Raport specjalny

Rzut oka na choroby oczu

Wszystkie artykuły
Najczęstsze choroby oczu

Najczęstsze choroby oczu

Zaczyna się zwykle niewinnie: myślimy, że to przemęczenie pracą lub chwilowy zanik ostrości widzenia. Jednak objawów chorób oczu nie należy bagatelizować.

Ostrość widzenia, poza wadami wzroku, mogą upośledzać także schorzenia oczu. Oto najczęściej występujące:

Stożek rogówki

Najczęstsze choroby oczu: stożek rogówki

Choroba degeneracyjna rogówki oka, zwykle będąca wadą wrodzoną. Zdrowa rogówka oka ma kształt zbliżony do wycinka kuli, w przypadku stożka rogówki przednia część oka ulega wybrzuszeniu, które przypomina stożek - stąd nazwa.

Choroba ta powoduje pogorszenie ostrości widzenia, swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie oczu, może dawać efekt podwójnego widzenia, nadwrażliwość na światło czy efekt halo wokół źródła światła.

Jej przyczyny nie są znane. Jedna z teorii mówi o tle genetycznym, inna o współistniejących chorobach alergicznych. Najczęściej wadę koryguje się dopasowaniem specjalnego typu soczewki twardej. Najbardziej nowoczesna jest nieoperacyjna metoda cross-linking.

- Po ablazji nabłonka w centrum rogówki podawana jest ryboflawina w kroplach, następnie rogówka jest naświetlana promieniami ultrafioletowymi - wyjaśnia dr Lucyna Paskalska. - Przy zaawansowanym stopniu uwypuklenia stosuje się ten zabieg w połączeniu z wszczepianiem pierścieni śródrogówkowych. Wszystko to można zrobić w trybie ambulatoryjnym, a rekonwalescencja trwa nie dłużej niż 2-3 tygodnie.

Zaćma (katarakta)

Tak nazywa się każde zmętnienie soczewki, niezależnie od stopnia upośledzenia widzenia. Zaczyna się niewinnie - pogorszeniem widzenia, jakbyśmy patrzyli na świat przez brudną szybę. Chory trze oczy w nadziei, że to pomoże.

Najczęstsze choroby oczu: zaćma (katarakta)

Ten etap może trwać wiele lat, ale nieleczona katarakta w końcu zasnuje oczy gęstą mgłą i niemal całkowicie uniemożliwi widzenie. Źrenice przestaną być czarne, staną się szare, a chory będzie mógł odróżniać jedynie światło i ciemność.

W początkowym stadium choroby stosuje się preparaty poprawiające metabolizm soczewki, np. witaminę PP i A oraz związki jodu, wapnia, potasu, a także leki hamujące mętnienie soczewki. To nie powstrzyma rozwoju choroby, ale może spowolnić jej postęp. Definitywnym rozwiązaniem w przypadku zaćmy jest operacja, polegająca na usunięciu zmętniałej soczewki.

Nowoczesną i dostępną w Polsce metodą usuwania zaćmy jest emulsyfikacja płynowa. Zabieg rozbija zmętniałą soczewkę i przywraca ostrość widzenia.

Jaskra

Mówiąc najogólniej, to zbyt wysokie ciśnienie w oku. Naczynia krwionośne są uciskane i nie dostarczają odpowiedniej porcji substancji odżywczych do gałki ocznej. Nerw jest niedożywiony i stopniowo obumiera. Jest to zjawisko nieodwracalne.

Najczęstsze choroby oczu: jaskra

Pierwsze sygnały można przeoczyć, są łatwe do zaobserwowania tylko przy ostrym ataku jaskry. Oko staje się bolesne, twarde i czerwone. Pojawiają się też zaburzenia widzenia. Zazwyczaj jednak choroba rozwija się bezobjawowo.

Dla spokoju po ukończeniu 40. r.ż. warto wykonać badania w kierunku jaskry. Szczególnie gdy w rodzinie zdarzały się jej przypadki. Leczenie polega na obniżaniu ciśnienia w oku. Można to robić operacyjnie lub za pomocą farmaceutyków.

