Raport specjalny

Prawa pacjenta

Wszystkie artykuły
Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP)

Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP)

Chcesz odtworzyć historię swoich wizyt u lekarza? A może sprawdzić swoje zrealizowane recepty? Wszystkie te dane znajdziesz w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP). To wygodne internetowe narzędzie dla pacjentów.

Prócz ogólnodostępnych informacji o tym, które placówki mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, po zalogowaniu się na portalu znajdziesz tam również aktualne informacje dotyczące historii Twojego leczenia oraz przepisanych leków, a także kwoty, które przychodnia bądź szpital zgłosiły Narodowemu Funduszowi Zdrowia do zapłaty za wykonane na Twoją rzecz świadczenia. W Zintegrowanym Informatorze Pacjenta zgromadzone są jedynie dane o udzielonych świadczeniach od 2008 r. Wcześniejsze informacje nie są dostępne.

ZIP to ogólnopolski serwis dla pacjentów, który udostępnia dane gromadzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Aby z niego korzystać, wystarczy dowolny komputer z zainstalowanym systemem operacyjnym, przeglądarką internetową oraz dostępem do internetu, wyposażony w ekran o rozdzielczości co najmniej 1024×768 pikseli. Da się także zalogować na stronie przy pomocy tabletów i smartfonów z dostępem do sieci internetowej, jednak dostęp do niektórych informacji może być utrudniony.

Czego dowiesz się ze Zintegrowanego Informatora Pacjenta?

Co zrobić, jeśli informacje w ZIP są nieprawidłowe?

Jeżeli w systemie pojawią się dane, co do których masz wątpliwości, np. leki, jakich nie przyjmujesz, niezwłocznie skontaktuj się z oddziałem wojewódzkim NFZ. Informację o nieprawidłowościach przekaż pisemnie do właściwego oddziału, podając swój identyfikator użytkownika oraz dane dotyczące świadczenia. Dane teleadresowe wszystkich oddziałów znajdziesz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia w zakładce "Kontakt".

W serwisie uzyskasz dostęp do informacji na temat:

 • swojego leczenia i udzielonych Ci świadczeń,
 • zrefundowanych leków,
 • kosztów leczenia,
 • odprowadzonych składek,
 • prawa do świadczeń zdrowotnych,
 • deklaracji w Podstawowej Opiece Zdrowotnej (POZ),
 • swojego miejsca na liście oczekujących na poradę lekarską czy przyjęcie do szpitala (w zakresie niektórych świadczeń).

Serwis oferuje również prostą wyszukiwarkę placówek, w których otrzymasz pomoc medyczną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Jak uzyskać dostęp do ZIP?

Zarówno rejestracja, jak i korzystanie z serwisu są bezpłatne. Aby założyć konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta, należy złożyć wniosek. Można to zrobić na 2 sposoby: przez internet lub osobiście.

Przez internet - na stronie Zintegrowanego Informatora Pacjenta. Swoją tożsamość trzeba tam potwierdzić przy użyciu certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego (eGo), dzięki którym nie ma konieczności wizyty w oddziale NFZ.

Osobiście W tym celu wybierz się do odpowiedniego dla Twojego miejsca zamieszkania oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zintegrowany Informator Pacjenta: gdy nie masz eGo (profilu zaufanego)

Profil zaufany (eGo) to zbiór informacji o użytkowniku. Wprowadzone dane są weryfikowane. Dzięki temu każda osoba, która ma profil zaufany, jest wiarygodna - nikt nie może się pod nią podszyć. Dane na profilu zaufanym są odpowiednio zabezpieczone, aby nikt - poza właścicielem - nie miał do nich dostępu i nie mógł ich wykorzystywać. W ten sposób zyskujesz bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w internecie i podpisywać elektroniczne dokumenty - np. gdy składasz wniosek, nie musisz go drukować, podpisywać i skanować albo wysyłać pocztą do urzędu. Wystarczy, że użyjesz profilu zaufanego.

