Raport specjalny

Sposoby na bezsenność

Wszystkie artykuły
Złodzieje snu

Złodzieje snu

Na zaburzenia snu mają wpływ różne czynniki wpływające na jakość odpoczynku. Często mimo zmęczenia organizm nie jest w stanie się wyciszyć.

Wszystkiemu winne hormony

U kobiet każde zachwianie równowagi estrogenu, progesteronu czy testosteronu może powodować zaburzenia snu. Rzeczywiście ostatnio uważa się, że bezsenność i uderzenia gorąca są ze sobą tak ściśle powiązane, że trudno ocenić, co jest przyczyną a co skutkiem.

Wywiad, który naukowcy przeprowadzili z ponad 3200 kobietami, mieszkankami Kalifornii (większość z nich, prawie 60%, była przed menopauzą, 22% w trakcie menopauzy, a reszta po niej), wykazał, że przewlekła bezsenność była udziałem 80% kobiet z dwóch ostatnich grup, które cierpiały także na uderzenia gorąca.

Za dużo leków

Do bezsenności przyczyniają się następujące leki dostępne na receptę:

 • kortykosteroidy
 • inhibitory oksydazy monoaminowej (MAO)
 • selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), stosowane w depresji
 • leki zmniejszające przekrwienie
 • tabletki nasenne (jak na ironię, niektóre mogą powodować bezsenność z odbicia, czyli kłopoty z zasypianiem po odstawieniu leków)
 • blokery kanału wapniowego
 • beta-agoniści
 • leki stosowane w chemioterapii
 • teofilina - lek przyjmowany w chorobach płuc i oskrzeli, takich jak np. astma

Za dużo kawy i papierosów

Organizm potrzebuje od trzech do siedmiu godzin, aby rozłożyć jedną filiżankę kawy.

Organizm potrzebuje od około trzech do siedmiu godzin, aby rozłożyć połowę pojedynczej dawki kofeiny - powiedzmy jedną filiżankę kawy - a jeśli pijesz kawę w ciągu dnia, organizmowi jeszcze więcej czasu zajmie pozbycie się całej kofeiny. W rezultacie spożycie kawy może wpływać na Twój sen przez wiele godzin. Podobnie nikotyna w papierosach może powodować bezsenność, tak samo jak eliminowanie nikotyny lub nikotynowa terapia zastępcza, gdy podejmujemy walkę z nałogiem.

Za dużo alkoholu

Chociaż jest on uważany za środek uspokajający, może wywoływać efekt pobudzający, ponieważ zwiększa wydzielanie dopaminy. Podobnie jak w przypadku papierosów, odstawienie z alkoholu też może powodować bezsenność.

Bibliografia

 1. Am J Med, 2005; 118 Suppl 12B: 14-24
 2. Arch Intern Med, 2006; 166: 1262-8
 3. Sleep Med Rev, 2008; 12: 153-62
 4. Sleep Med Rev, 2009; 13: 363-77; Tob Induc Dis, 2010; 8: 8
 5. Curr Top Behav Neurosci, 2013; 13: 489-509
 6. Pediatrics, 1985; 76: 880-4
 7. Magnes Res, 2002; 15: 49-66
 8. Int J Sport Nutr Exerc Metab, 2009; 19: 127-35
 9. Sleep, 1998; 21: 501-5
 10. J Am Geriatr Soc, 2011; 59: 82-90
 11. Biol Trace Elem Res, 2012; 149: 16-21
 12. Sleep, 1990; 13: 15-23; Sleep, 1991; 14: 414-8

Nierozpoznane alergie pokarmowe

Felietonista OCLCNP doktor Harald Gaier informuje, że jeśli pacjent skarży się na bezsenność, on szuka nadwrażliwości pokarmowej - która może nie dawać żadnych wyraźnych objawów poza bezsennością. Na taką przyczynę wskazuje blisko 6-godzinna przerwa między spożyciem produktu a uczuciem pobudzenia, najprawdopodobniej spowodowana wydzielaniem neurohormonów pobudzających i hormonów tarczycy.

