Raport specjalny

Mózg i układ nerwowy

Wszystkie artykuły
Superprodukty dla neurogenezy

Superprodukty dla neurogenezy

Co jeść, aby wspomóc pracę mózgu?

Borówka amerykańska Owoce te są pełne polifenoli, a zwłaszcza flawonoidów zwanych antocyjanami - barwników, które nadają im granatowy kolor i mają zdolność przekraczania bariery krew-mózg, dzięki czemu stymulują neurogenezę. Osoby cierpiące na spadek funkcji poznawczych wykazują poprawę, gdy codziennie spożywają borówki amerykańskie1, co najprawdopodobniej wynika z silnego działania neuroprotekcyjnego przeciwutleniaczy polifenolowych2.

Sugerowana dawka: 200 g dziennie lub równoważna ilość ekstraktu.

Kwasy tłuszczowe omega-3 Nasz mózg składa się w 60% z tłuszczu, a kwasy omega-3, najlepszy ich rodzaj w naszej diecie, zwiększają neurogenezę aż o 40%, podnoszą poziom BDNF (neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego) i zwiększają objętość mózgu, a to tylko niektóre z ich neuroprotekcyjnych zalet3.

Sugerowana dawka: 2-4 g dziennie.

Zielona herbata Polifenole obecne w zielonej herbacie poprawiają pamięć roboczą, jedną z najtrudniej poddających się wzmocnieniu funkcji poznawczych4.

Sugerowana dawka: 3-10 filiżanek zielonej herbaty dziennie (lecz bez równoważnej ilości kofeiny).

Kurkumina Populacje osób starzejących się, które spożywają kurkumę (np. w curry), mają lepsze funkcje poznawcze i znacząco lepsze wyniki Krótkiej Skali Oceny Stanu Umysłowego (Mini-Mental State Examination, MMSE)5.

Sugerowana dawka: 200-1200 mg dziennie (sprawdź doświadczalnie, jaka ilość będzie dla Ciebie najlepsza).

Miłorząb japoński (Ginkgo biloba) Roślina ta zwiększa neurogenezę i wspomaga funkcje poznawcze, a także redukuje blaszki beta-amyloidowe u osób cierpiących na chorobę Alzheimera6.

Sugerowana dawka: 120 mg standaryzowanego ekstraktu dziennie.

Kwercetyna Ten żółty pigment flawonoidowy, występujący w cebuli, jabłkach i czerwonym winie oraz wielu innych produktach, zwiększa neurogenezę w sposób zależny od dawki6.

Sugerowana dawka: 500 mg 1-2 razy dziennie.

Lit Ten składnik mineralny, zazwyczaj stosowany w wysokich dawkach w celu leczenia choroby afektywnej dwubiegunowej, może podnosić poziom BDNF w mózgu, gdy będzie przyjmowany w mniejszych ilościach.

Sugerowana dawka: 5 mg dziennie (lecz wymaga dostosowania, jeśli powoduje senność).

Witamina E

Sugerowana dawka: 200- 800 j.m. dziennie (jako mieszane tokoferole).

Jagody goji Te smaczne suszone jagody pochodzące z Himalajów, znane od dawna ze swych właściwości przeciwutleniających, mają również silne działanie stymulujące neurogenezę7.

Sugerowana dawka: 500 mg 1-2 razy dziennie (jako suszone jagody lub 60% standaryzowany ekstrakt).

Wyciąg z pestek winogron Działa korzystnie na serce i układ krążenia, może również zwiększać tworzenie komórek mózgowych8.

Sugerowana dawka: 100 mg 1-2 razy dziennie.

Bibliografia

  1. Ann Neurol, 2012; 72: 135–43; Int J Dev Neurosci, 2012; 30: 303–13
  2. Am J Med, 2006; 119: 751–9
  3. Neuroscience, 2012; 224: 202–9; Neurosci Lett, 2007; 421: 209–12
  4. Eur J Clin Nutr, 2012; 66: 1187–92
  5. Am J Epidemiol, 2006; 164: 898–906
  6. J Alzheimers Dis, 2009; 18: 787–98
  7. PLoS One, 2012; 7: e33374
  8. Phytother Res, 2011; 25: 668–74
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Pozostałe artykuły

Zakaźna schizofrenia?