Umożliwia on korzystanie online z wielu portali urzędowych, m.in.:

 • Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) - złożysz tu wniosek o dowód osobisty, uzyskasz odpisy aktów, zgłosisz urodzenie dziecka, rozliczysz podatki, pobierzesz zaświadczenie o niekaralności, złożysz wniosek o kartę EKUZ.
 • Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) - możesz umówić się na wizytę w placówce ZUS, wysyłać wnioski, sprawdzać swoje zwolnienia lekarskie, sprawdzić, czy pracodawca zgłosił Cię do ubezpieczeń.
 • Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG) - możesz założyć firmę, wznowić lub zawiesić działalność gospodarczą, uzyskać dane osób, które prowadzą firmy w Polsce.
 • serwisu obywatel.gov.pl - możesz sprawdzić swoje punkty karne, własne dane w Rejestrze Dowodów Osobistych oraz PESEL, a także czy Twój dowód jest unieważniony.

Profil zaufany w dowolnym momencie może założyć każdy, kto ma numer PESEL. Najlepiej wykorzystać w tym celu konto bankowe. Pozwoli Ci to bez wychodzenia z domu, szybko założyć i potwierdzić eGo. Jako że Twoje dane w banku zostały już wcześniej uwierzytelnione podczas zakładania konta, teraz nie musisz już potwierdzać ich osobiście w urzędzie.

Możesz też wyrobić sobie certyfikat kwalifikowany. W tym celu wejdź na stronę profilu zaufanego. Kliknij napis "zarejestruj się", a następnie odnośnik "chcę logować się certyfikatem kwalifikowanym". Wypełnij formularz, który się pojawi, i ponownie kliknij "zarejestruj się". Wtedy wyświetli się komunikat z prośbą o wpisanie kodu autoryzacyjnego. Gdy to zrobisz, pojawi się kolejny komunikat z prośbą o wykonanie 3 kroków. Jeśli je spełnisz - kliknij "potwierdź wykonanie kroków". W ten sposób założysz profil zaufany. Za każdym razem podczas logowania się na swoje konto, wybieraj opcję logowania "za pomocą certyfikatu kwalifikowanego".

Profil zaufany ważny jest przez 3 lata. Po tym okresie możesz przedłużyć jego aktualność na kolejne 3. Usługa jest bezpłatna.

Paragraf
Fot. Archiwum

Czas oczekiwania na rejestrację w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta

Twoje konto zostanie założone od razu. Dostęp do danych o swoim leczeniu uzyskasz po minimum 24 godz. od otrzymania loginu i hasła. Potem system będzie aktualizować je raz na dobę. Pamiętaj jednak, że dane pojawiają się w Informatorze dopiero wtedy, kiedy NFZ otrzyma je od placówek medycznych, w których korzystasz ze świadczeń zdrowotnych. Z tego względu w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta mogą pojawić się nawet po upływie 2 miesięcy od Twojej wizyty. Podobnie rzecz ma się z niedawno zrealizowanymi receptami - mogą się pojawić w zestawieniu z opóźnieniem. Nie dość na tym, przedstawione dane mogą się zmieniać w trakcie roku, gdy świadczeniodawca dokona np. korekty faktury.

Zintegrowany Informator Pacjenta: pytania i wątpliwości

Jeśli masz jakieś pytania, informacje znajdziesz na stronie ZIP przygotowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Możesz też dowiedzieć się więcej, dzwoniąc do oddziału wojewódzkiego NFZ lub pisząc maila pod adres zipinfo@nfz.gov.pl.

Zintegrowany Informator Pacjenta: chroń swoją prywatność

Przed zalogowaniem się na swoje konto sprawdź, czy adres strony internetowej rozpoczyna się od https oraz czy na ekranie znajdują się informacje wskazujące, że połączenie jest szyfrowane - zwykle jest to oznaczone znakiem kłódki na pasku przeglądarki. W kontaktach z oddziałem NFZ, odbywających się bezpośrednio, telefonicznie, czy też pocztą elektroniczną, nigdy nie podawaj hasła dostępu do systemu Zintegrowanego Informatora Pacjenta. Pracownik OW NFZ może od Ciebie wymagać wyłącznie podania identyfikatora użytkownika, czyli loginu.

Jeżeli ktoś pyta Cię lub żąda od Ciebie udostępnienia mu Twojego hasła do serwisu ZIP, stara się wyłudzić poufne informacje. Ponadto zadbaj o bezpieczeństwo sprzętu. Komputer używany do pracy w systemie Zintegrowanego Informatora Pacjenta powinien być wyposażony w program antywirusowy z aktualną bazą wirusów oraz osobisty firewall. Należy też zachować ostrożność podczas pobierania plików z internetu oraz otwierania załączników otrzymanych pocztą elektroniczną z niezaufanych źródeł.