Brak substancji odżywczych

Magnez pełni ważną funkcję w regulowaniu naszego rytmu okołodobowego. Im bardziej cierpisz w powodu bezsenności, tym niższy jest poziom magnezu w Twoich komórkach. Jeśli często budzisz się w nocy, ponieważ Twoje kończyny się poruszają podczas snu (jak w zespole niespokojnych nóg) albo zgrzytasz zębami, to przyjmuj 300 mg magnezu dziennie - taka kuracja stosowana cztery-sześć tygodni zwalcza te dolegliwości.

Przyjmuj te suplementy

Cynk

Naukowcy dowodzą, że magnez może poprawiać jakość snu u osób starszych, jeśli przyjmuję się go z suplementami cynku i melatoniną. Kobiety, mające wysoki poziom cynku i miedzi, śpią dłużej od tych, u których ich wartości są niskie. Sugerowana dawka dzienna: 30-50 mg cynku, 1-2 mg miedzi.

Witamina B12

Osoby cierpiące na bezsenność z zaburzonym rytmem sen-czuwanie często zauważają poprawę, jeśli przyjmują witaminę B12.

Sugerowana dzienna dzienna: 1500- 3000 μg.

Niacyna (witamina B3/witamina PP)

Te witaminy pomogą Ci odpłynąć do krainy snów. Osoby przewlekle cierpiące na bezsenność doktor Gaier często wysyła na badanie krwi sprawdzające poziom niacyny. Jeśli jest niski, zaleca stosowanie witaminy B3 z magnezem z witaminą B6 przed snem. Sugerowana dawka dzienna: 50 mg niacyny i 50 mg witaminy B6.

Śmierć spowodowana lekami nasennymiLeki nasenne i przeciwlękowe mogą zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci.

Naukowcy w Jackson, Wyoming, La Jolla, Kalifornia analizowali profile zdrowotne ponad 10 500 osób przyjmujących wiele leków nasennych, takich jak benzodiazepiny: temazepam, diazepam i niebenzodiazepinowe leki nasenne (np. zolpidem czy zaleplon) oraz przeciwhistaminowe leki uspokajające i barbiturany.

Porównując je z grupą kontrolną - ponad 23 tys. osób o podobnym trybie życia, profilu zdrowotnym, ale nieprzyjmujących leków nasennych - naukowcy odkryli, że osoby zażywające tabletki nasenne, nawet te dostępne bez recepty, miały cztery do pięciu razy zwiększone ryzyko śmierci w ciągu dwóch i pół roku.

U pacjentów przyjmujących temazepam albo zolpidem prawdopodobieństwo śmierci w tym przedziale czasowym było sześciokrotnie większe; jeden na 16 pacjentów umierał, podczas gdy w grupie pacjentów nieprzyjmujących tabletek nasennych ta proporcja wynosiła 1:80. Wykluczono przy tym wpływ innych czynników takich jak palenie, picie alkoholu, stan zdrowia, choroby serca i płuc. A u osób, które przyjmowały najwyższe dawki, wzrastało również ryzyko zachorowania na raka.

Przekazując wyniki swoich badań Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków, autor dr Daniel Kripke z Scripps Clinic potwierdził, że wielu lekarzy i naukowców odchodzi od stosowania leków.

Uważa się, że terapia poznawczo-behawioralna przewlekłej bezsenności może być bardziej skuteczna niż leki nasenne.

Naukowcy odkryli, że żadna z grup leków, nawet nowsze niebenzodiazepinowe leki nasenne, nie była bezpieczniejsza. To potwierdza wyniki wcześniejszych badań prowadzonych w Wisconsin Sleep Cohort Study, w których w grupie ponad 2 tys. pacjentów obserwowanych od 1989 r. u osób przewlekle cierpiących na bezsenność stwierdzono trzykrotnie większe ryzyko śmierci.

