Koniec z glutenem! Jak dotrzymać złożonych sobie obietnic?

Ty też zapomniałeś już o swoich postanowieniach noworocznych? Zobacz jak poradzili sobie z tym inni.

Każdego roku obiecujesz sobie zmianę nawyków żywieniowych. Zakładasz, że od stycznia będziesz zdrowo się odżywiać, ćwiczyć regularnie, co szybko zaprocentuje zdrowiem i piękną sylwetką. Motywacji jednak wystarcza Ci zaledwie na kilka chwil, a później bogatsza o wyrzuty sumienia zakładasz, że w następnym roku to już na pewno ci się uda. Co zatem zrobić, żeby wytrwać w postanowieniach noworocznych i cieszyć się pozytywnymi zmianami? O tym poniżej.

Produkty bezglutenowe na stałe wpisane w menu

Co to jest gluten? Gluten to nic innego jak białko roślinne, występujące w nasionach pszenicy, żyta i jęczmienia. Stało się ono w ostatnim czasie tematem wszelkich dyskusji, przy tematach o zmianie nawyków żywieniowych. Wiadomym jest, że coraz większe grono osób wykazuje nietolerancję na ten składnik pożywienia. Bezglutenowe produkty wpisują się w postanowienia noworoczne wielu z nas. Brak glutenu w diecie zdrowej osoby nie szkodzi, natomiast gluten w pożywieniu osób z nietolerancją sieje duże spustoszenie w organizmie. Bardzo często już samo wykluczenie glutenu z naszej diety powoduje utratę nadprogramowych kilogramów.

 

Gluten, co powoduje?

Przy nietolerancji glutenu, spożywanie go spowoduje:

  • zaburzenie trawienia (co skutkuje nadwagą)
  • bóle głowy i migreny
  • zmiany nastroju, drażliwość i nerwowość
  • nerwobóle, zawroty głowy, osłabienie
  • zmęczenie, apatię

Jak widzisz już samo niewłaściwe pożywienie może skutecznie rujnować twoje postanowienia noworoczne. Ciężko bowiem o energię i chęć do ćwiczeń, czy zmian, gdy doskwiera nam zmęczenie, apatia lub ogólna nerwowość. Odstawienie glutenu może być pierwszym krokiem do tego, by wytrwać w postanowieniach. Mnie udało się, właśnie dzięki tej decyzji. Teraz trzymam kciuki za ciebie!

Gluten właściwości:

Gluten posiada niewielkie wartości odżywcze. To, co cechuje gluten, to jego elastyczność, lepkość i sprężystość. Cechy te pożądane są w przemyśle piekarniczym. Pieczywo dzięki glutenowi jest pulchne, ma chrupiącą skórkę i miękki środek. Wiele diet wyklucza pieczywo z menu, choć wykluczenie glutenu z diety nie jest z tym równoznaczne. Dzięki dostępnym, gotowym mieszankom bezglutenowym, możemy we własnym domu upiec pyszny chleb, bez zawartości tego uczulającego składnika.

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych na dłużej?

Podsumowując, wystarczy, że zrozumiesz iż dobre nawyki żywieniowe odpłacą ci zdrowiem i piękną sylwetką. Pomyśl, że wcale nie musisz katować się głodówkami, a jedynie wprowadzić zmiany w menu. Zastąp produkty glutenowe, na te bez zawartości glutenu i ciesz się energią, smakiem i nadchodzącymi zmianami. Produkty bezglutenowe nie uczulają, są zdrowe i wspaniale działają na przemianę materii, co za tym idzie skutecznie redukują twoją wagę. Na rynku jest wiele pysznych, pozbawionych tego uczulającego składnika produktów. Wystarczy wybrać te, które smakują ci najbardziej i cieszyć się nową sobą. Wszystko jest w twoich rękach! Zobaczysz jak szybko wprowadzone zmiany pozytywnie wpłyną na twoje życie. Założę się, że sama nie będziesz chciała z tego rezygnować.

 

Noble Health

Warszawska 62, 26-660 Wielogóra, Jedlińsk
Telefon: 48 670 28 87, E-mail: info@noblehealth.pl

www.noblehealth.pl
Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

20 sierpień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store