Jak działa kapsaicyna?

Rozgryzasz paprykę chili lub habanero i czujesz piekący żar na języku - to właśnie moment, w którym uwalnia się kapsaicyna. Substancja, która oddziałuje bezpośrednio na receptory bólu. One przekazują do mózgu sygnały, odbierane jako wrażenie gorąca i ból. A jednak ostry smak ukrywa dobroczynne właściwości.

1 Odchudza

W 1846 r. kapsaicynę wyodrębnił i zbadał amerykański chemik L.T. Thresh. Tak rozpoczęła się jej kariera. Początkowo stosowano ją w Ameryce w kuracjach odchudzających. Kapsaicyna podkręca metabolizm, a co za tym idzie - przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto, jak później udowodniono, kapsaicyna zwiększa wytwarzanie ciepła przez stymulowanie produkcji adrenaliny i dopaminy.

Pobudza przez to metabolizm tłuszczów i zapobiega odkładaniu tkanki tłuszczowej - potwierdzają to francuskie badania. Ich wyniki pokrywają się z danymi uzyskanymi na Uniwersytecie Medycznym w Maryland. Okazało się, iż mężczyźni i kobiety stosujący suplementy diety zawierające związki kapsaicyny tracą więcej brzusznej tkanki tłuszczowej niż ludzie przyjmujący inne środki wspomagające odchudzanie. Habro-lin - preparat zawierający kapsaicynę - pomaga zmniejszyć tkankę tłuszczową.

2 Łagodzi ból

Kapsaicyna oddziałuje na receptory bólowe, które występują w dużych ilościach w błonach komórek nerwowych obwodowego układu nerwowego. Tę właściwość wykorzystano przy tworzeniu plastrów i maści, których zadaniem jest łagodzenie przewlekłych bólów mięśniowych czy reumatoidalnych.

3 Działa przeciwbakteryjnie

Mieszkańcy Ameryki Środkowej używają ekstraktu z papryczki chili do dezynfekcji ran po ukąszeniach,ugryzieniach lub oparzeniach. Może być to słuszne podejście, bo jak pokazują badania kapsaicyna hamuje rozwój różnych gatunków bakterii, jak np. Salmonella typhimurium czy Pseudomonas aeruginosa oraz innych drobnoustrojów, jak Saccharomyces cerevisiae.

4 Chroni żołądek

Cierpiący na zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego mieszkańcy północno-wschodnich Indii regularnie jedzą niewielkie ilości papryki chili. Badania naukowe wykazały, że regularne stosowanie małych dawek kapsaicyny w grupie zdrowych ludzi zmniejszało ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka. Nie wolno jednak przesadzić, bowiem istnieją dowody na to, że w dużych stężeniach kapsaicyna może żołądkowi szkodzić.

5 Walczy z nadciśnieniem

Naukowcy są zdania, że mechanizm, w jaki kapsaicyna obniża ciśnienie tętnicze krwi, przemawia za tym, by wprowadzić ją do składu leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia. Alkaloid ten powoduje poszerzenie światła naczyń krwionośnych. W rezultacie spada opór obwodowy, a co za tym idzie również ciśnienie krwi. U szczurów w czasie doby spadek wynosił od 198/139 do 181/127.

6 Naturalny antyoksydant

Papryka habanero właśnie dzięki kapsaicynie ma zdolności redukowania stresu oksydacyjnego. To zaś lokuje ją w elitarnym gronie naturalnych przeciwutleniaczy. Regularne przyjmowanie kapsaicyny może opóźnić rozwój arteriosklerozy, czyli miażdżycy. Dzięki temu zmniejsza również ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej serca oraz zawału mięśnia sercowego.

7 Walczy z nowotworami

Naukowcy potwierdzają też, że kapsaicyna hamuje rozwój nowotworów: płuc, okrężnicy, prostaty,glejaka oraz czerniaka. Alkaloid wywołuje proces apoptozy (czyli śmierci) komórek nowotworowych, a także niszczy ich centra energetyczne - mitochondria.

Więcej informacji na habrolin.pl

Suplement diety jest dostępny w firmie HABRO, Kraków tel. 881-068-068

e-mail, na który można składać zamówienia m.gnyla@gmail.com

oraz Proved Sp. z o.o., Wrocław,

tel. 509 661 089, bagawel@gmail.com, www.baga-phu.pl

Nasz suplement diety powstał jako odpowiedź na potrzeby ludzi. Wiele osób poszukiwało w internecie papryki habanero, by samodzielnie przygotować sobie napoje zawierające kapsaicynę. Nasza firma dostarcza tę paprykę do kraju od 9 lat. Zaczęliśmy rozmawiać z lekarzami, ludźmi przygotowującymi własne ekstrakty z papryki habanero.

Z tych rozmów narodził się w 2012 roku suplement diety Habro-lin składający się z kapsaicyny - pochodzącej z wyciągu z papryki habanero, najostrzejszej papryki w skali Scoville’a (16 mln SHU) i oleju lnianego nierafinowanego, tłoczonego na zimno. To wybór nieprzypadkowy. Po pierwsze, kapsaicyna rozpuszcza się w tłuszczach.

Po drugie, olej lniany ma dobroczynne dla naszego organizmu działanie. Jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które mają fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania organizmu. Stanowią między innymi budulec dla tkanki mózgowej oraz syntezy hormonów.

Olej lniany jest potrzebny do oczyszczenia organizmu z toksyn, ma pożądane działanie w chorobach jelitowych, żołądkowych i wrzodowych a zawarte w nim kwasy omega-3 przekształcają składniki pokarmowe w energię, biorą udział w transporcie tlenu i produkcji hemoglobiny, co zwiększa wytrzymałość i wydolność organizmu, a także wspomaga proces trawienia.

Taki dobór składników w Habro-lin powoduje, że wspierają się wzajemnie i wzmacniają swoje działanie.

Potwierdzają to przykłady naszych klientów

Karolina z Radomia po użyciu 2 opakowań suplementu Habro-lin zrzuciła 12 kilogramów, zmniejszył się jej apetyt, straciła ochotę na słodycze. Zarówno w mai lu do nas jak i swoim blogu pisała, że jest bardzo szczęśliwa i zaczyna nowe życie.

6 kg mniej to wynik Roberta, który połączył zażywanie Habro-lin z ćwiczeniami na siłowni. Pisze też, że ma więc ej energii i wypoczywa bardziej spokojnie niż dotychczas.

Zadzwoniła też do nas pani w wieku 58 lat, która jest bardzo zadowolona, bo dzięki Habro-lin udało jej się ograniczyć apetyt na łakocie. Cieszyła się też, że udało jej się wrócić do wykonywania czynności, które dotychczas stanowiły dla niej trudność.

Habro-lin

ul. Heroldów 19 F 14, 01-991 Warszawa
Telefon: 509 151 143 , E-mail: biuro@habrolin.pl

habrolin.pl

Raport specjalny

Czas na detoks

Czas na detoks

Nowości

Naukowcy zbadali mózgi martwych świń

Naukowcy zbadali mózgi martwych świń

24 kwiecień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store