Wymowne grafiki

Rak - choroba cywilizacyjna

Najnowsze badania dowodzą, że nowotwór to choroba bogatej cywilizacji Zachodu.

Rak - choroba cywilizacyjna

Tu nie chodzi o genetykę, pecha czy fakt, że w dzisiejszych czasach żyjemy dłużej - rak to przede wszystkim choroba związana ze stylem życia. Innymi słowy, większość nowotworów rozwija się w wyniku diety, zanieczyszczeń środowiska oraz stresu.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to "choroba Zachodu", co potwierdzają najnowsze badania. Naukowcy porównali, jak często rak występuje u mieszkańców 10 najbogatszych i 10 biedniejszych, mniej rozwiniętych krajów świata. Jak się okazało, w państwach lepiej rozwiniętych diagnozowany jest wielokrotnie częściej - zarówno biorąc pod uwagę chorobę nowotworową ogólnie, jak i poszczególne typy1. Istotny wyjątek stanowił rak szyjki macicy, który w państwach biedniejszych notowano 5 razy częściej. Jak tłumaczą badacze z University of Adelaide, wynika to z faktu, że choroba ta rozwija się pod wpływem wirusa. Tendencja ta dotyczyła również innych nowotworów wywoływanych przez infekcje wirusowe oraz kontakt z toksynami, takich jak mięsak Kaposiego czy rak przełyku.

Badacze interpretują wyniki swojego badania w bezkompromisowy, iście darwinowski sposób. Przekonują bowiem, że rak jest częstszy na Zachodzie, ponieważ dysponujemy tutaj środkami medycznymi, które pozwalają nam żyć dłużej i zwiększają nasze szanse na przekazanie genów przyszłym pokoleniom. W krajach słabiej rozwiniętych częściej dochodzi do przedwczesnego zgonu, co zmniejsza możliwość przekazania dzieciom genów związanych z nowotworami. Śmierć to nic innego, jak dobór naturalny w praktyce - australijscy naukowcy uważają ją wręcz za "stróża puli genowej".

Argument ten ma jednak pewne niedostatki. Jak ustalili inni specjaliści, genetyka odpowiada raptem za kilka procent przypadków raka, nowotwór rzadko bywa więc dziedziczony. Co więcej, pozostałe wyniki badań australijskich naukowców przeczą ich własnej tezie. Dla przykładu odkryli oni, że nowotwory niezwiązane z genetyką występowały 2,1 razy częściej w krajach rozwiniętych niż rozwijających się, a wśród osób przed 49. r.ż. nawet 2,4 razy częściej.

Badacze sami przyznają, że "czynniki środowiskowe, takie jak palenie tytoniu, urbanizacja i wiążące się z nią zanieczyszczenie oraz zmodyfikowana dieta" stanowią przyczynę zwiększającej się powszechności choroby nowotworowej - choć konkluzja ta przeczy ich wcześniejszym wnioskom. Słusznie zauważają też, że obecne metody terapii wcale nie pomagają w ograniczeniu tej ponurej statystyki. Ale czy naprawdę wczesna śmierć i dobór naturalny to droga, którą chcemy podążać?

Klucz Kraje biedniejsze: Burkina Faso, Czad, Republika Środkowoafrykańska, Afganistan, Somalia, Sierra Leone, Demokratyczna Republika Konga, Gwinea Bissau, Burundi, Kamerun

Kraje bogatsze: Islandia, Singapur, Japonia, Szwajcaria, Szwecja, Luksemburg, Niemcy, Włochy, Cypr, Andora

Evolutionary Applications, 2017; doi:10.1111/eva.12523

Zobacz także

Jak wygląda test na depresję?

Jak wygląda test na depresję?

Lekarze diagnozują tę chorobę na podstawie 2 dosyć uproszczonych testów, które nie są ...

Skończ z podjadaniem dzięki... jedzeniu

Skończ z podjadaniem dzięki... jedzeniu

Apetyt nie pozwala Ci schudnąć? Wszystko przez pewne neurony - przedstawiamy więc pokarmy ...

Dieta, która pomaga schudnąć

Dieta, która pomaga schudnąć

Czy ograniczenie ilości cukru w diecie pozwoli nam szybciej pozbyć się nadprogramowych kilogramów? ...

Cukrzyca i owoce

Cukrzyca i owoce

Są źródłem niezbędnych dla zdrowia witamin, dlatego specjaliści zalecają ich częste spożywanie. ...

Obowiązkowe szczepienia - jaka jest prawda?

Obowiązkowe szczepienia - jaka jest prawda?

W niektórych krajach wakcyny są przymusowe, ale czy odsetek dzieci szczepionych jest tam rzeczywiście ...

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

23 sierpień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store