Raport specjalny

DEPRESJA  - epidemia chorych dusz

DEPRESJA - epidemia chorych dusz

Dolegliwości fizyczne rzadko kiedy wiążemy z obniżeniem nastroju. Depresja może przyjmować  jednak rożne maski. Co się dzieje z ciałem, kiedy cierpi dusza? Lekarz psychiatra - dr Wilkowska-Chmielewska próbuje wyjaśnić, dlaczego dochodzi ostatnio do fali zachorowań na tę chorobę.

Maski depresji - ukryte przyczyny spadku nastroju

Maski depresji - ukryte przyczyny spadku nastroju

Depresja często przybiera zamaskowaną postać. Nierzadko nie zdajemy sobie sprawy, w jaki sposób organizm daje nam znać, że dusza jest chora.

Depresja. Smutek, który nie przemija

Depresja. Smutek, który nie przemija

Według danych WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, co piąta osoba dotknięta depresją i pozbawiona specjalistycznego leczenia popełnia samobójstwo. Czy skala problemu jest duża? Owszem, w samej Polsce na depresję cierpi ok. 1,5 mln osób. Ta liczba w dodatku rośnie.

Antydepresanty mogą uzależniać

Antydepresanty mogą uzależniać

Na światło dzienne wypływa coraz więcej badań potwierdzających, że już kilka tygodni przyjmowania antydepresantów może wywoływać lekozależność.

Jak wygrać z depresją?

Jak wygrać z depresją?

Leczenie depresji kojarzy nam się z łykaniem prozaku. Tymczasem w medycynie coraz głośniej mówi się, że potrzebne jest inne podejście, bo tabletki stanowczo za rzadko przynoszą efekty...

Czy chorzy na depresję są stygmatyzowani?

Czy chorzy na depresję są stygmatyzowani?

Z psychiatrą dr n. med. Joanną Wilkowską-Chmielewską – specjalistą psychiatrą z Centrum Medycznego ENEL-MED rozmawia Kinga Szafruga.

Depresja: pytania i odpowiedzi

Depresja: pytania i odpowiedzi

Depresja jest chorobą cywilizacyjną. Może zaatakować każdego, niezależnie od płci czy szerokości geograficznej. Przedstawiamy odpowiedzi na kilka pytań, które pomogą zrozumieć, czym jest depresja.

Choroba afektywna sezonowa: jedzenie, które poprawi nastrój

Choroba afektywna sezonowa: jedzenie, które poprawi nastrój

Fototerapia nie jest jedyną metodą radzenia sobie z chorobą afektywną sezonową. Joanna Evans zebrała informacje o badaniach, które wskazują na to, że może ją leczyć także dieta.

Ukryte przyczyny depresji i uzależnień

Ukryte przyczyny depresji i uzależnień

Bryan Hubbard przez lata cierpiał na chroniczną depresję. Oto jego relacja i odkrycia, które mogą rzucić nowe światło na przyczyny tego problemu.

Pozostałe raporty

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store

Zdrowie publiczne

Czym jest zdrowie publiczne? Jeżeli interesują cię ciekawe zagadnienia związane ze zdrowiem i zdrowym stylem życia, to koniecznie powinieneś śledzić na bieżąco nasz dział, w którym publikujemy raporty specjalne, których tematem jest zdrowie publiczne.

Nasze zdrowie jest czymś, o czym zwykle nie myślimy za dużo, a dopiero kiedy pojawia się kłopoty, to reagujemy. Tymczasem wielu codziennym dolegliwościom można zapobiec, jeżeli posiadać będziemy przynajmniej podstawową wiedzę na temat różnych zagrożeń.

Wiedz więcej!

Wśród najciekawszych tekstów, które warto przeczytać, z pewnością znajdują się te poświęcone zagadnieniom chorób nowotworowych, długości życia bądź też sposobów przeciwdziałania osteoporozie. Osoby, które fascynują się zagadnieniem możliwości wydłużania ludzkiego życia, z pewnością zaciekawi artykuł pokazujący przyszłościowe możliwości rozwoju technologii, dzięki którym możliwe będzie przeniesienie ludzkiej pamięci na urządzenie komputerowe bądź badania związane z kriogeniką. Oprócz informacji, związanych z prób wydłużenia życia przy pomocy inżynierii genetycznej w raporcie znaleźć można także informację o zdrowych nawykach, które charakteryzują mieszkańców tak zwanych niebieskich stref, czyli obszarów, gdzie ludzie żyją dłużej niż przeciętnie.

Kobiety, zwłaszcza w okolicach pięćdziesiątego roku życia koniecznie powinny zapoznać się z artykułami dotyczącymi osteoporozy, gdyż dzięki tym tekstom rozwiać można wiele mitów związanych z tą chorobą, a także poznać sposoby, które pomogą się przed nią uchronić. Osteoporoza jest zmorą dzisiejszych czasów, jednak przy pomocy odpowiedniej dawki ruchu oraz prawidłowego odżywiania można spowolnić postępowanie osteoporozy, co gwarantuje lepszą jakość życia w starszym wieku.