Raport specjalny

Choroby macicy i histerektomia

Wszystkie artykuły
Rak. Dieta w chorobie - prawdy i mity

Rak. Dieta w chorobie - prawdy i mity

Rzadko zdajemy sobie sprawę, że podczas choroby nowotworowej zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze i energię rośnie w olbrzymim stopniu.

Czasami jest ono tak wielkie, że nie wystarcza nawet najzdrowsza dieta i potrzebna jest suplementacja specjalistycznymi preparatami do żywienia medycznego. Tymczasem chorzy i ich bliscy gubią się w gąszczu informacji, próbując oddzielić ziarna od plew.

Aż 77% badanych uważa, że chudnięcie i niedożywienie to naturalny stan towarzyszący rakowi

MIT W wyniku choroby i prowadzonej terapii mogą pojawić się problemy z odżywianiem (brak łaknienia, dysfagia, czyli problemy z przełykaniem, mdłości), jednak nie oznacza to, że spadek masy ciała dotyczy zawsze każdego chorego. Wiedząc o występowaniu takich działań niepożądanych, tym bardziej warto zapytać lekarza lub dietetyka, jak zapobiec niedożywieniu organizmu.

Głębokie niedożywienie oraz wyniszczenie są często niezależnymi czynnikami złego rokowania. Należy podjąć intensywne leczenie żywieniowe, ponieważ u niedożywionego pacjenta łatwiej o powikłania oraz złą tolerancję leczenia. Często nie jest w stanie realizować terapii w pełnych dawkach i we właściwych odstępach czasu, co ostatecznie może przekładać się na gorsze wyniki leczenia onkologicznego. Odpowiednio wcześnie przeprowadzona konsultacja z lekarzem lub dietetykiem, zmiana diety i/lub dodanie żywienia medycznego może pozytywnie wpłynąć na stopień odżywienia, ograniczając tym samym jego niekorzystny wpływ na terapię. Dlatego eksperci zgodnie podkreślają, że żywienie medyczne powinno być integralną częścią leczenia onkologicznego1.

Nowotwory lubią cukier

PRAWDA Glukoza to pokarm każdej komórki naszego ciała, a przy tym jest szalenie istotna dla funkcjonowania mózgu, dlatego organizm rozwinął kilka strategii, które w czasach niedoborów pozwalają mu normalizować poziom cukru we krwi. Nawet jeśli odmówimy sobie węglowo - danów, nasz organizm pozyska glukozę z innych źródeł, włączając w to białka i tłuszcze. Pojawienie się cukru we krwi będzie sygnałem do wydzielania się insuliny, któremu towarzyszy uwalnianie IGF (insulinopodobny czynnik wzrostu). Jego zadaniem jest stymulowanie wzrostu komórek.

Z tych samych powodów glukoza jest istotna dla nowotworów - odżywia je. Chcąc zapewnić sobie wzrost, wiele guzów wytwarza mnóstwo receptorów insulinowych, dzięki czemu bardziej niż zdrowe komórki reagują na insulinę. Badania typu PET, stosowane w celu wykrycia raka, często polegają na zidentyfikowaniu w ciele obszarów pochłaniających najwięcej glukozy. Faktem jest też, że naukowcy uważają, iż korelacja między zbyt dużą ilością cukru w diecie a wysokim poziomem insuliny może podnosić ryzyko rozwoju raka. Oznacza to jedynie, że chory powinien ograniczyć przyjmowanie słodkich, pustych kalorii, takich jak ciasta i cukierki2. Dobrze by było, gdyby ograniczył też produkty o wysokim indeksie glikemicznym.

 Co jeść, aby wspomóc organizm w walce z nowoworem?

