Raport specjalny

STWARDNIENIE ROZSIANE

Wszystkie artykuły
Od amalgamatu do stwardnienia rozsianego

Od amalgamatu do stwardnienia rozsianego

Niewykluczone, że wypełnienia zębów z amalgamatem mogą wywoływać stwardnienie rozsiane, a z pewnością przyczyniają się do pogłębienia jego objawów.

Plomby z amalgamatem, które zawierają rtęć - najbardziej toksyczny ze znanych metali - mogą wpływać na zdrowie psychiczne pacjentów z SM, pogłębiając ich depresję i wywołując u nich stany wrogości, psychozy oraz natręctwa myślowe i czynności przymusowe.

Gdy R.L. Siblerud, badacz z Rocky Mountain Research Institute w Kolorado, ocenił stan zdrowia psychicznego 47 pacjentów z SM, mających wypełnienia z amalgamatu, i porównał ich z 50 pacjentami, u których wypełnienia zostały usunięte, okazało się, że pacjenci z amalgamatem wykazywali o 43% więcej objawów stwardnienia rozsianego niż ci, którzy nie mieli takich wypełnień.

Poszukując możliwych przyczyn SM, naukowcy dokonali systematycznego przeglądu literatury i zebrali dane z wielu badań w tej dziedzinie, prowadzonych pomiędzy 1966 a 2006 rokiem. Odnaleźli wtedy niewielkie, lecz stałe powiązanie pomiędzy wypełnieniami z amalgamatu a stwardnieniem rozsianym.

Bibliografia

  1. Psychol Rep, 1992; 70: 1139–51
  2. Public Health Dent, 2007; 67: 64–6

Pozostałe artykuły

SM - teoria słoneczna

SM - teoria słoneczna

Na terenach słabo nasłonecznionych wskaźniki występowania stwardnienia rozsianego są czasem nawet dwukrotnie wyższe niż tam, gdzie jest dostęp do większej ilości światła.

Czy można wyleczyć stwardnienie rozsiane?

Czy można wyleczyć stwardnienie rozsiane?

Można z 95-procentową pewnością powiedzieć, że dr Terry Wahls chorowała na stwardnienie rozsiane. A jednak udało się jej wstać z wózka inwalidzkiego i odzyskać sprawność fizyczną. Historia, która porusza i cieszy.

Metoda Kinsleya

Metoda Kinsleya

Brytyjski lekarz zaproponował pacjentom ze stwardnieniem rozsianym zaskakujące metody leczenia, które okazały się niezwykle skuteczne w pokonywaniu choroby.

Pozostałe raporty

Przeszczepy i transplantacja

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store