Odwarstwienie siatkówki

To schorzenie bywa dziedziczone. Pierwszy sygnał to widzenie czarnych kropek pod powieką. Błysk w oku oznacza, że doszło do wewnętrznego wylewu. Z wizytą u specjalisty nie wolno zwlekać ani godziny, bo jeśli odklejona siatkówka straci kontakt z naczyniami, obumrze. Najlepiej jechać na ostry dyżur okulistyczny. Chory z odwarstwieniem siatkówki w jednym oku powinien poddawać się kontroli okulistycznej przynajmniej 3-4 razy w roku, by nie doprowadzić do wystąpienia podobnych objawów w drugim oku.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Najczęstsze choroby oczu: zwyrodnienie plamki żółtej

Plamka żółta to fragment siatkówki w dnie oka. Pozwala widzieć centralnie, a co za tym idzie - czytać, pisać, rozróżniać barwy i najdrobniejsze szczegóły obrazów.

Trzeba udać się do okulisty, kiedy zaczynają falować proste linie, drukowane litery się rozmazują, a przedmioty zmieniają kształt i rozmiar. Przed oczami pojawia się czarna plamka, która bardzo ogranicza widzenie. Choroba rozwija się długo i najczęściej ujawnia się ok. 60. r.ż. Ma dwie postaci - degenerację suchą i mokrą. Obie mogą doprowadzić do ślepoty.

Niestety nie ma leku ani metody leczenia zwyrodnienia plamki żółtej. Można jednak ograniczyć postęp choroby z pomocą lasera, który niszczy nieprawidłowo rozrastające się naczynia krwionośne. Nie wiadomo dlaczego, ale najbardziej na degenerację plamki żółtej narażone są osoby o niebieskich i zielonych oczach.

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Pozostałe artykuły

Dieta na oczy

Dieta na oczy

Nowe dowody ujawniają, że wysoko przetworzona żywność może powodować wiele rozwijających się w starszym wieku schorzeń oczu. Wypróbuj specjalną dietę na oczy i popraw swój wzrok.

Laserowa korekcja wzroku - czy jest bezpieczna?

Laserowa korekcja wzroku - czy jest bezpieczna?

W powszechnym przekonaniu to drobny zabieg chirurgiczny, który w magiczny sposób poprawia widzenie, lecz prawda na temat laserowej korekcji wad wzroku jest znacznie bardziej zamglona, jak stwierdziła Lynne McTaggart.

Ćwiczenia, które poprawiają wzrok

Ćwiczenia, które poprawiają wzrok

Wady wzroku można korygować za pomocą określonych ćwiczeń, a systematyczny trening oczu pozwoli zmniejszyć je nawet o 20% - dowodzą kontynuatorzy myśli dr. Williama Batesa.

Czy można cofnąć choroby oczu?

Czy można cofnąć choroby oczu?

Zdaniem Lynne McTaggart dzięki prostej zmianie diety można zachować wzrok, a nawet cofnąć jaskrę lub zaćmę.

Przeszczep rąbka rogówki. Pionierska operacja oka

Przeszczep rąbka rogówki. Pionierska operacja oka

Właśnie w tym roku w katowickim szpitalu przeprowadzono pierwszy w Polsce i trzeci na świecie przeszczep komórek macierzystych oka u dziecka. Dzięki pionierskiemu zabiegowi chłopiec po 4 latach odzyskał wzrok! Mamy też dobrą wiadomość dla innych w podobnej sytuacji: eksperyment trwa, osoby z uszkodzoną rogówką nadal mogą się zgłaszać.

Wady wzroku: ćwiczenia dobre dla oczu

Wady wzroku: ćwiczenia dobre dla oczu

Wiele osób szukając sposobu na polepszenie wzroku wybiera terapie niekonwencjnalne. Oto 3 z nich, uchodzące za bardzo skuteczne.

Sokoli wzrok na długie lata

Sokoli wzrok na długie lata

Jeżeli pragniesz zachować doskonały wzrok na długie lata, zacznij przyjmować przeciwutleniacze - radzi dr Harald Gaier.