 

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Pozostałe artykuły

Gdy przychodzi śmierć

Gdy przychodzi śmierć

Co zrobić, gdy nasi najbliżsi odchodzą w domu albo w szpitalu? Jaki los czeka zmarłego? Jak długo bezpłatnie można przechować zwłoki w oczekiwaniu na pochówek? I co się dzieje, jeśli po śmierci pacjenta nie zgłosił się nikt z rodziny? Zasady postępowania w takich sytuacjach określone są w ustawach, jednak szczegółowe procedury zależą od szpitali i mogą nieco się różnić. Jeszcze inne są w przypadku sprowadzenia ciała z obcego państwa, a nawet miasta.

Ból - ocena nasilenia w stopniach

Ból - ocena nasilenia w stopniach

Aż 75% Polaków odczuwa ból, który uniemożliwia im normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków. Zgodnie z założeniami resortu już niebawem będą oni mogli skuteczniej walczyć z dolegliwościami, i to na każdym etapie choroby. Aby do tego doszło, Ministerstwo Zdrowia chce nałożyć na lekarzy placówek wszystkich szczebli obowiązek określania stopnia natężenia bólu, leczenia go oraz monitorowania skuteczności podejmowanych działań.

Triaż - sortowanie na szpitalnych oddziałach ratunkowych

Triaż - sortowanie na szpitalnych oddziałach ratunkowych

Dramatyczne historie 2 pacjentów, którzy umarli w placówce medycznej niemal na oczach lekarzy, po wielogodzinnym oczekiwaniu na udzielenie pomocy, wstrząsnęły całym krajem. I postawiły przed służbą zdrowia istotne pytanie: jak tego uniknąć w przyszłości? Na razie swoją propozycję przedstawiło Ministerstwo Zdrowia.

RODO - w przychodni bez nazwisk? Nie do końca.

RODO - w przychodni bez nazwisk? Nie do końca.

Lekarz staje w drzwiach gabinetu i, patrząc w kartę, mówi: "jako że w związku z RODO nie mogę używać nazwisk, zapraszam pana z hemoroidami" - tego typu anegdoty o tym, jak personel placówek medycznych radzi sobie z przepisami rozporządzenia o ochronie danych osobowych, krążą wśród pacjentów. Niestety czasami są niepokojąco bliskie prawdy. Zatem jak po wejściu w życie regulacji Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) powinno wyglądać przetwarzaniem danych osobowych w placówkach medycznych. Co wolno rejestratorce, a co lekarzowi? I czego możemy się spodziewać w szpitalu?

E-skierowania i e-zwolnienia

E-skierowania i e-zwolnienia

18 lutego Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski oraz wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński na konferencji prasowej w Centrum Olimpijskim w Warszawie opowiedzieli, jakie są zalety elektronicznego skierowania oraz jak szybko i prosto można je zrealizować.

Jak wezwać pomoc w górach?

Jak wezwać pomoc w górach?

Odpowiednie zaplanowanie wyprawy w góry i przygotowanie się do niej jest podstawą bezpiecznego przemierzania szlaków. Podobnie jak wybór trasy narciarskiej pod kątem własnych możliwości oraz warunków atmosferycznych. Czasem jednak zdarzają się nieprzewidziane wypadki - uraz, zmiana pogody, lawina. Wtedy ratownicy z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ruszają na pomoc. Wiele osób decyduje się też na zagraniczny wyjazd w czasie ferii lub wakacji. Gdzie w razie potrzeby szukać pomocy poza miejscem zamieszkania lub na obczyźnie? I z czym się liczyć?

Ustawa „Za życiem” - Na co może liczyć przyszła matka?

Ustawa „Za życiem” - Na co może liczyć przyszła matka?

