Raport specjalny

Przeszczepy i transplantacja

Przeszczepy i transplantacja

Kto może być dawcą organów? Historia transplantacji. Nowatorskie operacje przeszczepiania tkanki i organów.

Czy przeszczep głowy jest możliwy? Historia badań

Czy przeszczep głowy jest możliwy? Historia badań

Futurystyczne powieści pełne są historii, w których ludzkie tkanki hoduje się jak pomidory i sięga po nie, gdy oryginalne części ulegną zużyciu lub uszkodzeniu. Neurochirurg Sergio Canavero poszedł dalej. Jego zdaniem nie ma sensu działać detalicznie. Zamiast tego należy wymienić całe ciało na nowe. Lekarz z Turynu zapowiada, że pierwsza taka operacja odbędzie się jeszcze w tym roku.

Przeszczep organów w Polsce

Przeszczep organów w Polsce

Według danych Poltransplantu z grudnia 2017 r. w kolejce po życie czeka 1 764 osób, na wzrok - 3 046. Dla pierwszych ratunkiem jest przeszczep niewydolnych organów, dla drugich - rogówki.

Przeszczepy: co można pobrać od zmarłego dawcy?

Przeszczepy: co można pobrać od zmarłego dawcy?

Od zmarłego można pobrać płuca, nerki, serce, wątrobę i trzustkę. Możliwe jest również zachowanie w specjalnym banku jego kości oraz rogówek, a od niedawna także przeszczep twarzy. W sumie jeden dawca może uratować życie nawet 8 osobom i poprawić jego jakość wielu innym.

Pozostałe raporty

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store

Zdrowie publiczne

Czym jest zdrowie publiczne? Jeżeli interesują cię ciekawe zagadnienia związane ze zdrowiem i zdrowym stylem życia, to koniecznie powinieneś śledzić na bieżąco nasz dział, w którym publikujemy raporty specjalne, których tematem jest zdrowie publiczne.

Nasze zdrowie jest czymś, o czym zwykle nie myślimy za dużo, a dopiero kiedy pojawia się kłopoty, to reagujemy. Tymczasem wielu codziennym dolegliwościom można zapobiec, jeżeli posiadać będziemy przynajmniej podstawową wiedzę na temat różnych zagrożeń.

Wiedz więcej!

Wśród najciekawszych tekstów, które warto przeczytać, z pewnością znajdują się te poświęcone zagadnieniom chorób nowotworowych, długości życia bądź też sposobów przeciwdziałania osteoporozie. Osoby, które fascynują się zagadnieniem możliwości wydłużania ludzkiego życia, z pewnością zaciekawi artykuł pokazujący przyszłościowe możliwości rozwoju technologii, dzięki którym możliwe będzie przeniesienie ludzkiej pamięci na urządzenie komputerowe bądź badania związane z kriogeniką. Oprócz informacji, związanych z prób wydłużenia życia przy pomocy inżynierii genetycznej w raporcie znaleźć można także informację o zdrowych nawykach, które charakteryzują mieszkańców tak zwanych niebieskich stref, czyli obszarów, gdzie ludzie żyją dłużej niż przeciętnie.

Kobiety, zwłaszcza w okolicach pięćdziesiątego roku życia koniecznie powinny zapoznać się z artykułami dotyczącymi osteoporozy, gdyż dzięki tym tekstom rozwiać można wiele mitów związanych z tą chorobą, a także poznać sposoby, które pomogą się przed nią uchronić. Osteoporoza jest zmorą dzisiejszych czasów, jednak przy pomocy odpowiedniej dawki ruchu oraz prawidłowego odżywiania można spowolnić postępowanie osteoporozy, co gwarantuje lepszą jakość życia w starszym wieku.