Wymowne grafiki

Wysocy są bardziej narażeni na raka

Wyniki najnowszych badań naukowych sugerują, że osoby o najwyższym wzroście są bardziej narażone na choroby nowotworowe.

Wysocy są bardziej narażeni na raka

Co powoduje raka? Nie od dziś wiadomo, że sprzyja mu palenie papierosów, stres, zanieczyszczenie środowiska czy pestycydy. Jednak ostatnio naukowcy zidentyfikowali jeszcze jeden czynnik - wzrost. Okazuje się, że im jesteśmy wyżsi, tym bardziej grożą nam nowotwory.

Już kilka wcześniejszych badań sugerowało związek pomiędzy wzrostem a rakiem, jednak dopiero ostatnie - obejmujące 5,5 mln kobiet i mężczyzn wskazuje jednoznacznie, że taka zależność jest możliwa.

Fakty są jasne: każde 10 cm wzrostu zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu aż o 18% w przypadku kobiet i 11% w przypadku mężczyzn. Wśród wysokich pań występuje o 20% większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi.

Skandynawscy naukowcy zauważyli, że w przypadku przeciętnej Szwedki, która ma około 170 cm wzrostu, ryzyko zachorowania na raka piersi wynosi 10%. U pań mierzących ponad 180 cm, zagrożenie to wzrasta do poziomu 12%, a u kobiet, które mają więcej niż 190 cm - aż do 14,4%.

Największe zagrożenie dotyczy różnych typów raka skóry, a w szczególności czerniaka złośliwego. Badania wykazały, że w tym przypadku na każde 10 cm wzrostu powyżej przeciętnej, ryzyko rozwoju nowotworu wzrasta o 30% zarówno wśród kobiet jak i wśród mężczyzn.

Dlaczego tak się dzieje? Zespół naukowy dr Emelie Benyi z Karolinska Institute w Szwecji  ma pewne podejrzenia, choć nie jest jeszcze w stanie udowodnić swoich teorii.

Bibliografia

  1. Prezentacja w trakcie 54. dorocznego zjazdu Europejskiego Zjazdu Endokrynologii Dziecięcej, 1.10.2015, Barcelona, Hiszpania

Prawdopodobnie odpowiedź kryje się w okresie dzieciństwa, podczas którego wysokie osoby były poddane większemu wpływowi czynników wzrostu, co mogło doprowadzić do zmian nowotworowych w późniejszym okresie.

Może być też tak, że wysocy mają po prostu większą ilość komórek, w których może dochodzić do zmian rakowych. Nie ma się jednak co łudzić, że niżsi mają lepiej. W tym przypadku nie dochodzi do tego typu korelacji.

To, że ryzyko zachorowania na choroby onkologiczne wzrasta w przypadku osób, które są wyższe, wcale nie dowodzi, że wszystkie osoby z tej grupy są bardziej narażone na nowotwór. Zdecydowanie większe znaczenie nadal mają czynniki genetyczne oraz nasz styl życia.

Zobacz też:

Zobacz także

Jak zmniejszyć ryzyko udaru?

Jak zmniejszyć ryzyko udaru?

Apopleksji da się skutecznie zapobiegać, ale sposób prewencji zależy w dużej mierze od tego, gdzie mieszkamy.

Zasada 5 sekund - prawda czy mit?

Zasada 5 sekund - prawda czy mit?

Nie wiadomo, skąd wzięło się przekonanie, że jeśli upuścimy jedzenie, to przed upływem 5 sekund można je podnieść i zjeść. Najnowsze badania wyraźnie wskazują, że produkty, które wylądowały na podłodze, należy od razu wyrzucić.

Rowerem lub pieszo do pracy

Rowerem lub pieszo do pracy

Jak wykazują najnowsze badania, jeżeli do pracy zaczniesz chodzić piechotą lub jeździć rowerem, Twoje zdrowie dużo na tym zyska.

Ile warzyw i owoców należy jeść? Tęczowa dieta

Ile warzyw i owoców należy jeść? Tęczowa dieta

Wyobraź sobie produkty spożywcze jako 6-kolorową tęczę, która zapewni jak najlepsze funkcjonowanie Twojego organizmu.

Kto nie musi obawiać się raka?

Kto nie musi obawiać się raka?

Czarny kontynent możne poszczycić się najmniejszą liczbą zgonów w wyniku raka, podczas gdy Europa i USA pozostają daleko w tyle.