Wymowne grafiki

Ryzyko śmierci po operacji. Nigdy w piatek (ani w sobotę)!

Pacjenci, którzy poddają się operacjom w piątki, częściej umierają. Naukowcy sądzą, że wiedzą, dlaczego tak się dzieje.

Ryzyko śmierci po operacji. Nigdy w piatek (ani w sobotę)!

Ludzie nie oczekują wykonania u nich operacji konkretnego dnia w tygodniu, jednak naprawdę nie chcieliby poddać się żadnej w piątek lub sobotę, gdyż wówczas prawdopodobieństwo, że umrą z powodu powikłań w ciągu 30 dni po zabiegu, wzrasta prawie dwukrotnie w stosunku do pacjentów, których operowano w poniedziałek. Tak się składa, że pierwszy dzień tygodnia jest najlepszy z punktu widzenia szans na przeżycie.

Dzwoniąc po doktora Golfa

Jak pokazują dane z Imperial College London, ryzyko śmierci po operacji przeprowadzonej w piątek lub sobotę jest prawie dwa razy większe w niż w przypadku zabiegów poniedziałkowych.

Zakłada się, że jest to spowodowane faktem, że większość chirurgów rezydentów wzywa się w weekendy tylko w nagłych wypadkach. Normalnie w szpitalach pozostają wtedy młodsi, mniej doświadczeni lekarze.

Jaki z tego wniosek? Należy poddawać się operacjom na początku tygodnia, kiedy grono profesorskie wraca z pola golfowego.

Większość lekarzy wie o tak zwanym efekcie weekendu - prawdopodobieństwo, że ludzie poddawani operacjom w trybie pilnym w sobotę lub niedzielę przeżyją, jest o wiele mniejsze niż w przypadku tych przyjmowanych do szpitala w ciągu tygodnia. Zawsze zakłada się, że jest to spowodowane faktem, że w weekendy pracuje więcej młodszego personelu medycznego.

Jednak czy efekt weekendu dotyczy również pacjentów, których operacje są planowane z wyprzedzeniem? Czy wpływa również na procedury medyczne, które nie są przeprowadzane w nagłych wypadkach, a ich terminy można wybrać?

Aby się tego dowiedzieć, naukowcy z Imperial College London poddali analizie rejestry ponad 27,5 tys. zgonów pacjentów po planowanych operacjach w brytyjskich szpitalach ogólnych i specjalistycznych pochodzące z lat 2008-2011. Ku własnemu zdziwieniu odkryli, że weekend zaczyna się w piątek.

W przypadku ludzi, którzy byli operowani tego właśnie dnia, ryzyko zgonu w ciągu 30 dni po zabiegu było o 44 proc. wyższe w porównaniu do tych, u których procedurę medyczną przeprowadzono w poniedziałek. W przypadku osób, które przeszły operację w sobotę, prawdopodobieństwo śmierci wzrastało prawie dwukrotnie w stosunku do pacjentów piątkowych - o 82 proc. w stosunku do pacjentów poniedziałkowych.

O dziwo ryzyko śmierci stopniowo rosło w ciągu tygodnia. Najbezpieczniejszym dniem na operację był poniedziałek. W przypadku osób, które poddały się zabiegowi we wtorek, prawdopodobieństwo zgonu w ciągu 30 dni było już o 14 proc. wyższe. W przypadku pacjentów operowanych w środę było ono podwyższone o 18 proc., a w czwartek - już o 20 proc.

Bibliografia

  1. BMJ, 2013; 346: f2424
  2. Heart Failure Congress, 25-28 May 2013, Lisbon, Portugal; presentation number P1230

Badacze nie widzieli, jak wyjaśnić ten fenomen. Jedyną wskazówkę stanowi fakt, że do większości zgonów doszło w ciągu 48 godzin po zabiegu, co sugeruje, że po środzie wzrasta prawdopodobieństwo, że młodszy personel poradzi sobie z powikłaniami pooperacyjnymi.

Piątkowy efekt zauważa się również w amerykańskich szpitalach. Bardziej prawdopodobne jest, że pacjenci przyjęci na oddział z zastoinową niewydolnością serca umrą, jeśli dojdzie do tego w piątek, jakiegokolwiek styczniowego dnia bądź w środku nocy. Na podstawie analizy rejestru zgonów blisko miliona pacjentów, którzy w ciągu 14 lat zmarli w szpitalu New York State, naukowcy z Denver w stanie Kolorado doszli do wniosku, że faktycznie ma to coś wspólnego z poziomem zatrudnienia oraz stażem pracy personelu.

Zobacz też:

Zobacz także

Leki: ile wynosi marża?

Leki: ile wynosi marża?

Marża narzucana na lekarstwa należy do najwyższych na świecie, przez co przemysł farmaceutyczny przynosi nie mniejsze zyski niż bankowość.

Jak zmniejszyć ryzyko raka?

Jak zmniejszyć ryzyko raka?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała 12-punktowy poradnik, który pomoże zminimalizować ryzyko zachorowania na raka. Z kolei naukowcy z Cancer Research UK obliczyli, o ile procent możesz zmniejszyć ryzyko nowotworu.

Jak zmniejszyć ryzyko udaru?

Jak zmniejszyć ryzyko udaru?

Apopleksji da się skutecznie zapobiegać, ale sposób prewencji zależy w dużej mierze od tego, gdzie mieszkamy.

Zasada 5 sekund - prawda czy mit?

Zasada 5 sekund - prawda czy mit?

Nie wiadomo, skąd wzięło się przekonanie, że jeśli upuścimy jedzenie, to przed upływem 5 sekund można je podnieść i zjeść. Najnowsze badania wyraźnie wskazują, że produkty, które wylądowały na podłodze, należy od razu wyrzucić.

Rowerem lub pieszo do pracy

Rowerem lub pieszo do pracy

Jak wykazują najnowsze badania, jeżeli do pracy zaczniesz chodzić piechotą lub jeździć rowerem, Twoje zdrowie dużo na tym zyska.