Wymowne grafiki

Razem czy osobno: jak przechowywać owoce i warzywa?

Co roku w przydomowych koszach lądują 2 mln ton żywności. Co trzeci z nas przyznaje, że wyrzuca przejrzałe lub nadgniłe warzywa i owoce, a statystycznie każdy Polak marnuje w ten sposób ponad 270 zł rocznie. Straty te nierzadko wynikają z nieumiejętnego przechowywania żywności.

Razem czy osobno: jak przechowywać owoce i warzywa?

Bardzo często zdarza się, że trzymamy warzywa i owoce w niewłaściwym miejscu, a do tego nie wiemy, których nie należy przechowywać obok siebie. Niektóre z nich w procesie dojrzewania wydzielają bowiem gaz o nazwie etylen, a ten może skracać przydatność innych produktów, jeżeli znajdują się w tej samej misce czy na tej samej półce w lodówce.

Te produkty mozemy trzymać razem w lodówce

Gaz ten wytwarzają np. dojrzewające jabłka, gruszki, brzoskwinie, banany i kiwi, przez co stają się bardziej miękkie i zmieniają kolor. Jak tłumaczą brytyjscy specjaliści od żywności, wszystkie te owoce podlegają tym samym procesom, a zatem można uznać je za "lodówkowych kumpli", którzy mogą razem czekać na półce.

Te produkty możemy trzymać razem na blacie

Nie powinno się ich jednak przechowywać w bezpośrednim sąsiedztwie warzyw, ponieważ spowoduje to ich przedwczesne dojrzewanie. Warzywa wrażliwe na etylen - a więc szparagi, brokuły, marchewki, sałaty i zielony groszek - powinno się przechowywać z dala od wymienionych wyżej owoców.

Te produkty możemy trzymać razem

Nawet wśród nich znajdziemy "lodówkowych wrogów": jabłka i arbuzy nigdy nie powinny ze sobą sąsiadować, natomiast banany z nikim się nie dogadują i należy trzymać je zupełnie osobno.

Tych produktów nie trzymamy razem

Ziemniaki i bataty (pataty) warto zaś przechowywać w chłodnym i zaciemnionym miejscu, aby nie wypuściły kiełków zbyt wcześnie.

Zobacz też:

Zobacz także

Jak zmniejszyć ryzyko udaru?

Jak zmniejszyć ryzyko udaru?

Apopleksji da się skutecznie zapobiegać, ale sposób prewencji zależy w dużej mierze od tego, gdzie mieszkamy.

Zasada 5 sekund - prawda czy mit?

Zasada 5 sekund - prawda czy mit?

Nie wiadomo, skąd wzięło się przekonanie, że jeśli upuścimy jedzenie, to przed upływem 5 sekund można je podnieść i zjeść. Najnowsze badania wyraźnie wskazują, że produkty, które wylądowały na podłodze, należy od razu wyrzucić.

Rowerem lub pieszo do pracy

Rowerem lub pieszo do pracy

Jak wykazują najnowsze badania, jeżeli do pracy zaczniesz chodzić piechotą lub jeździć rowerem, Twoje zdrowie dużo na tym zyska.

Ile warzyw i owoców należy jeść? Tęczowa dieta

Ile warzyw i owoców należy jeść? Tęczowa dieta

Wyobraź sobie produkty spożywcze jako 6-kolorową tęczę, która zapewni jak najlepsze funkcjonowanie Twojego organizmu.

Kto nie musi obawiać się raka?

Kto nie musi obawiać się raka?

Czarny kontynent możne poszczycić się najmniejszą liczbą zgonów w wyniku raka, podczas gdy Europa i USA pozostają daleko w tyle.