Wymowne grafiki

Jedz zgodnie z rytmem zegara

Pora jedzenia może mieć równie duże znaczenie, jak jakość naszych codziennych posiłków. Najświeższe badania sugerują, że za wszystko odpowiedzialny jest zegar biologiczny.

Jedz zgodnie z rytmem zegara

Wszyscy przykładamy większą bądź mniejszą wagę do jedzenia, ale mało kto martwi się o to, kiedy właściwie po nie sięga. Jak sugeruje pewne przeprowadzone niedawno badanie, może to być jednak równie istotne dla utrzymania prawidłowej sylwetki.

W zasadzie jednak to nie tyle konkretne pory dnia i nocy powinny zwracać naszą uwagę, co indywidualny zegar biologiczny oraz moment, w którym organizm zaczyna przygotowywać się do snu. Gdy zabieramy się za jedzenie niedługo przed tą kluczową porą, organizm magazynuje bowiem kalorie w postaci tkanki tłuszczowej.

Jak twierdzą specjaliści z Brigham and Women's Hospital w Bostonie w amerykańskim stanie Massachusetts, osoby otyłe przeważnie jedzą późno wieczorem, gdy ciało przymierza się do odpoczynku.

Co ciekawe, te z prawidłową sylwetką oraz te z nadwagą w zasadzie jadają największy posiłek dnia o tej samej godzinie, ale zegar biologiczny osób otyłych ustawiony jest inaczej i wcześniej wysyła ich organizm do łóżka.

Przez 30 dni badacze analizowali zwyczaje żywieniowe 110 osób w wieku 18-22 lata z różną masą ciała.

Uczestnicy o największej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie przyjmowali najwięcej kalorii mniej więcej na godzinę przed tym, gdy w ich organizmach wzrastał poziom melatoniny.

Zmianę tę mierzono za pomocą badania śliny, a stanowi ona chemiczny sygnał, że organizm szykuje się do snu, zaś metabolizm spowalnia.

Jak donoszą badacze, miało to o wiele większy wpływ na przyrost masy ciała niż ilość czy rodzaj spożywanego jedzenia, a nawet poziom aktywności fizycznej i ćwiczeń ruchowych oraz to, ile czasu dana osoba śpi1. Długość przerw między posiłkami również grała istotną rolę.

Jedzenie w niewielkich odstępach czasu, a nawet siadanie do stołu po zbyt długiej przerwie, wysyła organizmowi błędny sygnał, blokując prawidłowe przyswajanie pokarmu. Dlatego badacze radzą, by najlepiej przyjmować posiłki mniej więcej co 4 godz.

Odstępy między posiłkami

Nie chodzi tylko o to, kiedy jemy, ale też o to, ile czasu trwają przerwy między posiłkami. Optymalnie wynoszą one 4 godz. Oto kilka przykładowych scenariuszy, jak wygląda to w praktyce:

Jeśli jesteś rannym ptaszkiem:

Pobudka: 6, Śniadanie: 7, Lunch: 11-12, Przekąska: 14-15, Obiadokolacja: 19, Pójście spać: 22

Jeśli jesteś nocnym markiem:

Pobudka: 10, Śniadanie: 11, Lunch: 15, Przekąska: 18-19, Obiadokolacja: 22, Pójście spać: 2 w nocy

Ciało kontra zegar

Jedzenie krótko przed snem, gdy organizm szykuje się do odpoczynku, może oznaczać, że kalorie zamiast ulec prawidłowym procesom metabolicznym, zostaną zmagazynowane w formie tkanki tłuszczowej.

W opisywanym tu badaniu uczestnicy konsumowali średnio 2 300 kcal dziennie, gdzie 19% przypadało na śniadanie, 20% na lunch, 28% na obiadokolację, a 23% na napoje i przekąski, w tym późnowieczorne. Wskazówka zegara wyznacza środek wszystkich posiłków łącznie, zaś przerywana linia pokazuje moment, w którym ciało zaczyna przygotowywać się do snu, czyli zazwyczaj kilka godzin przed położeniem się do łóżka.

Badacze odkryli, iż uczestnicy z największą zawartością tkanki tłuszczowej w organizmie przyjmowali najwięcej kalorii mniej więcej wtedy, gdy ciało zaczynało szykować się do snu.

Am J Clinical Nutr, 2017; doi: 10.3945/ajcn.117.161588

Zobacz także

Jak wygląda test na depresję?

Jak wygląda test na depresję?

Lekarze diagnozują tę chorobę na podstawie 2 dosyć uproszczonych testów, które nie są ...

Skończ z podjadaniem dzięki... jedzeniu

Skończ z podjadaniem dzięki... jedzeniu

Apetyt nie pozwala Ci schudnąć? Wszystko przez pewne neurony - przedstawiamy więc pokarmy ...

Cukrzyca i owoce

Cukrzyca i owoce

Są źródłem niezbędnych dla zdrowia witamin, dlatego specjaliści zalecają ich częste spożywanie. ...

Obowiązkowe szczepienia - jaka jest prawda?

Obowiązkowe szczepienia - jaka jest prawda?

W niektórych krajach wakcyny są przymusowe, ale czy odsetek dzieci szczepionych jest tam rzeczywiście ...

Zapalenie stawów: 5 metod profilaktyki i 5 alternatywnych terapii

Zapalenie stawów: 5 metod profilaktyki i 5 alternatywnych terapii

Czy w jego przebiegu jesteśmy skazani na nieustanny ból? Czy operacyjne leczenie osteoartrozy ...

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store