Raport specjalny

MLEKO - lek czy trucizna?

Wszystkie artykuły
Mleko matki - cud natury

Mleko matki - cud natury

Nie ma substancji, która byłaby lepsza i bardziej wartościowa dla niemowlęcia niż mleko matki. Dlaczego zatem tak wiele kobiet rezygnuje z karmienia piersią?

Uwierzyłabyś, że istnieje substancja, która chroni zarówno przed zapaleniem uszu, jak i pomaga zdobywać lepsze wyniki w testach na inteligencję? Na dodatek jest powszechnie dostępna, nawet w najbardziej odciętych od świata wioskach w krajach Trzeciego Świata, pozbawionych prądu i lodówek. Czy to jakaś nowo odkryta, technologicznie zaawansowana supertabletka? Nie! To kobiece mleko!

Według Światowej Organizacji Zdrowia i Unicefu (organizacja humanitarna działająca na rzecz dzieci pod egidą ONZ) karmienie piersią (co najmniej przez pierwsze sześć miesięcy) mogłoby uratować życie 800 tys. dzieci każdego roku w krajach rozwijających się. To byłby 12% spadek śmiertelności dzieci w tych regionach świata. Niestety, dziś piersią karmi tylko 46% matek w Indiach, 17% w Nigerii i 10% w Jemenie (w Stanach Zjednoczonych ok. 22%). Dlaczego tak się dzieje?Na dodatek na Zachodzie od lat przeprowadza się kampanie społeczne na rzecz naturalnego karmienia, ale i tak sporo kobiet rezygnuje z tego przywileju.

Karmienie piersią jest przecież darmowe, wygodne i dobre dla dziecka? Na dodatek na Zachodzie od lat przeprowadza się kampanie społeczne na rzecz naturalnego karmienia. Co w takim razie nie działa?

Może promocje karmienia piersią nie są udane, bo zawstydzają kobiety i odbierają im podmiotowość? Nie bez winy jest też seksualizacja kobiecego biustu, która pozbawia piersi ich pierwotnej funkcji. Na pewno dużą rolę odgrywają również supermarkety i koncerny spożywcze, promujące zastępniki naturalnego mleka.

Bez względu na przyczyny na Zachodzie karmienie piersią nie jest raczej kwestią życia i śmierci malucha tak jak bywa w biednych krajach. Tam, w wielu miejscach brakuje dostępu do czystej, niezakażonej patogenami wody. Dlatego istnieje czternastokrotnie większe prawdopodobieństwo śmierci niemowlaka, który nie jest karmiony naturalnie.

Tak wynika z metaanalizy opublikowanej przez pediatryczne czasopismo - Acta Paedriatica. Inne badania przeprowadzone w Indiach, Nepalu i Ghanie pokazują, że karmienie piersią redukuje o 44% prawdopodobieństwo śmierci w okresie noworodkowym. Dlaczego więc tyle kobiet rezygnuje z podawania piersi swoim dzieciom? Często przyczyna takiego stanu rzeczy tkwi w lokalnych obyczajach.

W Indiach np. przez pierwszą dobę podaje się noworodkowi wodę z miodem. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, tylko 43% noworodków dostaje pierś matki w ciągu pierwszej godziny po porodzie. W niewyedukowanych społeczeństwach obawy może budzić żółtawa siara (pierwsza wydzielina z gruczołów piersiowych), która choć nie przypomina mleka, jest niezwykle cenna, pełna substancji odżywczych i przeciwciał.

To pierwsza naturalna szczepionka. Pozbawiając jej, odbieramy dziecku możliwość wzmocnienia odporności. Poza tym w krajach o gorącym klimacie, matki często podają niemowlętom wodę, bywa że skażoną. Uwaga: mleko w piersiach nie zostanie skażone, nawet gdy matka pije zanieczyszczoną wodę. Swój udział mają też zachodni producenci sztucznego mleka dla niemowląt, którzy poszukują nowych, dużych rynków zbytu i stosują w krajach rozwijających agresywną promocję swoich produktów.

Jak widać, karmienie piersią może uratować niejedno dziecięce życie. Ale to nie wszystko. Istnieją również dowody na inne zdrowotne i poznawcze korzyści naturalnego karmienia.

Na Białorusi przeprowadzono badania, w których porównano wyniki testów na inteligencję dzieci karmionych piersią i tych na sztucznych odżywkach. Te pierwsze miały średnio o 6 punktów wyższy wynik.

Rozwiązania ratujące ludzkie życie nie zawsze muszą być drogie i technologicznie zaawansowane. Nic nie jest w stanie uratować tylu dzieci jak cud natury, czyli kobiece mleko.

milk&cosmos from Chernov.fi on Vimeo.

Pozostałe artykuły

Prawdziwe oblicze mleka

Prawdziwe oblicze mleka

Jaka jest tajemnica mleka? Czy jest ono lekarstwem, czy trucizną? Jeśli zaś musimy unikać mleka krowiego, to co powinniśmy pić zamiast niego?

Mleko - eliksir zdrowia czy trucizna w płynie?

Mleko - eliksir zdrowia czy trucizna w płynie?

Już od najmłodszych lat słyszymy, że mleko jest zdrowe i musimy je pić, aby mieć ładne, zdrowe zęby i mocne kości. Produkty mleczne są obecne na stołach większości Polaków; raport CBOS1 podaje, że tylko 3% mieszkańców naszego kraju pomija mleko krowie i jego przetwory w swojej diecie, 50% spożywa produkty mleczne przynajmniej raz dziennie, a kolejne 37% - kilka razy w tygodniu.

Z daleka od mleka

Z daleka od mleka

W wielu społecznościach mleko i produkty mleczne od zarania dziejów ludzkości są bardzo ważnym składnikiem diety człowieka. Czy wychodzi nam to jednak na zdrowie?

Pozostałe raporty

Zobacz też:

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store