Zakaźna schizofrenia?

Niektóre choroby zakaźne dają objawy zbliżone do schorzeń psychicznych. Symptomy są tak podobne, że czasem problemem jest postawienie właściwej diagnozy.

Powstrzymać drenaż mózgu

Powstrzymać drenaż mózgu

Spadek możliwości poznawczych nie jest nieuniknioną częścią starzenia się. Twój mózg może odnawiać się w dowolnym wieku, o czym donosi znany psycholog Brant Cortright.

Chiropraktyka pomoże mózgowi

Chiropraktyka pomoże mózgowi

Celeste McGovern bada kształtujący się materiał dowodowy świadczący o tym, że chiropraktyka, czyli manipulacja w obrębie kręgosłupa, poprawia funkcjonowanie umysłu.

Czym karmić mózg?

Czym karmić mózg?

Wygłodzony bywa zawodny i, co gorsza, staje się podatny na poważne choroby, także neurodegeneracyjne. Jakich substancji dostarczać mózgowi, by mógł długo i dobrze nam służyć? Skąd je czerpać? Czy suplementy diety rzeczywiście poprawiają pamięć i zdolność uczenia się?

Schizofrenia: 6 faktów na temat choroby

Schizofrenia: 6 faktów na temat choroby

Jak to możliwe, że w XXI wieku przesądy biorą górę nad racjonalnym myśleniem? Co jest źródłem mitów na temat schizofrenii? Co nauka mówi dzisiaj o jej przyczynach?

Strachy, lęki, fobie

Strachy, lęki, fobie

Każdy z nas się czegoś boi. Czasem bardziej, czasem mniej. Chyba tylko ludzie całkiem pozbawieni wyobraźni nie boją się niczego. Ponoć prawdziwe bohaterstwo polega właśnie na przezwyciężaniu strachu.

Pozostałe raporty

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store

Zdrowie publiczne

Czym jest zdrowie publiczne? Jeżeli interesują cię ciekawe zagadnienia związane ze zdrowiem i zdrowym stylem życia, to koniecznie powinieneś śledzić na bieżąco nasz dział, w którym publikujemy raporty specjalne, których tematem jest zdrowie publiczne.

Nasze zdrowie jest czymś, o czym zwykle nie myślimy za dużo, a dopiero kiedy pojawia się kłopoty, to reagujemy. Tymczasem wielu codziennym dolegliwościom można zapobiec, jeżeli posiadać będziemy przynajmniej podstawową wiedzę na temat różnych zagrożeń.

Wiedz więcej!

Wśród najciekawszych tekstów, które warto przeczytać, z pewnością znajdują się te poświęcone zagadnieniom chorób nowotworowych, długości życia bądź też sposobów przeciwdziałania osteoporozie. Osoby, które fascynują się zagadnieniem możliwości wydłużania ludzkiego życia, z pewnością zaciekawi artykuł pokazujący przyszłościowe możliwości rozwoju technologii, dzięki którym możliwe będzie przeniesienie ludzkiej pamięci na urządzenie komputerowe bądź badania związane z kriogeniką. Oprócz informacji, związanych z prób wydłużenia życia przy pomocy inżynierii genetycznej w raporcie znaleźć można także informację o zdrowych nawykach, które charakteryzują mieszkańców tak zwanych niebieskich stref, czyli obszarów, gdzie ludzie żyją dłużej niż przeciętnie.

Kobiety, zwłaszcza w okolicach pięćdziesiątego roku życia koniecznie powinny zapoznać się z artykułami dotyczącymi osteoporozy, gdyż dzięki tym tekstom rozwiać można wiele mitów związanych z tą chorobą, a także poznać sposoby, które pomogą się przed nią uchronić. Osteoporoza jest zmorą dzisiejszych czasów, jednak przy pomocy odpowiedniej dawki ruchu oraz prawidłowego odżywiania można spowolnić postępowanie osteoporozy, co gwarantuje lepszą jakość życia w starszym wieku.