Ustawa "Za życiem" określa uprawnienia ciężarnych i ich rodzin do wsparcia w zakresie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej i diagnostyki prenatalnej, zapewnienia odpowiednich świadczeń w okresie ciąży, porodu i połogu, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży powikłanej oraz w sytuacji niepowodzeń położniczych, jak również pomocy zarówno zdrowotnej, jak i socjalnej. Bez względu na przebieg ciąży wszystkie przyszłe matki mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Skrining i badania przesiewowe

Skrining i badania przesiewowe

Najczęściej prowadzone są w ramach programów profilaktyki i leczenia konkretnych chorób. Nazywane są też skriningowymi (od angielskiego słowa screening). Mogą obejmować całą populację lub, co zdarza się znacznie częściej, jedynie grupy wysokiego ryzyka (dotyczy to, m.in. profilaktyki cukrzycy i nowotworów piersi).

Dobrowolne ubezpieczenie w ramach NFZ

Dobrowolne ubezpieczenie w ramach NFZ

Ukończenie studiów albo utrata pracy etatowej automatycznie wiążą się z brakiem prawa do ubezpieczenia zdrowotnego, a co za tym idzie do możliwości korzystania z leków refundowanych oraz szeroko pojętej pomocy medycznej. Co zatem zrobić, jeśli właśnie zakończyło się naukę, a o pracy na etacie można tylko pomarzyć?

Czym jest tajemnica lekarska?

Czym jest tajemnica lekarska?

Przedostatni akapit przysięgi Hipokratesa głosi: "cokolwiek bym podczas leczenia, czy poza nim, z życia ludzkiego ujrzał, czy usłyszał, czego nie należy na zewnątrz rozgłaszać, będę milczał, zachowując to w tajemnicy".

Zwrot kosztów leczenia w ramach dyrektywy transgranicznej

Zwrot kosztów leczenia w ramach dyrektywy transgranicznej

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z 9 marca 2011 r. w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej powstała w celu ulepszenia funkcjonowania usług medycznych.

Skierowanie lekarskie - kiedy jest potrzebne?

Skierowanie lekarskie - kiedy jest potrzebne?

Prawo określa, do jakich specjalistów możemy się wybrać bez skierowania. Prócz lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) są to m.in. ginekolog, dentysta oraz psychiatra. W 2015 r. listę lekarzy, których możemy odwiedzić bez skierowania, zawężono, wyłączając z niej dermatologów i okulistów.

Rejestracja wizyty w placówce medycznej krok po kroku

Rejestracja wizyty w placówce medycznej krok po kroku

Syn, będący już studentem, poszedł do lekarza rodzinnego. Jednak w systemie e-WUŚ wyświetlił się na czerwono (to oznacza, że nie znajduje się wśród osób ubezpieczonych - przyp. red.) i odmówiono mu przyjęcia na wizytę w ramach NFZ. Syn jest zgłoszony do ubezpieczenia przez mojego pracodawcę, więc sprawa wydała mi się dziwna. Sprawdziłam w kadrach, jednak tam wszystko było w porządku i syn był zgłoszony do ubezpieczenia. Jednak gdy zadzwoniłam do ZUS, dowiedziałam się, że nie jestem płatnikiem składki, więc nie mogę otrzymać informacji - napisała do nas Anna z Wodzisławia.

Błędy lekarskie

Błędy lekarskie

Każdy z nas słyszał to określenie, każdy też może przytoczyć jego przykłady. Dlatego zaskoczeniem może być informacja, że termin ten nie jest zdefiniowany ustawowo. Bo choć zarówno w języku potocznym, jak i prawnym funkcjonują określenia: błąd medyczny, błąd w sztuce lekarskiej, czy też błąd lekarski, to jednak Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta posługuje się sformułowaniem "zdarzenie medyczne".

Uzdrowisko - jak przygotować się na wyjazd?

Uzdrowisko - jak przygotować się na wyjazd?

Wyjazd jest kontynuacją leczenia specjalistycznego lub szpitalnego. Jego celem jest rehabilitacja, terapia chorób przewlekłych oraz szeroko pojęta profilaktyka. W uzdrowisku można to robić na 3 sposoby: w sanatorium, w szpitalu sanatoryjnym albo ambulatoryjnie.

