Wymowne grafiki

Spacery zmniejszają ryzyko wystąpienia udaru mózgu

Spokojne przechadzki wystarczą, by zredukować ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Jest to związane wyłącznie z tym, ile czasu poświęcamy na spacer, nie zaś z jego szybkością.

Spacery zmniejszają ryzyko wystąpienia udaru mózgu

Grafika: Spacery a ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Wyniki badań

Kiedy naukowcy badali grupę kilku tysięcy osób powyżej 60. roku życia, odkryli, że im więcej czasu spędzamy na chodzeniu, nawet w żółwim tempie, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo wystąpienia u nas udaru mózgu. W porównaniu z osobami prowadzącymi siedzący tryb życia, w ogóle nieaktywnymi fizycznie, badani, którzy spacerowali 4-7 godzin tygodniowo, zredukowali ryzyko wystąpienia u nich udaru - do 0,89, a ci, którzy poświęcali na przechadzki 8-14 godzin, zmniejszali owo ryzyko o jedną trzecią - do 0,63. Jednak to najwytrwalsi wędrowcy, którzy chodzili ponad 22 godziny tygodniowo, ograniczyli prawdopodobieństwo wystąpienia u nich udaru o dwie trzecie - do 0,36.

Ludzi starszych - według młodych lekarzy przeprowadzających badania lekarskie w dzisiejszych czasach są to wszystkie osoby po 60. roku życia - łączą dwie rzeczy: są oni o wiele bardziej narażeni na wystąpienie udaru mózgu niż osoby młodsze oraz stanowią najmniej aktywną fizycznie grupę wiekową.

Czy jeśli jednak w ciągu dnia wyłączyliby telewizor, zredukowaliby ryzyko wystąpienia u nich udaru mózgu? Według nowych badań - dobra wiadomość jest taka, że spacer wokół bloku to ćwiczenie w zupełności zaspokajające ich potrzeby w zakresie aktywności fizycznej. 

Być może najważniejszym wnioskiem z badania jest fakt, że kluczową kwestią jest tu czas poświęcony na chodzenie. Innymi słowy: im dłużej spacerujemy, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia u nas udaru mózgu. Dotychczas powszechnie sądzono, że bardziej istotna jest intensywność ćwiczenia - np. marsz tak intensywny, że brakuje nam tchu - jednak naukowcy z University College London twierdzą, że wcale tak nie jest. W tym przypadku liczy się ilość, a nie jakość, więc powolny krok spacerowy kontynuowany przez długi czas będzie o wiele korzystniejszy niż szybki, ale krótki marsz.

Podczas dokonywania swojego odkrycia naukowcy analizowali zdrowie blisko 3,5 tys. mężczyzn w wieku 60 lat lub starszych, którzy - w przeciwieństwie do większości ich rówieśników - co tydzień trochę spacerowali.

Oczywiście, niektórzy z nich spacerowali więcej niż inni. Osoby z najsłabszymi wynikami w tym zakresie spędzały na chodzeniu średnio do trzech godzin tygodniowo lub zaledwie ponad 30 minut dziennie. U szczytu zestawienia sklasyfikowani zostali mężczyźni z iście herkulesowym wynikiem - minimum 22 godziny tygodniowo lub powyżej trzech godzin każdego dnia. Przeciętnie uczestnicy badania co tydzień spędzali na spacerach siedem godzin.

Naukowcy odkryli wówczas coś, czego się nie spodziewali: bezpośredni związek pomiędzy godzinami spędzanymi na chodzeniu a ryzykiem wystąpienia udaru. Przy założeniu, że w przypadku ludzi starszych, którzy w ogóle nie ćwiczą, bądź poświęcają minimalną ilość czasu na spacery, ryzyko wystąpienia udaru mózgu wynosi 1, ci spacerujący 4-7 godzin tygodniowo zredukowali je do 0,89, ci, którzy na przechadzki poświęcali 8-14 godzin tygodniowo - do 0,63, a najodważniejsze dusze - osoby, które chodziły przez ponad 22 godziny tygodniowo - ograniczyły prawdopodobieństwo wystąpienia udaru do zaledwie 0,36.

Kolejna dobra wiadomość to fakt, że korzyści się kumulują. Zamiar spacerowania przez ponad 22 godziny tygodniowo wydaje się odstraszać, dopóki nie zaczniemy sumować wszystkich niewielkich przechadzek, które stają się naszym udziałem przez cały dzień, takich jak wypady na zakupy czy pójście na róg ulicy, aby wysłać list. Aby dowieść najważniejszej kwestii, naukowcy wspomnieli o tym, że osoby spacerujące najdłużej faktycznie pokonywały krótszy dystans - nieco ponad 16 km tygodniowo - niż te, które w zestawieniu sklasyfikowano niżej. Ta ostatnia grupa spędzała na chodzeniu około siedmiu godzin tygodniowo mniej niż liderzy, jednak pokonywała przez ten czas trochę większe odległości.

Przekaz jest jasny: wyłącz telewizor i zacznij spacerować.

Artykuł ukazał się pt. "Idź na spacer, unikniesz udaru!" w numerze Maj-Czerwiec 2015 >>

Bibliografia

  1. Stroke, 2013; DOI: 10.1161/STROKEAHA.113.002246
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Skowronek czy sowa: kto jest zdrowszy?

Skowronek czy sowa: kto jest zdrowszy?

Kto rano wstaje, temu pan Bóg daje - ludowa mądrość przekonuje, że skowronkom żyje się ...

Jak wygląda test na depresję?

Jak wygląda test na depresję?

Lekarze diagnozują tę chorobę na podstawie 2 dosyć uproszczonych testów, które nie są ...

Skończ z podjadaniem dzięki... jedzeniu

Skończ z podjadaniem dzięki... jedzeniu

Apetyt nie pozwala Ci schudnąć? Wszystko przez pewne neurony - przedstawiamy więc pokarmy ...

Dieta, która pomaga schudnąć

Dieta, która pomaga schudnąć

Czy ograniczenie ilości cukru w diecie pozwoli nam szybciej pozbyć się nadprogramowych kilogramów? ...

Cukrzyca i owoce

Cukrzyca i owoce

Są źródłem niezbędnych dla zdrowia witamin, dlatego specjaliści zalecają ich częste spożywanie. ...

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Nowości

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Witamina A chroni przed rakiem skóry

4 grudzień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store