Wymowne grafiki

Na raka chorujemy z własnej winy

Jeśli ktoś jest już na tyle lekkomyślny, by grać w rosyjską ruletkę, to miejmy nadzieję, że przed rozpoczęciem gry upewni się, że w magazynku istotnie znajduje się tylko jedna kula. Wydawałoby się, że tylko skończony głupiec specjalnie dołożyłby kolejne 3 naboje, by jeszcze zwiększyć ryzyko "wpakowania sobie kulki w głowę".

Na raka chorujemy z własnej winy

A jednak dokładnie w ten sposób postępujemy, paląc papierosy, pijąc za dużo alkoholu czy jedząc produkty przetwarzane przemysłowo lub zawierające dużą ilość cukru.

Jak ustalili naukowcy, nawet 90% odmian raka powstaje na skutek albo niezdrowego trybu życia, albo zanieczyszczeń środowiskowych, a obie te przyczyny zaliczamy do czynników zewnętrznych. Badacze z nowojorskiego Stony Brook University przeprowadzili 4 symulacje komputerowe oparte na szerokim zakresie danych dotyczących konkretnych odmian raka, co miało na celu określenie poziomu ryzyka zachorowania¹

W pewnym sensie ich wnioski powinny nas cieszyć - jak się okazało, na większość rodzajów raka zapada się z własnej winy, a nie przez predyspozycje genetyczne, na które nie mamy przecież wpływu. W wywiadzie dla stacji BBC prowadzący badanie dr Yusuf Hannun skomentował tę sprawę następująco:

Bibliografia

  1. Nature, 2016; 529: 43–7
  2. Science, 2015; 347: 78–81

- Czynniki zewnętrzne grają tu bardzo istotną rolę, więc nie ma o się oszukiwać, że rak to kwestia złośliwości losu. Nałogowy palacz z nowotworem nie może tłumaczyć sobie, że miał po prostu pecha. Niezależne od nas warunki genetyczne to ta słynna jedna kula w pistolecie do rosyjskiej ruletki. Przy szczególnym pechu rzeczywiście możemy na nią trafić. Ale to, co wyczyniają regularni palacze, to nic innego, jak załadowanie kolejnych kul i umyślne pociągnięcie za spust.

Dane Amerykanów podważyły wcześniejsze badania, opublikowane w zeszłym roku, które sugerowały, że 2/3 nowotworów powstaje na skutek zrządzenia losu i nic z tym nie możemy zrobić².

Czynniki ryzyka zachorowania na raka

Czynniki ryzyka zachorowania na raka

Zobacz też:

Zobacz także

Jak zmniejszyć ryzyko udaru?

Jak zmniejszyć ryzyko udaru?

Apopleksji da się skutecznie zapobiegać, ale sposób prewencji zależy w dużej mierze od tego, gdzie mieszkamy.

Zasada 5 sekund - prawda czy mit?

Zasada 5 sekund - prawda czy mit?

Nie wiadomo, skąd wzięło się przekonanie, że jeśli upuścimy jedzenie, to przed upływem 5 sekund można je podnieść i zjeść. Najnowsze badania wyraźnie wskazują, że produkty, które wylądowały na podłodze, należy od razu wyrzucić.

Rowerem lub pieszo do pracy

Rowerem lub pieszo do pracy

Jak wykazują najnowsze badania, jeżeli do pracy zaczniesz chodzić piechotą lub jeździć rowerem, Twoje zdrowie dużo na tym zyska.

Ile warzyw i owoców należy jeść? Tęczowa dieta

Ile warzyw i owoców należy jeść? Tęczowa dieta

Wyobraź sobie produkty spożywcze jako 6-kolorową tęczę, która zapewni jak najlepsze funkcjonowanie Twojego organizmu.

Kto nie musi obawiać się raka?

Kto nie musi obawiać się raka?

Czarny kontynent możne poszczycić się najmniejszą liczbą zgonów w wyniku raka, podczas gdy Europa i USA pozostają daleko w tyle.