Tag: bakterie
-
Czy warto przyjmować probiotyki po antybiotykoterapii?
Czy przyjmowanie probiotyków rzeczywiście pozytywnie wpływa na organizm? Zdaniem izraelskich naukowców lepiej pozwolić własnemu biomowi na odbudowę.
-
Czy chemia domowa wpływa na mikrobiotę u dzieci?
Częste stosowanie środków czyszczących i dezynfekujących może być jedną z przyczyn otyłości u dzieci.
-
Strzeż się wilka! Wszystko o zakażeniach układu moczowego
Nawracające infekcje układu moczowego są złożonym problemem, wymagającym kompleksowej diagnostyki i leczenia. Bo tak naprawdę rzecz nie w tym, by zaleczyć bieżący epizod, ale by poznać jego przyczyny i definitywnie je wyeliminować, dzięki czemu choroba przestanie się odnawiać.
-
Porady / Z notatnika starego doktora
Od kilku dni dostrzegam wzmożoną wydzielinę z pochwy. Mam uczucie nadmiernej wilgotności w kroczu, odczuwam świąd i pieczenie w pochwie, zwłaszcza podczas wizyt w toalecie. Każda próba kontaktu seksualnego nasila te dolegliwości i sprawia mi ból. Wszystko to utrudnia normalne funkcjonowanie, a najgorsze są upławy, ponieważ stale mam wrażenie mokrej bielizny. Co powinnam robić w tej sytuacji?
-
Czy w ludzkim mózgu żyją bakterie?
Nikt już nie kwestionuje wpływu bioty jelitowej na kondycję psychiczną człowieka. Co jednak, jeśli nasz mózg również posiada własny mikrobiom?
-
Czy bakterie stworzą uniwersalną krew?
Gdy liczy się każda sekunda, a życie człowieka wisi na włosku i brakuje czasu na badanie zgodności grupy krwi biorcy i dawcy, z reguły podaje się krew 0 Rh-, czyli uniwersalną. Jest tylko jeden problem: tę bezcenną grupę krwi ma zaledwie 6% populacji. W głowach naukowców pojawił się zatem pomysł, aby znaleźć metodę na wytworzenie krwi 0 z pozostałych grup. W sukurs badaczom przyszły bakterie.
-
Zatrucia pokarmowe: czosnek czy erytromycyna?
W walce z bakteriami naturalny antybiotyk może być bardziej skuteczny niż te syntetyczne.
-
Bakterie na telefonach komórkowych
Niedawno przeprowadzone badania dowodzą, że jedno z najgroźniejszych źródeł zakażenia patogennymi bakteriami nosimy cały czas przy sobie. To telefon komórkowy.
-
Jak leczyć zapalenie prostaty?
Opinie i kontrowersje / Wywiady
Oniejasnych przyczynach, skutkach, terapiach wspomagających leczenie i profilaktyce zapalenia prostaty rozmawiamy z dr. hab. n. med. Tomaszem Gołąbkiem z Kliniki Zapalenia Prostaty MEDIQUS w Dojazdowie oraz Katedry i Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum w Krakowie.
-
6 problemów wywołanych przez brudne ręce
Choć łatwo im zapobiec, po prostu myjąc ręce, schorzenia te co roku dotykają miliony ludzi na całym świecie...