Ostrogi - bolesny problem

 O problemie ostrogi piętowej i sposobach jej leczenia opowiada dr n. med. Cezary Michalak, specjalista ortopeda ze Szpitala Centrum ENEL-MED.

OCL Czy to prawda, że ostroga może zdarzyć się każdemu?

Cezary Michalak Tak. Schorzenie to nie jest związane z wiekiem. Cierpią na nie zarówno młodzi, jak i starsi, i to niezależnie od prowadzonego trybu życia. Dolegliwość objawia się bólem w okolicach pięty i ogranicza sprawność chodu czy biegu.

OCL Skąd wzięła się nazwa ostroga?

CM Nazwa jest nieco myląca. Dolegliwości określane jako tzw. ostroga piętowa to tak naprawdę zapalenie przyczepu powięzi podeszwowej do kości piętowej. Nieleczony stan zapalny prowadzi do powstania złogów wapiennych, a w konsekwencji wyrośli na kości piętowej, którą nazywa się ostrogą piętową i stwierdza się w badaniu RTG. Paradoksalnie, spotyka się liczne wypadki, gdy na wykonywanych z innych przyczyn zdjęciach rentgenowskich stwierdza się obecność masywnej ostrogi piętowej - a jednocześnie pacjent nie ma żadnych dolegliwości w tej okolicy.

OCL Co może doprowadzić do rozwoju choroby?

CM Schorzenie powstaje na skutek nadmiernego rozciągania więzadła stopy (powięzi podeszwowej), czemu sprzyja koślawienie pięty, na przykład w wyniku noszenia zbyt luźnego, niestabilnego obuwia. Może do niego prowadzić również zbyt duże obciążanie przedniej części stopy, do którego dochodzi w takich sportach jak tenis, badminton czy siatkówka. Do głównych przyczyn ostrogi piętowej należą także otyłość i związane z nią przeciążenia stóp. Wszystkie te czynniki są niezwykle istotne i warto o nich pamiętać, by nie mieć problemów z ostrogą piętową.

Dr n. med. Cezary Michalak

Dr. n. med. Cezary Michalak - specjalista ortopeda i traumatolog ze Szpitala Centrum ENEL-MED. Ukończył m.in. kurs chirurgii stopy w Hospital Bellvitge w Barcelonie; kurs chirurgii stopy na Universidad Complutense de Madrid; kursy endoprotezoplastyki stawu kolanowego - Stolzalpe Hospital w Austrii, Leuven w Belgii i Nijmegen w Holandii. W latach 2008-2013 pracował w szpitalu prywatnym Hospiten Lanzarote (Wyspy Kanaryjskie) na stanowisku adiunkta - jako lekarz specjalista ortopedii i traumatologii.

OCL Jakie są objawy ostrogi piętowej?

CM Ból, przede wszystkim podczas chodzenia. Jednak dyskomfort, który odczuwa chory, jest spowodowany nie przez wyrostek kostny, widoczny na zdjęciu RTG tylko u 50% pacjentów, ale przez stan zapalny rozcięgna podeszwowego. I to właśnie on wymaga leczenia.

OCL Czy to prawda, że pod objawami typowymi dla ostrogi może ukrywać się inna choroba?

CM Tak. Zbliżone objawy do ostrogi piętowej daje tzw. choroba Haglunda. Schorzenie to polega na deformacji pięty, m.in. w miejscu styku ze ścięgnem Achillesa, a rozwija się najczęściej w okresie dorastania. Podobne symptomy może również dawać zapalenie ścięgna Achillesa, jego przyczepu czy zlokalizowanej tam kaletki. Jednak w tym przypadku dolegliwości są zlokalizowane wyżej niż ostroga piętowa. Ból pięty może wystąpić również w przebiegu różnorakich chorób ogólnoustrojowych, jak na przykład łuszczyca czy zespół Reitera, albo być efektem urazu, np. stłuczenia lub złamania.

OCL Jak poznać, że to ostroga?

CM Jeżeli pacjent podejrzewa, że cierpi z powodu ostrogi, powinien wybrać się do ortopedy. Na podstawie wywiadu i badania palpacyjnego stopy, czyli badania dotykiem, można zlokalizować faktyczne źródło bólu. W przypadku ostrogi piętowej będzie się ono znajdowało w okolicy środka pięty. W chorobie Haglunda, czasem mylonej z ostrogą piętową, bolesność odczuwana jest ponad piętą, w miejscu przyczepu ścięgna Achillesa. Diagnozę potwierdza zdjęcie RTG lub badanie ultrasonograficzne.

OCL Na czym polega leczenie?

CM Terapia przy ostrodze piętowej w pierwszej kolejności polega na noszeniu specjalistycznych wkładek amortyzujących piętę - najlepiej żelowych. Jeżeli stopa chorego jest zdeformowana, konieczne są wkładki korekcyjne. Panie muszą pożegnać się z wysokimi obcasami. Najlepiej zamienić je na buty na niskim obcasie i z elastyczną, amortyzującą podeszwą.

Ponadto wskazane jest przyjmowanie doraźnie doustnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych wskazanych przez lekarza prowadzącego (niestety, skuteczność farmakoterapii doustnej jest ograniczona). W razie braku poprawy pacjenci cierpiący z powodu ostrogi kierowani są na fizykoterapię, np. laseroterapię, ultradźwięki - w tym tzw. falę uderzeniową (ESWT) - pole magnetyczne oraz kinezyterapię (ćwiczenia). W niektórych wypadkach ulgę przynosi terapia manualna, czyli coś w rodzaju specjalistycznego masażu stóp. Innym rozwiązaniem jest stosowanie na noc szyny (ortezy) albo tzw. taping, czyli opatrunek z plastrów.

OCL Czy te metody są skuteczne? Jak długo trwa leczenie?

CM Leczenie zapalenia przyczepu powięzi podeszwowej do kości piętowej trwa nawet do roku. Jak pokazują statystyki, jest ono skuteczne w około 90%.

Ostroga piętowa

By Glitzy queen00 at English Wikipedia - Transferred from en.wikipedia to Commons., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2976038

OCL A co w przypadku 10% pechowców, którym terapia nie pomogła?

CM W przypadku, gdy powyższe działania nie przynoszą zamierzonego skutku, wskazane są dodatkowe formy leczenia. Doraźnie stosuje się zastrzyk z leku miejscowo znieczulającego oraz ze sterydu, co niekiedy przynosi ulgę. W ostatnich latach popularność zdobyła terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP), zabieg stymulujący gojenie, polegający na wstrzyknięciu w przyczep rozcięgna zagęszczonego czynnika wzrostu uzyskanego z krwi chorego.

W przypadku pacjentów, u których leczenie zachowawcze nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, zaleca się operację. Jednak zabieg chirurgiczny konieczny jest jedynie w bardzo nielicznych sytuacjach. Spośród kilku metod operacyjnych najczęściej wykonuje się wycięcie bolesnej zmiany; jest to zabieg bezpieczny i zwykle przynoszący trwałą poprawę.

OCL Podobno ostroga lubi nawracać. Czy to prawda?

CM Niestety tak. Ostroga piętowa jest schorzeniem uporczywym, dlatego tak istotne jest zastosowanie się do rad specjalisty, w tym między innymi: noszenie prawidłowego obuwia, tj. na podeszwie elastycznej, wykonywanie ćwiczeń stóp czy zachowanie prawidłowej wagi ciała.

Zobacz też:

Nowości

Cukier i rak

Cukier i rak

21 listopad 2017