Wymowne grafiki

Efekt weekendu. Żadnych operacji w weekend!

Pacjenci, którzy poddają się operacjom w piątki, częściej umierają. Naukowcy sądzą, że wiedzą, dlaczego tak się dzieje.

Efekt weekendu. Żadnych operacji w weekend!

Ludzie nie oczekują wykonania u nich operacji konkretnego dnia w tygodniu, jednak naprawdę nie chcieliby poddać się żadnej w piątek lub sobotę, gdyż wówczas prawdopodobieństwo, że umrą z powodu powikłań w ciągu 30 dni po zabiegu wzrasta prawie dwukrotnie w stosunku do pacjentów, których operowano w poniedziałek. Tak się składa, że pierwszy dzień tygodnia jest najlepszy z punktu widzenia szans na przeżycie.

Większość lekarzy wie o tak zwanym efekcie weekendu - prawdopodobieństwo, że ludzie poddawani operacjom w trybie pilnym w sobotę lub niedzielę przeżyją, jest o wiele mniejsze niż w przypadku tych przyjmowanych do szpitala w ciągu tygodnia. Zawsze zakłada się, że jest to spowodowane faktem, że w weekendy pracuje więcej młodszego personelu medycznego.

Dzwoniąc po doktora Golfa

Jak pokazują dane z Imperial College London, ryzyko śmierci po operacji przeprowadzonej w piątek lub sobotę jest prawie dwa razy większe w niż w przypadku zabiegów poniedziałkowych.

Zakłada się, że jest to spowodowane faktem, że większość chirurgów rezydentów wzywa się w weekendy tylko w nagłych wypadkach. Normalnie w szpitalach pozostają wtedy młodsi, mniej doświadczeni lekarze.

Jaki z tego wniosek? Należy poddawać się operacjom na początku tygodnia, kiedy grono profesorskie wraca z pola golfowego.

Jednak czy efekt weekendu dotyczy również pacjentów, których operacje są planowane z wyprzedzeniem? Czy wpływa również na procedury medyczne, które nie są przeprowadzane w nagłych wypadkach, a ich terminy można wybrać?

Aby się tego dowiedzieć, naukowcy z Imperial College London poddali analizie rejestry ponad 27,5 tys. zgonów pacjentów po planowanych operacjach w brytyjskich szpitalach ogólnych i specjalistycznych pochodzące z lat 2008-2011. Ku własnemu zdziwieniu odkryli, że weekend zaczyna się w piątek.

W przypadku ludzi, którzy byli operowani tego właśnie dnia, ryzyko zgonu w ciągu 30 dni po zabiegu było o 44 proc. wyższe w porównaniu do tych, u których procedurę medyczną przeprowadzono w poniedziałek. W przypadku osób, które przeszły operację w sobotę, prawdopodobieństwo śmierci wzrastało prawie dwukrotnie w stosunku do pacjentów piątkowych - o 82 proc. w stosunku do pacjentów poniedziałkowych.

O dziwo ryzyko śmierci stopniowo rosło w ciągu tygodnia. Najbezpieczniejszym dniem na operację był poniedziałek. W przypadku osób, które poddały się zabiegowi we wtorek, prawdopodobieństwo zgonu w ciągu 30 dni było już o 14 proc. wyższe. W przypadku pacjentów operowanych w środę było ono podwyższone o 18 proc., a w czwartek - już o 20 proc.

Badacze nie widzieli, jak wyjaśnić ten fenomen. Jedyną wskazówkę stanowi fakt, że do większości zgonów doszło w ciągu 48 godzin po zabiegu, co sugeruje, że po środzie wzrasta prawdopodobieństwo, że młodszy personel poradzi sobie z powikłaniami pooperacyjnymi.

Efekt weekendu zauważa się również w amerykańskich szpitalach. Bardziej prawdopodobne jest, że pacjenci przyjęci na oddział z zastoinową niewydolnością serca umrą, jeśli dojdzie do tego w piątek, jakiegokolwiek styczniowego dnia bądź w środku nocy. Na podstawie analizy rejestru zgonów blisko miliona pacjentów, którzy w ciągu 14 lat zmarli w szpitalu New York State, naukowcy z Denver w stanie Kolorado doszli do wniosku, że faktycznie ma to coś wspólnego z poziomem zatrudnienia oraz stażem pracy personelu.

Bibliografia

  1. BMJ, 2013; 346: f2424
  2. Heart Failure Congress, 25-28 May 2013, Lisbon, Portugal; presentation number P1230

Zobacz także

Jak wygląda test na depresję?

Jak wygląda test na depresję?

Lekarze diagnozują tę chorobę na podstawie 2 dosyć uproszczonych testów, które nie są ...

Dieta, która pomaga schudnąć

Dieta, która pomaga schudnąć

Czy ograniczenie ilości cukru w diecie pozwoli nam szybciej pozbyć się nadprogramowych kilogramów? ...

Cukrzyca i owoce

Cukrzyca i owoce

Są źródłem niezbędnych dla zdrowia witamin, dlatego specjaliści zalecają ich częste spożywanie. ...

Obowiązkowe szczepienia - jaka jest prawda?

Obowiązkowe szczepienia - jaka jest prawda?

W niektórych krajach wakcyny są przymusowe, ale czy odsetek dzieci szczepionych jest tam rzeczywiście ...

Zapalenie stawów: 5 metod profilaktyki i 5 alternatywnych terapii

Zapalenie stawów: 5 metod profilaktyki i 5 alternatywnych terapii

Czy w jego przebiegu jesteśmy skazani na nieustanny ból? Czy operacyjne leczenie osteoartrozy ...

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store