Wymowne grafiki

Zdrowe ziarna. Produkty pełnoziarniste chronią przed chorobami

Produkty pełnoziarniste są niezwykle korzystne dla zdrowia, a dziś po raz pierwszy udało się wyliczyć, ile należy ich jeść, by odczuć dobroczynne efekty.

Zdrowe ziarna. Produkty pełnoziarniste chronią przed chorobami

Jak powszechnie wiadomo, produkty pełnoziarniste nam służą, powinny zatem trafić na listę zakupów każdego, kto dba o zdrowie. Wśród nich znajdują się m.in. pszenica orkiszowa, brązowy i dziki ryż, komosa ryżowa, gryka, owies i żyto.

Przetwory zbożowe można podzielić na 2 kategorie: są to albo produkty pełnoziarniste, w których wykorzystane jest całe ziarno (łącznie z otrębami, zalążkiem i bielmem), albo też rafinowane, z których usunięto otręby i zalążek, aby produkt dłużej zachował świeżość. Do drugiej kategorii zaliczymy białe pieczywo, ryż i mąkę oraz wszelkie jej pochodne.

Do tej pory nie wiedzieliśmy jednak, ile produktów pełnoziarnistych należy jeść, aby skorzystać z ich dobroczynnych efektów, ponieważ środowisko naukowe nie dawało jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Na pewno wiadomo było tylko tyle, że chronią one przed cukrzycą typu 2 (która często rozwija się jako skutek niezdrowego trybu życia) oraz chorobami serca. Eksperci podejrzewali również, że obniżają ryzyko rozwoju pewnych odmian nowotworów.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii, Norwegii i Stanów Zjednoczonych połączyli zatem siły, aby usystematyzować dane na temat produktów pełnoziarnistych, jakie zebraliśmy na przestrzeni lat. Przyjrzeli się 45 opublikowanym wcześniej badaniom, w których brały udział setki tysięcy ochotników, i zmierzyli wpływ, jaki pełnoziarniste zboża wywierają na ludzkie zdrowie.

Jak się okazało, wystarczy każdego dnia jeść bardzo niewiele przetworów pełnoziarnistych, aby odnotować ich zbawienne efekty. Już 90 g dziennie obniży ryzyko chorób serca i raka o ok. 80%. Ochronne działanie wzmaga się jeszcze bardziej, gdy dawkę zwiększymy do 225 g dziennie.

Produkty pełnoziarniste obniżają również ryzyko przedwczesnego zgonu w wyniku chorób układu oddechowego, infekcji i cukrzycy, a także chronią przed wieloma nowotworami. Ludzie żywiący się wysokoprzetworzonym zbożem rafinowanym muszą się zaś liczyć z niemal 2 razy większym ryzykiem przedwczesnego zgonu z praktycznie dowolnej przyczyny.

90 g dziennie samego zdrowia

Wystarczy jeść 1 spośród zaproponowanych poniżej zestawów, aby zapewnić organizmowi 90 g niezbędnego mu pełnego ziarna. W ten sposób spełnimy minimalne zapotrzebowanie, ale rzecz jasna warto jeść więcej zbóż - 225 g dziennie da nam jeszcze silniejszą ochronę zdrowotną.

90 g = 0,375 szklanki

225 g = 1 szklanka

Źródło: BMJ, 2016; 353: i2716

Zobacz też:

Zobacz także

Leki: ile wynosi marża?

Leki: ile wynosi marża?

Marża narzucana na lekarstwa należy do najwyższych na świecie, przez co przemysł farmaceutyczny przynosi nie mniejsze zyski niż bankowość.

Jak zmniejszyć ryzyko raka?

Jak zmniejszyć ryzyko raka?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała 12-punktowy poradnik, który pomoże zminimalizować ryzyko zachorowania na raka. Z kolei naukowcy z Cancer Research UK obliczyli, o ile procent możesz zmniejszyć ryzyko nowotworu.

Jak zmniejszyć ryzyko udaru?

Jak zmniejszyć ryzyko udaru?

Apopleksji da się skutecznie zapobiegać, ale sposób prewencji zależy w dużej mierze od tego, gdzie mieszkamy.

Zasada 5 sekund - prawda czy mit?

Zasada 5 sekund - prawda czy mit?

Nie wiadomo, skąd wzięło się przekonanie, że jeśli upuścimy jedzenie, to przed upływem 5 sekund można je podnieść i zjeść. Najnowsze badania wyraźnie wskazują, że produkty, które wylądowały na podłodze, należy od razu wyrzucić.

Rowerem lub pieszo do pracy

Rowerem lub pieszo do pracy

Jak wykazują najnowsze badania, jeżeli do pracy zaczniesz chodzić piechotą lub jeździć rowerem, Twoje zdrowie dużo na tym zyska.