r. Przez 17 lat pełniła funkcję honorowego sekretarza Brytyjskiego Towarzystwa Medycyny Ekologicznej. Nadal wspomaga prowadzenie kursów tej organizacji i regularnie prowadzi wykłady.

Artykuł ukazał się w wydaniu papierowym O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą MAJ 2019.

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Przełyk Barreta - groźne powikłanie choroby refluksowej

Przełyk Barreta - groźne powikłanie choroby refluksowej

Problemy żołądkowe często przypisywane chorobie refluksowej mogą tak naprawdę być objawem nowotworu przełyku

Leki, które szkodzą

Leki, które szkodzą

Leki ratują nasze zdrowie, a niekiedy nawet życie, zapobiegają chorobom, zwalczają ich przykre objawy, wspomagają metabolizm lub odpowiednio go modyfikują. To prawda, ale czy zdajemy sobie sprawę z zagrożeń związanych z farmakoterapią? Jak uniknąć pułapek wynikających z przyjmowania leków i bezpiecznie walczyć z każdą chorobą?

Awocado - właściwości lecznicze

Awocado - właściwości lecznicze

Gdy w XVI wieku hiszpański konkwistador Hernán Cortés podbijał tereny dzisiejszego Meksyku, nie przypuszczał nawet, że stanie się poniekąd odkrywcą owocu, który obecnie jest symbolem źródła zdrowia i młodości. Chodzi o smaczliwkę wdzięczną, czyli doskonale znane nam awokado.

Na straży hormonów tarczycy

Na straży hormonów tarczycy

Coraz większą uwagę zwraca się na suplementację pierwiastkami śladowymi w przebiegu chorób tarczycy. Podstawowym czynnikiem wpływającym na prawidłową pracę tego gruczołu pozostaje spożycie jodu, ale rosnące znaczenie przypisuje się również selenowi.

Od hemoroidów do anemii

Od hemoroidów do anemii

Ignorowanie problemu guzków krwawniczych może prowadzić do częstych krwawień, w wyniku których spada stężenie hemoglobiny i może rozwinąć się niedokrwistość.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Nowości

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Witamina A chroni przed rakiem skóry

4 grudzień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store