Wymowne grafiki

11 sekretów długowieczności

Coraz więcej ludzi żyje dłużej, a niektórym z nas udaje się nawet doczekać setnych i późniejszych urodzin. Oczywiście naukowcy starają się dociec, dlaczego tak się dzieje - poniżej przedstawiamy wyniki dotychczasowych badań.

11 sekretów długowieczności

Co jest kluczem do długowieczności? Dr Claudia Kawas, profesor neurologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine, przez ostatnie 15 lat studiowała fenomen tzw. super-agers - osób, które dożywają 90 lat i więcej, cały czas zachowując jasność umysłu. Dr Kawas badała ich styl życia, a po śmierci przeprowadzała autopsję mózgów. Jak wykazało jej badanie, ludzie, którzy pili od 1-2 drinków w tygodniu do 1 dziennie - wydawali się żyć średnio dłużej, podobnie ci, którzy spożywali 200-400 mg kofeiny dziennie (czyli 1 małą kawę).

Ćwiczenia, nawet takie zajmujące kwadrans dziennie, również miały pozytywny wpływ na długość życia - a jak wykazały badania dr Kawas, 45-minutowa aktywność była najkorzystniejsza. Jednak to autopsje pozwoliły na istotne odkrycie: mimo że badani zachowywali dobrą pamięć i zdolności poznawcze - nierzadko na poziomie osób o 40 lat młodszych - u niemal połowy z nich dało się wykryć patologiczne zmiany świadczące o w pełni rozwiniętej chorobie Alzheimera, ocenione na podstawie obecności tzw. blaszek amyloidowych. Pojawia się zatem pytanie, jakim cudem ich mózgi nadal działały tak sprawnie1.

Naukowcy z Feinberg School of Medicine w Chicago odkryli coś, co być może przybliży odpowiedź na to pytanie. Jak wykazały badania tomograficzne, mózgi osób wyjątkowo długowiecznych przypominały mózgi zdrowych ludzi ok. 50. r.ż., a nawet wypadały lepiej od ich młodszych odpowiedników, bowiem obszary odpowiedzialne za podejmowanie decyzji, kontrolę impulsów i emocje odznaczały się zwiększoną gęstością. Badacze sugerują, że ma to związek z faktem, że ich posiadacze byli aktywni społecznie (uprawiali wolontariat w schroniskach dla bezdomnych, uczestniczyli w grupach kościelnych, prowadzili grupy ćwiczeniowe), zajmowali się małymi dziećmi lub byli zapalonymi podróżnikami.

Kluczem w profilaktyce starzenia okazuje się również towarzyskość. Kontakt z innymi ludźmi zapobiega rozwojowi depresji, a rozmowy sprawiają, że mózg działa sprawniej. Długowieczność zainteresowała też Dana Buettnera, autora projektu Niebieskie Strefy. Te obszary to miejsca rozsiane po całym świecie, w obrębie których przeciętna długość życia jest najwyższa bądź odsetek ludzi po 100. r.ż. jest największy. Badaczowi udało się wyodrębnić 5 takich stref na kuli ziemskiej: region Barbagia na Sardynii, grecką wyspę Ikaria, półwysep Nicoya w Kostaryce, wyspę Okinawę w Japonii oraz Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Loma Linda w Kalifornii. Ich mieszkańców mimo oddalenia i różnic kulturowych łączyły pewne nawyki: dieta oparta na roślinach, nieprzejadanie się, wyznaczone cele oraz aktywność fizyczna.

Dziś średnia długość życia wynosi 78,2 lata. Być może dzięki zastosowaniu się do rad naukowców uda nam się znacząco wydłużyć ten wiek.

Jak dożyć 100 lat?

Nature, 2017; 546 (7660): E8; doi: 10.1038/nature22786

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Skowronek czy sowa: kto jest zdrowszy?

Skowronek czy sowa: kto jest zdrowszy?

Kto rano wstaje, temu pan Bóg daje - ludowa mądrość przekonuje, że skowronkom żyje się ...

Jak wygląda test na depresję?

Jak wygląda test na depresję?

Lekarze diagnozują tę chorobę na podstawie 2 dosyć uproszczonych testów, które nie są ...

Skończ z podjadaniem dzięki... jedzeniu

Skończ z podjadaniem dzięki... jedzeniu

Apetyt nie pozwala Ci schudnąć? Wszystko przez pewne neurony - przedstawiamy więc pokarmy ...

Dieta, która pomaga schudnąć

Dieta, która pomaga schudnąć

Czy ograniczenie ilości cukru w diecie pozwoli nam szybciej pozbyć się nadprogramowych kilogramów? ...

Cukrzyca i owoce

Cukrzyca i owoce

Są źródłem niezbędnych dla zdrowia witamin, dlatego specjaliści zalecają ich częste spożywanie. ...

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Nowości

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

20 listopad 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store