Tag: otyłość

Aspartam - szkodzi, czy jest bezpieczny?

Aspartam - szkodzi, czy jest bezpieczny?

Zdrowy styl życia / Dieta

Kontrowersje wokół aspartamu, sztucznego środka słodzącego, nie milkną od ponad czterech dekad. Badania wskazujące na jego szkodliwość są odrzucane przez instytucje zdrowotne jako nieprzekonujące. Jednocześnie mamy coraz więcej danych, z których wynika, że aspartamu lepiej unikać. Ostatnio pojawiły się informacje dotyczące wpływu sztucznych słodzików, w tym aspartamu, na rozwój otyłości i cukrzycy. Czy jest się czego bać?

Kalkulator BMI - oblicz wskaźnik masy ciała

ROOT / Niewidoczne

Ikona wagi

Kalkulator BMI - jak obliczyć BMI?

Ikona pytania
Kalkulator BMI (ang. body mass index) to prosty licznik, który oszacuje czy Twoja masa ciała jest prawidłowa. Określi także ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, cukrzyca, choroby serca.
Wskaźnik BMI to iloraz masy ciała do wzrostu podanego w metrach do kwadratu. BMI nie jest dla wszystkich. Nie jest rekomendowany u sportowców, kobiet w ciąży i dzieci, gdyż interpretacja wyników w tych grupach będzie zafałszowana. Dzieję się tak, ponieważ wskaźnik BMI nie uwzględnia zawartości mięśni, tkanki tłuszczowej, stanu fizjologicznego jakim jest ciąża, a także szybkiego procesu wzrastania u dzieci.
Wystarczy, że podasz nam podstawowe dane na temat swojej wagi i wzrostu, a my obliczymy Twoje BMI i podpowiemy co zrobić jeśli nie jest właściwe.
Waga w kilogramach
Wzrost w centymetrach
Oblicz BMI
 
Twoje BMI wskazuje na:
 
Reply icon Oblicz BMI ponownie
 

BMI – co to jest, jak liczyć, interpretacja wyników

BMI to szybki i prosty sposób na oszacowanie, czy Twoja masa ciała jest prawidłowa. Powszechnie używany przez dietetyków, żywieniowców i lekarzy. Jednak czy jest dla wszystkich?

Co to jest BMI?


BMI (ang. body mass index) to wskaźnik masy ciała, pierwotnie nazywany wskaźnikiem Queteleta II. Nazwa wywodzi się od nazwiska belgijskiego naukowca Adolfa Queteleta, który w 1832 roku opracował to narzędzie. BMI to wskaźnik antropometryczny - stosunek masy ciała do wzrostu, wyrażony w kg/m2.

BMI jest uniwersalny zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. BMI określa, czy masa ciała jest prawidłowa oraz ocenia ryzyko chorób takich jak otyłość, choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca typu II, niedożywienie i niektóre typy nowotworów.

Jak obliczyć BMI?


BMI można obliczyć samodzielnie w prosty i szybki sposób podając zaledwie dwie dane: masę ciała (w kilogramach) i wzrost (w metrach).

Wskaźnik masy ciała wyliczany jest ze wzoru:

BMI =
masa [kg] (wzrost [m])2

Przykład: Wartość BMI dla osoby o masie ciała 80 kg i wzroście 180 cm.

BMI = 80/(1,80)2 = 24,7 kg/m2
Interpretacja: Wartość BMI jest prawidłowa.

Przydatnym narzędziem jest kalkulator BMI on-line, który nie tylko obliczy wskaźnik masy ciała, ale także zasugeruje, co zrobić, gdy wynik jest nieprawidłowy.

BMI - interpretacja wyniku

  • Prawidłowa wartość BMI mieści się w przedziale 18,5 - 24,99. Są to optymalne wartości dla zdrowia osób dorosłych. W tym celu należy stosować zasady racjonalnego żywienia (jedz dużo warzyw, pij odpowiednią ilość wody, unikaj nadmiaru mięsa, unikaj produktów wysokoprzetworzonych), prowadzić aktywny tryb życia.
  • Wartość BMI 17,0 - 18,49 wskazuje na niedowagę. Konieczne jest zwrócenie uwagi na aktualny styl życia i sposób żywienia. Osoby z tego zakresu BMI mają zwiększone ryzyko niedożywienia.
  • Wartość BMI 16,0 - 16,99 wskazuje na wychudzenie, stan niebezpieczny dla zdrowia. Konieczne jest dożywienie organizmu, w tym celu należy zgłosić się do lekarza i dietetyka, aby ustalić indywidualny plan żywieniowy.
  • Wartość BMI < 16,0 wskazuje na wygłodzenie i jest bezpośrednim zagrożeniem życia. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i dietetykiem w celu ustalenia indywidualnego planu żywieniowego i dalszej opieki.
  • Wartość BMI 25,0 - 29,99 wskazuje na nadwagę, stan poprzedzający otyłość. Warto zwrócić uwagę na aktualny styl życia i wprowadzić zmiany do sposobu żywienia i aktywności fizycznej. Osoby z nadwagą mają zwiększone ryzyko otyłości, chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu II i niektórych typów nowotworów.
  • Wartość BMI 30,0 - 34,99 wskazuje na otyłość I stopnia. To stan niebezpieczny dla zdrowia. Osoby otyłe znajdują się w grupie o zwiększonym ryzyku chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu II i niektórych typów nowotworów. Jeśli BMI mieści się w tym przedziale, należy skontaktować się z lekarzem i dietetykiem w celu ustalenia indywidualnego planu żywieniowego i aktywności fizycznej.
  • Wartość BMI 35,0 - 39,99 wskazuje na otyłość II stopnia. Jest to bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Konieczny jest kontakt z lekarzem i dietetykiem w celu ustalenia indywidualnego planu żywieniowego i aktywności fizycznej.
  • Wartość BMI > 40,0 wskazuje na otyłość III stopnia (otyłość skrajna). To stan zagrażający życiu! Wymaga specjalistycznej opieki lekarskiej i dietetycznej oraz opracowania indywidualnego trybu żywienia i dostosowania aktywności fizycznej.