Białko żywi raka

MIT Co piąty badany uważa, że chorzy na raka powinni unikać produktów wysokobiałkowych, ponieważ może to sprzyjać rozwojowi nowotworu. Tymczasem jest wręcz przeciwnie - w ich przypadku zapotrzebowanie na białko może znacząco wzrosnąć! Jeśli nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości tego składnika, białko niezbędne do funkcjonowania pozyskiwane jest z rozkładu - na początku mięśni, a następnie innych narządów.

Stąd w trakcie rozwoju choroby nowotworowej dochodzi do dużych niedoborów białka. Dodatkowe usunięcie go z diety, bez konsultacji z lekarzem, osłabia organizm i może utrudniać walkę z chorobą. Warto również pamiętać, że białko, węglowodany i tłuszcze wraz z witaminami, mikroelementami i wodą decydują o prawidłowym funkcjonowaniu metabolizmu. Białko pełni niezliczone funkcje - warunkuje odnowę uszkodzonych tkanek i gojenie się ran, wspiera funkcje układu odpornościowego, produkcję enzymów i hormonów. To składnik, który jest zaangażowany praktycznie w każdą funkcję każdej komórki3.

Najlepsze i najbardziej odżywcze są posiłki domowe

PRAWDA Zgadza się, pod warunkiem, że zostaną one wzbogacone o specjalistyczne preparaty odżywcze. W większości przypadków w trakcie leczenia onkologicznego nadchodzi moment, kiedy tradycyjna dieta nie jest w stanie zaspokoić zwiększonego zapotrzebowania na energię, białko i pozostałe składniki odżywcze. Preparaty odżywcze pozwalają wtedy uzupełnić niedobory pokarmowe. Mają formę płynną, są odpowiednio zbilansowane, zawierają skoncentrowane wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz odpowiednią ilość energii w małej objętości. Można je stosować jako uzupełnienie normalnej diety i przyjmować między posiłkami.

W czasie radioterapii trzeba usunąć z diety mleko i jego przetwory

PRAWDA Niektóre schematy radioterapii i chemioterapii mogą wymagać czasowego wyłączenia mleka z powodu rozwijającej się wtórnej nietolerancji laktozy. Ten cukier mleczny rozkładany jest w jelicie cienkim przez enzym laktazę do cukrów prostych: glukozy i galaktozy. W procesie chemio- lub radioterapii dochodzi do uszkodzenia m.in. komórek jelita cienkiego, to zaś powoduje niedobór enzymu i tym samym upośledzenie przyswajania i trawienia produktów mlecznych. Nietolerancja laktozy objawia się niesmakiem po zjedzeniu produktów mlecznych, wzdęciami, nudnościami, bólami brzucha, biegunką. Należy wtedy wyłączyć z diety mleko.

Jogurty, kefiry, maślanki i twarogi zazwyczaj są lepiej tolerowane, bo zawierają mniej laktozy - jest ona częściowo zużyta przez bakterie naturalnie obecne w tych produktach. Jeśli jednak po nich również będą występowały dolegliwości, trzeba je wyłączyć z jadłospisu. Jako zamienniki można stosować mleko krowie bezlaktozowe albo roślinne (ryżowe, owsiane, migdałowe). Sery żółte i masło praktycznie nie zawierają już laktozy, dlatego nie wywołują dolegliwości.

 

Bibliografia

  1. Badanie zrealizowane przez instytut badawczy SMG/KRC na zlecenie Nutricii Medycznej w dniach 30.03-1.04.2016 r.;
  2. https://goo.gl/Pt033j
  3. https://goo.gl/MV3VxV

Pozostałe artykuły

Infekcje intymne - przyczyny, objawy, z czym można pomylić

Infekcje intymne - przyczyny, objawy, z czym można pomylić

Wirusowe i bakteryjne zakażenia dróg rodnych, podobnie jak zespół jajników policystycznych, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji - niepłodności i raka.

