Raport specjalny

Jakie tajemnice skrywa krew?

Jakie tajemnice skrywa krew?

Życiodajny płyn, bez którego nie moglibyśmy istnieć. Krew nie tylko dostarcza substancje odżywcze do każdej komórki ciała, ale też ułatwia komunikację między poszczególnymi organami. Czasem mimowolnie staje się środkiem transportu dla wrogich drobnoustrojów.

Badania krwi pozwalają wykryć wiele chorób

Badania krwi pozwalają wykryć wiele chorób

Jej głównym zadaniem jest transport tlenu i składników pokarmowych do komórek. Można też powiedzieć, że krew gra rolę wewnętrznego telefonu - zapewnia komunikację między poszczególnymi narządami. Nic więc dziwnego, że jest najlepiej poinformowana w całym organizmie.

Badania krwi: metabolizm (przemiana materii)

Badania krwi: metabolizm (przemiana materii)

Przemiana materii, inaczej nazywana metabolizmem, stanowi siłę napędową naszego organizmu. Dzięki niej dochodzi do trawienia przyjmowanych pokarmów, co z kolei umożliwia dostarczenie do wszystkich tkanek organizmu niezbędnych substancji odżywczych.

Grupa krwi ma znaczenie. Historia transfuzji krwi

Grupa krwi ma znaczenie. Historia transfuzji krwi

Przekonanie o tym, że krew ma uzdrawiającą, życiodajną moc, jest niemal tak stare, jak medycyna. Idee wyrażone w mitach i baśniach mogły ziścić się dopiero w XX w. po odkryciach podstawowych zjawisk fizjologicznych zachodzących w ciele człowieka. Dziś w Polsce wykonuje się rocznie ok. 1,5 mln przetoczeń składników krwi.

Kontrowersyjne badania żywej kropli krwi

Kontrowersyjne badania żywej kropli krwi

Testy żywej krwi to metoda diagnostyczna odrzucana przez medycynę konwencjonalną. Jednak tysiącom ludzi pozwoliła ona odkryć przyczyny ich dolegliwości.

Badania krwi: poziom elektrolitów

Badania krwi: poziom elektrolitów

Elektrolity, do których zalicza się sód, potas, wapń i magnez, znajdują się we krwi, osoczu i płynach tkankowych. Utrzymują w równowadze gospodarkę wodną i elektryczną aktywność komórek mięśniowych oraz nerwowych. Organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć elektrolitów. Muszą być dostarczane wraz z pożywieniem.

Badania krwi: witaminy

Badania krwi: witaminy

Witaminy to substancje, których organizm ludzki nie jest w stanie wytworzyć, tymczasem pełnią one ważną funkcję w utrzymaniu zdrowia, ponieważ oddziałują również na układ immunologiczny i nerwowy.

Co mówi twoja krew?

Co mówi twoja krew?

Naucz się odczytywać wyniki badań.

Pozostałe raporty

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store

Zdrowie publiczne

Czym jest zdrowie publiczne? Jeżeli interesują cię ciekawe zagadnienia związane ze zdrowiem i zdrowym stylem życia, to koniecznie powinieneś śledzić na bieżąco nasz dział, w którym publikujemy raporty specjalne, których tematem jest zdrowie publiczne.

Nasze zdrowie jest czymś, o czym zwykle nie myślimy za dużo, a dopiero kiedy pojawia się kłopoty, to reagujemy. Tymczasem wielu codziennym dolegliwościom można zapobiec, jeżeli posiadać będziemy przynajmniej podstawową wiedzę na temat różnych zagrożeń.

Wiedz więcej!

Wśród najciekawszych tekstów, które warto przeczytać, z pewnością znajdują się te poświęcone zagadnieniom chorób nowotworowych, długości życia bądź też sposobów przeciwdziałania osteoporozie. Osoby, które fascynują się zagadnieniem możliwości wydłużania ludzkiego życia, z pewnością zaciekawi artykuł pokazujący przyszłościowe możliwości rozwoju technologii, dzięki którym możliwe będzie przeniesienie ludzkiej pamięci na urządzenie komputerowe bądź badania związane z kriogeniką. Oprócz informacji, związanych z prób wydłużenia życia przy pomocy inżynierii genetycznej w raporcie znaleźć można także informację o zdrowych nawykach, które charakteryzują mieszkańców tak zwanych niebieskich stref, czyli obszarów, gdzie ludzie żyją dłużej niż przeciętnie.

Kobiety, zwłaszcza w okolicach pięćdziesiątego roku życia koniecznie powinny zapoznać się z artykułami dotyczącymi osteoporozy, gdyż dzięki tym tekstom rozwiać można wiele mitów związanych z tą chorobą, a także poznać sposoby, które pomogą się przed nią uchronić. Osteoporoza jest zmorą dzisiejszych czasów, jednak przy pomocy odpowiedniej dawki ruchu oraz prawidłowego odżywiania można spowolnić postępowanie osteoporozy, co gwarantuje lepszą jakość życia w starszym wieku.