Tu liczą się olejki!

Choć przez nawilżanie najczęściej rozumiemy dostarczenie wody z zewnątrz, to nie tego nasza przesuszona skóra potrzebuje najbardziej. Otóż przede wszystkim powinniśmy chronić ją przed utratą wody! Pomogą nam w tym... naturalne olejki aromaterapeutyczne.

Gdy są one dobrze dobrane, wchłaniają się idealnie, nie pozostawiając tłustych śladów. Tworzą za to niewidoczny film ochronny na skórze i zabezpieczają ją przed utratą wody wskutek parowania. Jeśli pielęgnację olejkami połączymy z piciem przynajmniej 1,5 litra płynów dziennie, efekt zauważymy już po kilku dniach. Ale samej skóry nie należy nawilżać wodą. Może to doprowadzić do jeszcze większego odwodnienia, ponieważ zwiększamy w ten sposób parowanie wody z powierzchni skóry, co w konsekwencji powoduje, że znika ona również z jej głębszych warstw.

 

O skórę warto dbać nie tylko ze względów estetycznych. Otóż znajdujące się na jej powierzchni gruczoły łojowe wytwarzają sebum (łój), dzięki czemu powstaje płaszcz ochronny, będący barierą dla szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak patogenne bakterie, wirusy i grzyby, zanieczyszczenia, pyły zawieszone w powietrzu i zimne powietrze. Sebum zmniejsza ponadto tarcie mechaniczne spowodowane np. ubraniem, a także ogranicza parowanie i utratę wody z głębokich warstw skóry, chroniąc ją tym samym przed wysuszeniem. Co ważne, do wytworzenia przez gruczoły łojowe odpowiedniej ilości sebum niezbędna jest woda. Jeśli jest jej za mało, sebum staje się gęste i zamiast wypływać na powierzchnię skóry, zatyka mieszki włosowe, stając się przyczyną stanu zapalnego. Zbyt gęsta wydzielina zatyka również pory w skórze twarzy, co skutkuje powstaniem zmian trądzikowych nawet u osób dorosłych.

 

Przesuszona skóra wiotczeje, a wtedy jest bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne, które mogą stać się wrotami zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych. Nie koniec na tym. Jeśli skóra jest pozbawiona płaszcza lipidowego, broni się w jedyny możliwy sposób: przyspieszając rogowacenie naskórka, stara się wytworzyć dodatkową warstwę ochronną. To z kolei sprawia, że staje się szorstka i zaczyna się łuszczyć. Jak pomóc skórze, by do tego nie doszło? Warto postawić na naturalne olejki. Dodajmy, że wiele z nich ma też prozdrowotne właściwości i korzystnie wpływa na urodę.