Raport specjalny

Zdrowy uśmiech

Zdrowy uśmiech

Nieleczona próchnica może prowadzić do wielu groźnych chorób, łącznie z nowotworami. Na szczęście stomatologia stoi na straży naszego zdrowia... Ale czy na pewno?

Rtęć na cenzurowanym

Rtęć na cenzurowanym

Osoba z dwunastoma amalgamatowymi wypełnieniami przyswaja około 1,83 μg rtęci dziennie. Liczba ta wzrasta do 27 μg w przypadku pacjentów z 47 takimi wypełnieniami, przy założeniu, że niektóre zęby mogą mieć więcej niż jedno wypełnienie.

Wady zgryzu: jak je leczyć?

Wady zgryzu: jak je leczyć?

Niewłaściwe ustawienie zgryzu sprzyja rozwojowi próchnicy, chorobom przyzębia oraz stanom zapalnym dziąseł. Może też prowadzić do zwyrodnienia stawów skroniowo-żuchwowych. Dlatego warto je skorygować jak najwcześniej.

Migrena od nieprawidłowego zgryzu?

Migrena od nieprawidłowego zgryzu?

Dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych może skutkować szumami usznymi, bólami głowy, karku, a nawet kręgosłupa.

Jak dbać o zęby? 9 naturalnych sprzymierzeńców

Jak dbać o zęby? 9 naturalnych sprzymierzeńców

Jeśli myślisz, że mycie zębów rano i wieczorem wystarczy, by uniknąć próchnicy, jesteś w błędzie!

Leczenie kanałowe zęba - czy istnieje alternatywa?

Leczenie kanałowe zęba - czy istnieje alternatywa?

Ignorowana próchnica może prowadzić do zapalenia miazgi zęba. Zanim jednak zdecydujesz się na endodoncję, zapytaj swojego dentystę o możliwość mniej inwazyjnej interwencji.

Próchnica: nowoczesne metody leczenia

Próchnica: nowoczesne metody leczenia

Choć nieestetyczne czarne plamki na zębach kojarzymy z okresem dzieciństwa, u osób dorosłych są one równie powszechne. Wraz z wiekiem przyjmujemy więcej leków, które mogą modyfikować skład i ilość śliny, a często złe nawyki dietetyczne pogarszają przebieg choroby próchnicowej. Na szczęście teraz już nie musi ona oznaczać bolesnego borowania!

Czy próchnica zębów jest odwracalna?

Czy próchnica zębów jest odwracalna?

Przedstawiamy sensacyjne wyniki przeprowadzonych w Australii badań: próchnica zębów jest odwracalna. Celeste McGovern sprawdza, jak możemy cofnąć już powstałe ubytki i uniknąć borowania w przyszłości.

Bez borowania zębów?

Bez borowania zębów?

Co pewien czas świat obiega radosna nowina: koniec z borowaniem zębów! Uradowani wybieramy się do dentysty, a tam... znowu wiertło.

Ból zębów - domowe sposoby

Ból zębów - domowe sposoby

Naturopata Harald Gaier przedstawia 10 sprawdzonych sposobów na ból zęba oraz inne dentystyczne dolegliwości.

Czy licówki są bezpieczne?

Czy licówki są bezpieczne?

Dentyści przekonują, że porcelanowe płatki to najlepszy sposób na wybielenie i wyrównanie zębów, ale istnieje szereg przeciwwskazań do ich stosowania.

Olśnij uśmiechem. 3 kroki do zdrowych zębów

Olśnij uśmiechem. 3 kroki do zdrowych zębów

Optymalna dieta dla zębów i dziąseł naprawdę istnieje. Stomatolog Steven Lin przedstawia jej podstawowe zasady oraz zdradza przepisy na pyszne i zdrowe posiłki.

Żeby zęby nigdy nie bolały

Żeby zęby nigdy nie bolały

Plombowanie zębów to nic przyjemnego, jednak nikt nie wymyślił jak dotąd lepszego sposobu na pozbycie się próchnicy. A próbowało wielu. Lista lekarzy eksperymentujących w tym zakresie jest długa, jednak to, co proponują, wydaje się wątpliwe. Trudno przecież uwierzyć, że ubytki spowodowane próchnicą ustąpią same dzięki odpowiedniej diecie! A jednak wiele zaleceń jest bezcennych ze względów profilaktycznych i mogą nam one oszczędzić bolesnego leczenia. Jest więc o co zawalczyć, zwłaszcza że tradycyjne plomby nie w pełni spełniają swoje zadanie.

Jak nam szkodzą plomby w zębach?

Jak nam szkodzą plomby w zębach?

Podejrzewa się, że amalgamatowe wypełnienia powodują zdrowotne problemy natury neurologicznej i autoimmunologicznej, chociaż bezpośredniego związku pomiędzy nimi nigdy nie udało się ustalić.

Jak bezpiecznie usunąć plomby z rtęcią?

Jak bezpiecznie usunąć plomby z rtęcią?

Najważniejszym aspektem procedury- zarówno dla pacjenta, jak i dla dentysty - jest pełna ochrona przed wdychaniem oparów rtęci wydobywających się podczas borowania.

Pozostałe raporty

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store

Zdrowie publiczne

Czym jest zdrowie publiczne? Jeżeli interesują cię ciekawe zagadnienia związane ze zdrowiem i zdrowym stylem życia, to koniecznie powinieneś śledzić na bieżąco nasz dział, w którym publikujemy raporty specjalne, których tematem jest zdrowie publiczne.

Nasze zdrowie jest czymś, o czym zwykle nie myślimy za dużo, a dopiero kiedy pojawia się kłopoty, to reagujemy. Tymczasem wielu codziennym dolegliwościom można zapobiec, jeżeli posiadać będziemy przynajmniej podstawową wiedzę na temat różnych zagrożeń.

Wiedz więcej!

Wśród najciekawszych tekstów, które warto przeczytać, z pewnością znajdują się te poświęcone zagadnieniom chorób nowotworowych, długości życia bądź też sposobów przeciwdziałania osteoporozie. Osoby, które fascynują się zagadnieniem możliwości wydłużania ludzkiego życia, z pewnością zaciekawi artykuł pokazujący przyszłościowe możliwości rozwoju technologii, dzięki którym możliwe będzie przeniesienie ludzkiej pamięci na urządzenie komputerowe bądź badania związane z kriogeniką. Oprócz informacji, związanych z prób wydłużenia życia przy pomocy inżynierii genetycznej w raporcie znaleźć można także informację o zdrowych nawykach, które charakteryzują mieszkańców tak zwanych niebieskich stref, czyli obszarów, gdzie ludzie żyją dłużej niż przeciętnie.

Kobiety, zwłaszcza w okolicach pięćdziesiątego roku życia koniecznie powinny zapoznać się z artykułami dotyczącymi osteoporozy, gdyż dzięki tym tekstom rozwiać można wiele mitów związanych z tą chorobą, a także poznać sposoby, które pomogą się przed nią uchronić. Osteoporoza jest zmorą dzisiejszych czasów, jednak przy pomocy odpowiedniej dawki ruchu oraz prawidłowego odżywiania można spowolnić postępowanie osteoporozy, co gwarantuje lepszą jakość życia w starszym wieku.