Opieka psychiatryczna oraz leczenie uzależnień

Opieka psychiatryczna oraz leczenie uzależnień

Aż 8 mln dorosłych Polaków cierpi na różnego rodzaju problemy i zaburzenia psychiczne. To aż 1/4 mieszkańców! Gdyby w statystykach uwzględnić dzieci i młodzież, wówczas liczba ta wzrosłaby do 12 mln.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Przezorny zawsze ubezpieczony - mówi stare porzekadło i nie kłamie. Jeśli planujesz wyjechać zimą np. na narty w Alpach, koniecznie zadbaj o ubezpieczenie zdrowotne, w razie potrzeby które pozwoli Ci skorzystać z bezpłatnej wizyty u lekarza.

Zasady refundacji leków

Zasady refundacji leków

Jakie są zasady wpisywania na listę leków refundowanych, czyli takich, do których dopłaca nam Narodowy Fundusz Zdrowia? Kto może je kupić? Jak powstaje istotny dla polskich pacjentów wykaz leków, za które płacimy niższe kwoty?

Sieć szpitali

Sieć szpitali

System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), popularnie określany siecią szpitali, zaczął obowiązywać 1 października 2017 r. Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia można znaleźć wykaz szpitali, które zakwalifikowały się do sieci w poszczególnych regionach. Jakie zmiany niesie to dla pacjentów?

Prawa honorowego krwiodawcy

Prawa honorowego krwiodawcy

Krwiodawstwo jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Jednak aby docenić poświęcenie tych osób, państwo lub podmioty prywatne przyznają im różnego rodzaju przywileje.

Prawa kobiet w ciąży

Prawa kobiet w ciąży

Bez względu na to, czy przed zajściem w ciążę posiadałaś ubezpieczenie zdrowotne, czy nie, podczas oczekiwania na dziecko możesz liczyć na pełną opiekę medyczną oraz przywileje w przychodniach i aptekach.

Wizyty lekarskie poza miejscem zamieszkania

Wizyty lekarskie poza miejscem zamieszkania

Każdy ubezpieczony wybiera swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, wypełniając odpowiednią deklarację. Z oczywistych względów to do niego udajemy się na wizytę w razie nagłego zachorowania, urazu czy konieczności przepisania leków. Co jednak zrobić, kiedy potrzebujemy pomocy medycznej w czasie wakacyjnego wyjazdu?

Pozostałe raporty

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store

Zdrowie publiczne

Czym jest zdrowie publiczne? Jeżeli interesują cię ciekawe zagadnienia związane ze zdrowiem i zdrowym stylem życia, to koniecznie powinieneś śledzić na bieżąco nasz dział, w którym publikujemy raporty specjalne, których tematem jest zdrowie publiczne.

Nasze zdrowie jest czymś, o czym zwykle nie myślimy za dużo, a dopiero kiedy pojawia się kłopoty, to reagujemy. Tymczasem wielu codziennym dolegliwościom można zapobiec, jeżeli posiadać będziemy przynajmniej podstawową wiedzę na temat różnych zagrożeń.

Wiedz więcej!

Wśród najciekawszych tekstów, które warto przeczytać, z pewnością znajdują się te poświęcone zagadnieniom chorób nowotworowych, długości życia bądź też sposobów przeciwdziałania osteoporozie. Osoby, które fascynują się zagadnieniem możliwości wydłużania ludzkiego życia, z pewnością zaciekawi artykuł pokazujący przyszłościowe możliwości rozwoju technologii, dzięki którym możliwe będzie przeniesienie ludzkiej pamięci na urządzenie komputerowe bądź badania związane z kriogeniką. Oprócz informacji, związanych z prób wydłużenia życia przy pomocy inżynierii genetycznej w raporcie znaleźć można także informację o zdrowych nawykach, które charakteryzują mieszkańców tak zwanych niebieskich stref, czyli obszarów, gdzie ludzie żyją dłużej niż przeciętnie.

Kobiety, zwłaszcza w okolicach pięćdziesiątego roku życia koniecznie powinny zapoznać się z artykułami dotyczącymi osteoporozy, gdyż dzięki tym tekstom rozwiać można wiele mitów związanych z tą chorobą, a także poznać sposoby, które pomogą się przed nią uchronić. Osteoporoza jest zmorą dzisiejszych czasów, jednak przy pomocy odpowiedniej dawki ruchu oraz prawidłowego odżywiania można spowolnić postępowanie osteoporozy, co gwarantuje lepszą jakość życia w starszym wieku.