BMI – czy jest dla wszystkich?


BMI jest łatwym i szybkim sposobem na sprawdzenie czy masa ciała jest w normie. BMI służy do oceny stanu odżywienia grup ludności, natomiast nie sprawdza się aż tak dobrze w przypadku pojedynczych osób. Dużym ograniczeniem BMI jest to, że nie uwzględnia on budowy ciała, dlatego też nie jest polecany dla wszystkich.

BMI nie powinno być stosowane u sportowców, kobiet w ciąży i dzieci, gdyż interpretacja wyników w tych grupach będzie zafałszowana. Dzieje się tak, ponieważ wskaźnik BMI nie uwzględnia zawartości mięśni, tkanki tłuszczowej, stanu fizjologicznego, jakim jest ciąża, a także szybkiego procesu wzrastania u dzieci.

Przykładowo, BMI sportowca może sugerować nadwagę lub nawet otyłość, podczas gdy w rzeczywistości ma on dużą zawartość mięśni, a niewiele tłuszczu. Kalkulator BMI przeznaczony jest tylko dla dorosłych. U dzieci i młodzieży do 18. r.ż. wartość BMI należy odczytać z siatek centylowych dostosowanych do wieku.

Bibliografia
1. Hygeia Public Health 2016, 51(2): 124-133
2. The American Journal Cardiology 2007, 100(11): 1654-1658
3. WHO. BMI classification

Nadwaga i otyłość wśród polskich dzieci

Nadwaga i otyłość wśród polskich dzieci

Nowości

20 proc. uczniów szkół podstawowych ma nadwagę, a co 14. dziecko w Polsce zmaga się z otyłością. Polskie dzieci należą do jednych z najszybciej tyjących w Europie. Powodem jest zła dieta i  niewystarczający poziom aktywności fizycznej.

Czy chemia domowa wpływa na mikrobiotę u dzieci?

Czy chemia domowa wpływa na mikrobiotę u dzieci?

Nowości

Częste stosowanie środków czyszczących i dezynfekujących może być jedną z przyczyn otyłości u dzieci.

Brak witaminy D i otyłość

Brak witaminy D i otyłość

Nowości

Zdaniem greckich naukowców niedobór światła słonecznego jest jedną z przyczyn epidemii otyłości.

Otyłość to najgroźniejsza choroba przewlekła

Otyłość to najgroźniejsza choroba przewlekła

Nowości

W 2025 r. aż 2,7 mld osób może cierpieć z powodu nadwagi lub otyłości - to aż co czwarta osoba na świecie! W Polsce z problemem nadmiernej masy ciała zmaga się już 62% mężczyzn i 46% kobiet (GUS), a co o piąty Polak jest otyły.

Czy otyłością można się zarazić?

Czy otyłością można się zarazić?

Nowości

Zaobserwowano, że ptaki zakażone pewnym wirusem, przybierają na wadze. Czy w przypadku ludzi takie zjawisko również jest możliwe?

Makaron: składnik zdrowej diety?

Makaron: składnik zdrowej diety?

Nowości

Zgodnie z wytycznymi diet z niskim indeksem glikemicznym, paleo czy Atkinsa, makaron to źródło "złych" węglowodanów. Tymczasem według najnowszych badań może on pomóc w utracie wagi.

Zgubne obżarstwo psa

Zgubne obżarstwo psa

Zdrowy styl życia / Zdrowie

Nasi czworonożni podopieczni cierpią na te same choroby cywilizacyjne co my. Nie ma się czemu dziwić, w końcu żyją z nami pod jednym dachem, dzieląc z nami przyjemności i trudy codzienności. Wyrwani z naturalnego środowiska, gwałtem przeniesieni do miast, nie mają wyboru, muszą się zdać na to, co zapewniają im opiekunowie.

Uwaga na energetyki!

Uwaga na energetyki!

Nowości

Napoje energetyczne zawierają nawet 8 razy więcej kofeiny niż filiżanka kawy. Ich picie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, łącznie z nadciśnieniem, otyłością i chorobami nerek.

Raport specjalny

Sposoby na bezsenność

Sposoby na bezsenność

Nowości

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

20 sierpień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store