Analizując dane 14 117 pacjentów, zgromadzone w ciągu 14 lat, dr Genevieve Belleville z Universite Laval's School of Psychology w Quebeku, w Kanadzie, wywnioskowała, że leki nasenne i przeciwlękowe mogą zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci, ponieważ wpływają na reakcje motoryczne - a więc przyczyniają się do upadków i wypadków - oraz na oddychanie, które może być zaburzone podczas snu. - Te leki to nie cukierki, a ich przyjmowania nie można uznać za bezpieczne - mówi dr Belleville.

Pozostałe artykuły

Leki nasenne w walce z bezsennością

Leki nasenne w walce z bezsennością

Bezsenność może dosłownie doprowadzić Cię do szału, podobnie jak leki nasenne. Oto rady, jak poradzić sobie z bezsennością bez łykania tabletek.

Bezsenność. Co jeść, by lepiej spać?

Bezsenność. Co jeść, by lepiej spać?

Czy recepta na bezsenność związana jest w znacznej mierze z układem trawiennym? Tak, tak przynajmniej twierdzi ekspert w dziedzinie snu Shawn Stevenson.

Bezsenność i inne zaburzenia snu

Bezsenność i inne zaburzenia snu

Choć bezsenność stanowi nawet 90% przypadków zaburzeń snu, komfort nocnego odpoczynku mogą rujnować także inne nieprawidłowości.

Recepta na sen

Recepta na sen

Nie chcemy przepisywać Ci groźnych w skutkach benzodiazepin czy antydepresantów - zamiast nich proponujemy kilka sprawdzonych, naturalnych środków i zmian w trybie życia, dzięki którym rano obudzisz się pełna energii.

Naturalne sposoby na szybkie zaśnięcie

Naturalne sposoby na szybkie zaśnięcie

Istnieją naukowe dowody na skuteczność działania określonych ziół oraz metod alternatywnych w przypadku bezsenności. Wypróbuj je, jeśli masz problemy z zasypianiem.

Pozostałe raporty

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store

Zdrowie publiczne

Czym jest zdrowie publiczne? Jeżeli interesują cię ciekawe zagadnienia związane ze zdrowiem i zdrowym stylem życia, to koniecznie powinieneś śledzić na bieżąco nasz dział, w którym publikujemy raporty specjalne, których tematem jest zdrowie publiczne.

Nasze zdrowie jest czymś, o czym zwykle nie myślimy za dużo, a dopiero kiedy pojawia się kłopoty, to reagujemy. Tymczasem wielu codziennym dolegliwościom można zapobiec, jeżeli posiadać będziemy przynajmniej podstawową wiedzę na temat różnych zagrożeń.

Wiedz więcej!

Wśród najciekawszych tekstów, które warto przeczytać, z pewnością znajdują się te poświęcone zagadnieniom chorób nowotworowych, długości życia bądź też sposobów przeciwdziałania osteoporozie. Osoby, które fascynują się zagadnieniem możliwości wydłużania ludzkiego życia, z pewnością zaciekawi artykuł pokazujący przyszłościowe możliwości rozwoju technologii, dzięki którym możliwe będzie przeniesienie ludzkiej pamięci na urządzenie komputerowe bądź badania związane z kriogeniką. Oprócz informacji, związanych z prób wydłużenia życia przy pomocy inżynierii genetycznej w raporcie znaleźć można także informację o zdrowych nawykach, które charakteryzują mieszkańców tak zwanych niebieskich stref, czyli obszarów, gdzie ludzie żyją dłużej niż przeciętnie.

Kobiety, zwłaszcza w okolicach pięćdziesiątego roku życia koniecznie powinny zapoznać się z artykułami dotyczącymi osteoporozy, gdyż dzięki tym tekstom rozwiać można wiele mitów związanych z tą chorobą, a także poznać sposoby, które pomogą się przed nią uchronić. Osteoporoza jest zmorą dzisiejszych czasów, jednak przy pomocy odpowiedniej dawki ruchu oraz prawidłowego odżywiania można spowolnić postępowanie osteoporozy, co gwarantuje lepszą jakość życia w starszym wieku.