Stosuj fitoterapię!

Olejki eteryczne i rośliny lecznicze, a zwłaszcza zioła, są w stanie zwalczyć objawy wielu chorób, z którymi zmaga się współczesne społeczeństwo: od problemów żołądkowych po demencję. Potwierdzają to przeprowadzone w ostatnich latach badania naukowe.

Aby powstrzymać tryumfalny pochód cukrzycy, przemysł farmaceutyczny nie ustaje w poszukiwaniu nowych leków. Niektóre z nich wykazują zadziwiające działanie, nie tylko zwiększają wydzielanie insuliny przez komórki beta trzustki w sposób zależny od stężenia glukozy we krwi, lecz również wpływają na sekrecję glukagonu, działającego w stosunku do insuliny przeciwstawnie. Jeden z leków najnowszej generacji imituje na przykład hormon wytwarzany przez jelito cienkie w odpowiedzi na glukozę. Niestety te idealne, wydawałoby się, środki nie są wolne od skutków ubocznych, które w wielu przypadkach przekreślają szanse pacjentów na wyleczenie. Warto więc zainteresować się ziołami o udowodnionej naukowo skuteczności, których stosowanie nie zagraża żadnymi komplikacjami zdrowotnymi.

Ziołowa odpowiedź na cukrzycę typu 2

Wiele badań potwierdza, że czarnuszka siewna (Nigella sativa L.) jest skuteczna w zwalczaniu objawów cukrzycy typu 2. Pozwala ona przywrócić równowagę hormonalną między insuliną a glukagonem, a także zwiększa tolerancję organizmu na glukozę równie skutecznie jak przepisywana na receptę metformina. Ponadto poprawia wrażliwość komórek wątroby na insulinę, usprawnia działanie komórek beta trzustki i spowalnia absorpcję glukozy poprzez układ trawienny.

 

Pycnogenol, środek na bazie kory sosnowej, został przetestowany klinicznie w badaniu z podwójną ślepą próbą na 77 ochotnikach jako wsparcie dla tradycyjnej terapii cukrzycy typu 2. Okazał się bardzo skuteczny w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi, poprawił też funkcjonowanie komórek śródbłonka.