Wymowne grafiki

Służba zdrowia a przewidywana długość życia

Im więcej państwo wydaje na konwencjonalną służbę zdrowia, tym krótsze życie obywateli.

Służba zdrowia a przewidywana długość życia

Medycynę uważa się raczej za dobry wynalazek - w końcu to dzięki niej żyjemy dłużej i unikamy chorób, które jeszcze kilka pokoleń wstecz stanowiły poważne zagrożenie. Wydawałoby się więc, że im większy dostęp do medycyny i służby zdrowia, tym dłuższe będzie nasze życie.

Niestety, statystyki nie potwierdzają tej teorii. Sugerują wręcz coś zupełnie odwrotnego: im więcej dane państwo wydaje na konwencjonalną służbę zdrowia, tym krócej żyją jego obywatele.

Najjaskrawszy przykład stanowią oczywiście Stany Zjednoczone. Według raportu OECD z 2015 r.1 w kraju tym na służbę zdrowia przeznacza się większe sumy niż w jakimkolwiek innym - aż ponad 8 700 dolarów na każdego Amerykanina, czyli 2,5 bln dolarów rocznie! Mimo to oczekiwana długość życia obywateli jest najniższa spośród 17 państw rozwiniętych.

W Ameryce mężczyźni żyją średnio 75,6 lat. Kobiety dożywają średnio 80,78 lat, co plasuje je na drugim miejscu od końca, za Danią. Amerykanek częściej dotyka też problem zgonów wywołanych komplikacjami związanymi z ciążą i porodem, a obywatele USA obu płci cierpią na choroby serca częściej niż ludzie z innych rozwiniętych państw.

Mężczyznom najlepiej żyje się w Szwajcarii, gdzie średnia długość życia wynosi aż 79,33 lata, czyli niemal 4 lata dłużej niż w Stanach. Szwajcarzy na służbę zdrowia przeznaczają przy tym 6 325 dolarów na każdego obywatela. Jeśli chodzi o kobiety, najlepiej wypada Japonia, gdzie obywatelki mogą doczekać średnio 85,95 lat, mimo że władze tego kraju na służbę zdrowia wydają skromne 3 713 dolarów na osobę rocznie.

Im więcej państwo wydaje na konwencjonalną służbę zdrowia, tym krótsze życie obywateli.

Oczywiście również inne czynniki przyczyniają się do oczekiwanego wieku, np. tryb życia. Wyniki Amerykanów zaniża duża liczba zgonów wśród ludzi poniżej 50. r.ż., z czego spora część wynika z komplikacji poporodowych oraz z przedawkowania substancji chemicznych. I nie chodzi tu bynajmniej o heroinę czy kokainę - nie, Amerykanie umierają z przedawkowania leków na receptę. Czyżby kolejny przykład ślepej wiary w medycynę?

Źródło: doi:10.1787/health_glance-2015-en

Zobacz też:

Zobacz także

Jak zmniejszyć ryzyko udaru?

Jak zmniejszyć ryzyko udaru?

Apopleksji da się skutecznie zapobiegać, ale sposób prewencji zależy w dużej mierze od tego, gdzie mieszkamy.

Zasada 5 sekund - prawda czy mit?

Zasada 5 sekund - prawda czy mit?

Nie wiadomo, skąd wzięło się przekonanie, że jeśli upuścimy jedzenie, to przed upływem 5 sekund można je podnieść i zjeść. Najnowsze badania wyraźnie wskazują, że produkty, które wylądowały na podłodze, należy od razu wyrzucić.

Rowerem lub pieszo do pracy

Rowerem lub pieszo do pracy

Jak wykazują najnowsze badania, jeżeli do pracy zaczniesz chodzić piechotą lub jeździć rowerem, Twoje zdrowie dużo na tym zyska.

Ile warzyw i owoców należy jeść? Tęczowa dieta

Ile warzyw i owoców należy jeść? Tęczowa dieta

Wyobraź sobie produkty spożywcze jako 6-kolorową tęczę, która zapewni jak najlepsze funkcjonowanie Twojego organizmu.

Kto nie musi obawiać się raka?

Kto nie musi obawiać się raka?

Czarny kontynent możne poszczycić się najmniejszą liczbą zgonów w wyniku raka, podczas gdy Europa i USA pozostają daleko w tyle.