Raport specjalny

CHOROBY JELIT

CHOROBY JELIT

Bakterie jelitowe produkują neuroprzekaźniki, za pomocą których komunikują się z układem nerwowym. Mogą mieć wpływ nie tylko na naszą odporność, sen czy rozmnażanie się, ale także na nasze zachowanie. Także alergia, łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Hashimoto czy Leśniowskiego-Crohna, a nawet zwykłe problemy ze zrzuceniem nadmiarowych kilogramów, mogą być wynikiem nieprawidłowej pracy jelit.

Probiotyki i prebiotyki - przyjaciele jelit

Probiotyki i prebiotyki - przyjaciele jelit

Coraz częściej mówi się o tym, że większość zagrażających nam współcześnie chorób ma początek w zaburzeniach składu biomu jelitowego. Bakterie pełnią o wiele ważniejszą funkcję w naszym organizmie, niż do tej pory sądziliśmy.

Zatrucia pokarmowe - przyczyny, objawy

Zatrucia pokarmowe - przyczyny, objawy

W układzie pokarmowym dość łatwo zagnieżdżają się niepozorne wirusy i bakterie, które dostają się tam wraz z żywnością i próbują przeniknąć do całego organizmu.

Zaburzenia trawienia - wykonaj testy na szybkość trawienia pokarmów

Zaburzenia trawienia - wykonaj testy na szybkość trawienia pokarmów

Jak dobrze trawisz? Dzięki tym prostym, wykonanym samodzielnie w domu testom można szybko sprawdzić stan wszystkich odcinków jelita.

Od bakterii jelitowych do depresji

Od bakterii jelitowych do depresji

Odkrycia badaczy dowodzą, że nasza kondycja psychiczna może zależeć od kondycji… jelit. A dokładniej od bakterii, które w nich żyją. Jeśli mają się dobrze - nasz układ nerwowy działa bez zarzutu. Jednak gdy coś szwankuje, samopoczucie gwałtownie się pogarsza.

Gdy jelita szwankują. 12 najczęstszych chorób jelit

Gdy jelita szwankują. 12 najczęstszych chorób jelit

Przedstawiamy listę 12 najczęstszych schorzeń dolnego odcinka układu pokarmowego.

Zdrowe jelita to zdrowy organizm

Zdrowe jelita to zdrowy organizm

W coraz częściej powtarzanym sloganie "zdrowie mieszka w jelitach" jest wiele prawdy. To od ich pracy w dużej mierze zależy nie tylko przyswajanie składników odżywczych, ale i prawidłowa praca układu immunologicznego oraz funkcjonowanie całego organizmu.

Choroby jelit. Jak sobie pomóc?

Choroby jelit. Jak sobie pomóc?

Choroby, które czają się w jelitach, nie są nieodwracalne, co daje nam ogromne możliwości ich zwalczania. Rozwiązaniem jest wprowadzenie kilku trwałych zmian, które pozwolą raz na zawsze zapomnieć o kłopotach trawiennych.

Zadbaj o biotę jelit i chudnij

Zadbaj o biotę jelit i chudnij

Naukowcy zidentyfikowali w jelicie człowieka świat maleńkich drobnoustrojów, które - jak się wydaje - mają wiele wspólnego z naszą masą ciała.

Nieszczelne jelito

Nieszczelne jelito

Alergia, kłopoty ze schudnięciem, łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów, a nawet choroba Hashimoto czy Leśniowskiego-Crohna mogą być wynikiem zespołu przesiękliwości jelit

Zespół jelita drażliwego: dieta FODMAP

Zespół jelita drażliwego: dieta FODMAP

Ta dieta jest wyjątkowa, ponieważ przynosi rezultaty w tak krótkim czasie, że jej stosowanie nie kojarzy się z wyrzeczeniami, mimo że wymaga rezygnacji z pokarmów zawierających łatwo fermentujące węglowodany. To one nasilają objawy w zespole jelita drażliwego, chorobie uprzykrzającej życie aż 13% dorosłych Polaków1. Efekt uboczny stosowania diety? Chudniemy!

Protokół autoimmuologiczny: dieta, która leczy

Protokół autoimmuologiczny: dieta, która leczy

Stosowanie protokołu autoimmunologicznego (AIP - Autoimmune Protocol), stworzonego na podstawie nawiązującej do stylu życia naszych przodków diety paleo, jest wybawieniem dla milionów ludzi na całym świecie. Potwierdzają to liczne przypadki pacjentów cierpiących na choroby z autoagresji, u których poprawa zdrowia nastąpiła dopiero po wdrożeniu AIP. Może warto powrócić do korzeni?

Choroba Crohna - co jeść, by nie szkodzić jelitom?

Choroba Crohna - co jeść, by nie szkodzić jelitom?

Karen Ward przez lata zmagała się z poważną chorobą jelit - aż zdecydowała się, by walczyć z nią za pomocą diety

Pozostałe raporty

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store

Zdrowie publiczne

Czym jest zdrowie publiczne? Jeżeli interesują cię ciekawe zagadnienia związane ze zdrowiem i zdrowym stylem życia, to koniecznie powinieneś śledzić na bieżąco nasz dział, w którym publikujemy raporty specjalne, których tematem jest zdrowie publiczne.

Nasze zdrowie jest czymś, o czym zwykle nie myślimy za dużo, a dopiero kiedy pojawia się kłopoty, to reagujemy. Tymczasem wielu codziennym dolegliwościom można zapobiec, jeżeli posiadać będziemy przynajmniej podstawową wiedzę na temat różnych zagrożeń.

Wiedz więcej!

Wśród najciekawszych tekstów, które warto przeczytać, z pewnością znajdują się te poświęcone zagadnieniom chorób nowotworowych, długości życia bądź też sposobów przeciwdziałania osteoporozie. Osoby, które fascynują się zagadnieniem możliwości wydłużania ludzkiego życia, z pewnością zaciekawi artykuł pokazujący przyszłościowe możliwości rozwoju technologii, dzięki którym możliwe będzie przeniesienie ludzkiej pamięci na urządzenie komputerowe bądź badania związane z kriogeniką. Oprócz informacji, związanych z prób wydłużenia życia przy pomocy inżynierii genetycznej w raporcie znaleźć można także informację o zdrowych nawykach, które charakteryzują mieszkańców tak zwanych niebieskich stref, czyli obszarów, gdzie ludzie żyją dłużej niż przeciętnie.

Kobiety, zwłaszcza w okolicach pięćdziesiątego roku życia koniecznie powinny zapoznać się z artykułami dotyczącymi osteoporozy, gdyż dzięki tym tekstom rozwiać można wiele mitów związanych z tą chorobą, a także poznać sposoby, które pomogą się przed nią uchronić. Osteoporoza jest zmorą dzisiejszych czasów, jednak przy pomocy odpowiedniej dawki ruchu oraz prawidłowego odżywiania można spowolnić postępowanie osteoporozy, co gwarantuje lepszą jakość życia w starszym wieku.