Palming: ćwicz oczy, a podziękuje Ci cały organizm

Palming: ćwicz oczy, a podziękuje Ci cały organizm

Ludzkie oczy zostały skonstruowane tak, aby pracować w dzień, a odpoczywać nocą. Tymczasem postęp cywilizacyjny i wynalezienie elektryczności zmuszają je do dodatkowego wysiłku. Na szczęście, z pomocą przychodzi palming.

Wady wzroku i metody korekcji

Wady wzroku i metody korekcji

Dzieci, malując portret mamy lub taty, zazwyczaj rysują postaciom oczy okrągłe jak kuleczki. Nie wiedzą nawet, jak bardzo bliskie są prawdy.

Wady wzroku: 4 grzechy główne

Wady wzroku: 4 grzechy główne

Okuliści alarmują: już ponad połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem. Tymczasem wielu z nich można by uniknąć, wcześnie reagując, stosując suplementację i zmieniając złe nawyki.

Wady wzroku i choroby oczu

Wady wzroku i choroby oczu

Anna i Urszula cierpiały na schorzenia oczu. Pomogła im medycyna akademicka. Jak sobie radzić z chorobami oczu?

Schorzenia oczu: zaćma, retinopatia cukrzycowa - co robić?

Schorzenia oczu: zaćma, retinopatia cukrzycowa - co robić?

Wykazano, że poniższa dieta i plan suplementacji zapobiegają rozwojowi zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej i retinopatii cukrzycowej lub go spowalniają.

Czy choroby wzroku są odwracalne? Suplementy na oczy

Czy choroby wzroku są odwracalne? Suplementy na oczy

Dzięki przyjmowaniu wysokich dawek pewnych suplementów - doustnie lub w postaci kropli wpuszczanych bezpośrednio do oka - można cofnąć już powstałe uszkodzenia.

Pozostałe raporty

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store

Zdrowie publiczne

Czym jest zdrowie publiczne? Jeżeli interesują cię ciekawe zagadnienia związane ze zdrowiem i zdrowym stylem życia, to koniecznie powinieneś śledzić na bieżąco nasz dział, w którym publikujemy raporty specjalne, których tematem jest zdrowie publiczne.

Nasze zdrowie jest czymś, o czym zwykle nie myślimy za dużo, a dopiero kiedy pojawia się kłopoty, to reagujemy. Tymczasem wielu codziennym dolegliwościom można zapobiec, jeżeli posiadać będziemy przynajmniej podstawową wiedzę na temat różnych zagrożeń.

Wiedz więcej!

Wśród najciekawszych tekstów, które warto przeczytać, z pewnością znajdują się te poświęcone zagadnieniom chorób nowotworowych, długości życia bądź też sposobów przeciwdziałania osteoporozie. Osoby, które fascynują się zagadnieniem możliwości wydłużania ludzkiego życia, z pewnością zaciekawi artykuł pokazujący przyszłościowe możliwości rozwoju technologii, dzięki którym możliwe będzie przeniesienie ludzkiej pamięci na urządzenie komputerowe bądź badania związane z kriogeniką. Oprócz informacji, związanych z prób wydłużenia życia przy pomocy inżynierii genetycznej w raporcie znaleźć można także informację o zdrowych nawykach, które charakteryzują mieszkańców tak zwanych niebieskich stref, czyli obszarów, gdzie ludzie żyją dłużej niż przeciętnie.

Kobiety, zwłaszcza w okolicach pięćdziesiątego roku życia koniecznie powinny zapoznać się z artykułami dotyczącymi osteoporozy, gdyż dzięki tym tekstom rozwiać można wiele mitów związanych z tą chorobą, a także poznać sposoby, które pomogą się przed nią uchronić. Osteoporoza jest zmorą dzisiejszych czasów, jednak przy pomocy odpowiedniej dawki ruchu oraz prawidłowego odżywiania można spowolnić postępowanie osteoporozy, co gwarantuje lepszą jakość życia w starszym wieku.