Endometrioza - przyczyny, objawy, alternatywne metody leczenia

Endometrioza - przyczyny, objawy, alternatywne metody leczenia

Dlaczego dochodzi do endometriozy? Jak ją szybko zdiagnozować? Jak zapobiegać? Jak skutecznie leczyć? Wciąż mamy więcej pytań niż jednoznacznych odpowiedzi. Jedno jest pewne: trzeba z nią walczyć. Wydaje się, że naukowcy z Northwestern University zrobili przełomowy krok w tym kierunku.

Rak szyjki macicy: kobiecość w niebezpieczeństwie!

Rak szyjki macicy: kobiecość w niebezpieczeństwie!

Codziennie 5 Polek umiera na raka szyjki macicy. Choć nowotwór ten w początkowym stadium jest całkowicie wyleczalny. Dlaczego tak się dzieje? Bo szwankuje u nas profilaktyka, bo nie dbamy o siebie, bo boimy się badać...

Profilaktyka raka szyjki macicy

Profilaktyka raka szyjki macicy

Zastanawiasz się jak uniknąć raka szyjki macicy? Na szczęście istnieje skuteczna profilaktyka.

Wypadanie macicy: jak uniknąć operacji?

Wypadanie macicy: jak uniknąć operacji?

Nie musisz żyć z opadającą macicą czy poddawać się zabiegowi chirurgicznemu. Wie o tym Cate Montana, która przeanalizowała alternatywne metody leczenia tej przypadłości i poradziła sobie z nią w pełni naturalnie.

Czego nie wiesz o histerektomii?

Czego nie wiesz o histerektomii?

Chroniczny ból pleców, tak jak histerektomia, to epidemia wśród kobiet. Cate Montana łączy te fakty.

Mięśniaki macicy i histerektomia

Mięśniaki macicy i histerektomia

Mięśniaki można zwalczać, nie tracąc macicy. Medycyna dysponuje coraz większym wachlarzem możliwości.

Pozostałe raporty

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store

Zdrowie publiczne

Czym jest zdrowie publiczne? Jeżeli interesują cię ciekawe zagadnienia związane ze zdrowiem i zdrowym stylem życia, to koniecznie powinieneś śledzić na bieżąco nasz dział, w którym publikujemy raporty specjalne, których tematem jest zdrowie publiczne.

Nasze zdrowie jest czymś, o czym zwykle nie myślimy za dużo, a dopiero kiedy pojawia się kłopoty, to reagujemy. Tymczasem wielu codziennym dolegliwościom można zapobiec, jeżeli posiadać będziemy przynajmniej podstawową wiedzę na temat różnych zagrożeń.

Wiedz więcej!

Wśród najciekawszych tekstów, które warto przeczytać, z pewnością znajdują się te poświęcone zagadnieniom chorób nowotworowych, długości życia bądź też sposobów przeciwdziałania osteoporozie. Osoby, które fascynują się zagadnieniem możliwości wydłużania ludzkiego życia, z pewnością zaciekawi artykuł pokazujący przyszłościowe możliwości rozwoju technologii, dzięki którym możliwe będzie przeniesienie ludzkiej pamięci na urządzenie komputerowe bądź badania związane z kriogeniką. Oprócz informacji, związanych z prób wydłużenia życia przy pomocy inżynierii genetycznej w raporcie znaleźć można także informację o zdrowych nawykach, które charakteryzują mieszkańców tak zwanych niebieskich stref, czyli obszarów, gdzie ludzie żyją dłużej niż przeciętnie.

Kobiety, zwłaszcza w okolicach pięćdziesiątego roku życia koniecznie powinny zapoznać się z artykułami dotyczącymi osteoporozy, gdyż dzięki tym tekstom rozwiać można wiele mitów związanych z tą chorobą, a także poznać sposoby, które pomogą się przed nią uchronić. Osteoporoza jest zmorą dzisiejszych czasów, jednak przy pomocy odpowiedniej dawki ruchu oraz prawidłowego odżywiania można spowolnić postępowanie osteoporozy, co gwarantuje lepszą jakość życia w starszym wieku.