Nie ma kobiet niepłodnych

Gdy u mojej przyjaciółki rok temu zdiagnozowano niepłodność idiopatyczną, czyli o nieustalonym podłożu, lekarze bezradnie rozłożyli ręce. Magda nie poddała się jednak i... urodziła wymarzone dziecko! Bezcenna okazała się pomoc specjalisty medycyny chińskiej, dzięki któremu obie zrozumiałyśmy, że tylko kompleksowe oddziaływanie na organizm może przynieść oczekiwane rezultaty.

Według tradycyjnej medycyny chińskiej kluczowe jest zrozumienie, jak funkcjonuje organizm. Każda kobieta powinna znać swój cykl menstruacyjny i umieć rozpoznawać powiązane z nim zmiany, jakie zachodzą w ciele. Należy prowadzić zapiski, które już po kilku miesiącach obserwacji uwidocznią pewne prawidłowości. Na co należy zwrócić szczególną uwagę i co uwzględnić w notatkach?

1. Długość cyklu menstruacyjnego

Za prawidłowy uważa się cykl 28-dniowy, jednak tylko niewielki odsetek kobiet może poszczycić się aż tak regularnym miesiączkowaniem. Z reguły długość cyklu waha się w przedziale 21-35 dni. Cykl menstruacyjny zaczyna się pierwszego dnia miesiączki i kończy ostatniego dnia przed kolejną miesiączką. Lekarze medycyny tradycyjnej coraz częściej zwracają uwagę na to, że wielu kobietom niepotrzebnie zaleca się terapię hormonalną w celu przywrócenia książkowego 28 dniowego cyklu. Oś hormonalna regulująca płodność jest bowiem niezwykle wrażliwa na czynniki zewnętrzne i może ją zaburzyć stres, brak snu, a nawet zwykłe przeziębienie. Obecnie uważa się, że długość cyklu menstruacyjnego nie ma znaczenia dla płodności, o ile w cyklu dochodzi do owulacji, czyli uwolnienia przez jajniki komórki jajowej.