Raport specjalny

SÓL - dobra czy zła?

Wszystkie artykuły
Sól a występowanie chorób

Sól a występowanie chorób

Czy istnieje zbieżność pomiędzy ilością spożywanej soli a takimi chorobami cywilizacyjnymi jak choroba serca, udar mózgu o nadciśnienie? Poznajcie dane udostępnione przez Światową Organizację Zdrowia(WHO).

Wartości liczbowe pochodzące z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obrazują średnie spożycie soli w gramach na dzień i na osobę w różnych krajach oraz roczne wskaźniki śmiertelności na 100 tys. osób z wyszczególnieniem przyczyny zgonu.

Śmiertelność spowodowana chorobami serca przedstawiona jest jako serce, śmiertelność spowodowana udarem mózgu – jako mózg, a śmiertelność spowodowana nadciśnieniem – jako kardiogram. Wydaje się, że nie ma związku pomiędzy ilością konsumowanej soli w danym kraju a śmiertelnością spowodowaną chorobami serca.

Dla przykładu przyjrzyjmy się Japonii. Występuje tam najniższy współczynnik śmiertelności spowodowanej nadciśnieniem i drugi od końca najniższy współczynnik śmiertelności spowodowanej chorobami serca, a mimo to Japonia odznacza się najwyższym spożyciem soli – ponad dwukrotnie przewyższającym rekomendowaną przez Światową Organizację Zdrowia dzienną wartość spożycia soli wynoszącą 5 g na dzień na osobę.

Ile jemy soli?

Sól na świecie

Salt Worldwide, Luneburg 2010 from ART+COM on Vimeo.

Pozostałe artykuły

Cała prawda o soli i nadciśnieniu tętniczym

Cała prawda o soli i nadciśnieniu tętniczym

Jak wykazują najnowsze badania, drastyczne ograniczenie soli w diecie może wywoływać dokładnie te same choroby układu krążenia, którym powinno zapobiegać.

Sól na stół!

Sól na stół!

Raport Tony'ego Edwardsa obala popularne przekonania dotyczące spożywania soli i przedstawia zaskakujące wnioski wskazujące na to, że wcale nie jest tak szkodliwa, jak nam się wmawia.

Zamieszanie wokół soli na przestrzeni lat

Zamieszanie wokół soli na przestrzeni lat

Ilość badań naukowych poświęconych wpływowi soli na zdrowie człowieka przyprawia o zawrót głowy. Najciekawsze jest jednak to, że mimo obiektywnych i zbliżonych do siebie wyników, można na ich podstawie wysnuć mało zbieżne teorie. Sprawdźcie, jak do tego doszło.

Sól kuchenna czy sól morska?

Sól kuchenna czy sól morska?

Choć między solą morską a solą kuchenną nie ma większej różnicy, to jednak dietetycy polecają tę pierwszą, ponieważ jej skład jest bardziej zbliżony do soli naturalnej w naszym układzie krwionośnym.

Pozostałe raporty

Zobacz też: