Wymowne grafiki

Jak długo powinniśmy spać?

Sen jest ważny dla dobrego samopoczucia, zdrowia, a nawet długości życia. Ale ile tak naprawdę go potrzebujemy?

Jak długo powinniśmy spać?

Ile snu potrzebujemy w ciągu życia?

Idealna długość snu dla kogoś między 25. a 64. rokiem życia to około 7-9 godzin.Potrzeba snu zmienia się wraz z wiekiem. Na przykład idealna długość snu dla kogoś między 25. a 64. rokiem życia to 7-9 godzin.

Śpiąc 6 godzin na dobę, będziemy w stanie w miarę dobrze funkcjonować, ale nie powinniśmy jednak przekraczać 10 godzin.

Turkusową linią oznaczono zalecany zakres snu, jasnoniebieską jego wystarczającą ilość snu, a kolorem pomarańczowym zbyt długi lub zbyt krótki nocny wypoczynek.

Wszyscy wiemy, że sen ma znaczący wpływ na naszą sprawność i samopoczucie. Jeśli się w nocy dobrze nie wyśpimy, następnego dnia mamy zły humor i potrzebujemy podwójnego espresso, by w ogóle zacząć funkcjonować.

Kiedy natomiast zarwiemy kilka nocy z rzędu, zdolność koncentracji może spaść do tego stopnia, że nawet wykonywanie najprostszych czynności staje się zadaniem ponad siły.

Umiejętność radzenia sobie z codziennymi zadaniami to niejedyna rzecz, którą powinniśmy się martwić. Długotrwała deprywacja (niedobory) snu spowodowana nadmiarem pracy, nauki lub zabawy albo bezsenność (niemożność uśnięcia lub utrzymania ciągłości snu) mogą prowadzić do kłopotów zdrowotnych takich jak np. otyłość czy cukrzyca typu 2.

Badacze z Uniwersytetu Warwick dowiedli też, że jeśli przez dłuższy czas śpimy mniej niż 5 godzin na dobę, możemy dorobić się nadciśnienia tętniczego.

Paradoksalnie, zbyt duża ilość snu również nam nie służy. Ci sami naukowcy stwierdzili, że spanie dłużej niż 8 godzin noc w noc może podnieść ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu chorób układu krążenia. To ile snu w końcu potrzebujemy? To zależy od wieku.

Narodowa Fundacja Snu z USA przebrnęła przez 320 raportów z rozmaitych badań, by stworzyć listę nowych wytycznych, dotyczących nocnego wypoczynku.

Nie jest żadną niespodzianką, że „złoty środek”, czyli siedmiogodzinny sen, to wciąż obowiązujący standard (jeśli chodzi o osoby dorosłe). Pojawiły się natomiast zmiany dotyczące zaleceń długości snu nastolatków (14-17 lat).

Bibliografia

  1. Eur Heart J, 2011; 32: 1484–92
  2. sleepfoundation.org

Młodzi ludzie w tym wieku potrzebują więcej wypoczynku: ok. 10 godzin w ciągu doby, a tym między 18. a 25. rokiem życia powinno wystarczyć ok. 9 godzin snu. Jednak zalecenia to jedno, a praktyka drugie.

Zdaniem naukowców, by dobrze spać, na 4 godziny przed położeniem się do łóżka należy wyłączyć wszystkie elektroniczne urządzenia emitujące elektrosmog: smartfony, tablety, komputery.

W przeciwnym razie blask z ich ekranów wpłynie negatywnie na poziom melatoniny, hormonu regulującego cykl snu i czuwania.

Nie możesz zasnąć? Spróbuj wyciszyć organizm za pomocą jogi. Przedstawiamy pięć prostych ćwiczeń, które pomogą Ci szybciej zasnąć.

5 Yoga Poses To Help You Fall Asleep from The Huffington Post on Vimeo.

 

Zobacz też:

Zobacz także

Jak zmniejszyć ryzyko udaru?

Jak zmniejszyć ryzyko udaru?

Apopleksji da się skutecznie zapobiegać, ale sposób prewencji zależy w dużej mierze od tego, gdzie mieszkamy.

Zasada 5 sekund - prawda czy mit?

Zasada 5 sekund - prawda czy mit?

Nie wiadomo, skąd wzięło się przekonanie, że jeśli upuścimy jedzenie, to przed upływem 5 sekund można je podnieść i zjeść. Najnowsze badania wyraźnie wskazują, że produkty, które wylądowały na podłodze, należy od razu wyrzucić.

Rowerem lub pieszo do pracy

Rowerem lub pieszo do pracy

Jak wykazują najnowsze badania, jeżeli do pracy zaczniesz chodzić piechotą lub jeździć rowerem, Twoje zdrowie dużo na tym zyska.

Ile warzyw i owoców należy jeść? Tęczowa dieta

Ile warzyw i owoców należy jeść? Tęczowa dieta

Wyobraź sobie produkty spożywcze jako 6-kolorową tęczę, która zapewni jak najlepsze funkcjonowanie Twojego organizmu.

Kto nie musi obawiać się raka?

Kto nie musi obawiać się raka?

Czarny kontynent możne poszczycić się najmniejszą liczbą zgonów w wyniku raka, podczas gdy Europa i USA pozostają daleko w tyle.