Zdrowie kobiet

Współczesna fitoterapia przychodzi kobietom z pomocą również wtedy, gdy muszą stawić czoło tak poważnym chorobom, jak nowotwór złośliwy piersi, macicy czy jajników. Z pomocą spieszą nam zioła.

Warto przyjrzeć się właściwościom ziół, które od wieków, dzięki obecnym w nich substancjom aktywnym, pomagają kobietom przywracać równowagę hormonalną oraz chronią je przed nowotworami. Niekwestionowanych ziołowych liderów w swojej dziedzinie przedstawiamy w ramce „Mocarna trzynastka”. Ważne, aby nie lekceważyć pierwszych objawów stanu zapalnego, takich jak np. nadmierna wydzielina z narządów rodnych (tzw. upławy).

Stany zapalne pochwy i sromu, nadżerki czy podrażnienia śluzówki są wynikiem zakażeń bakteryjnych lub drożdżakowatych, które powstają wskutek osłabienia organizmu, niedoborów witamin i soli mineralnych (w szczególności żelaza) oraz poważniejszych schorzeń, do których zalicza się m.in. polipy, torbiele, grzybice i zmiany nowotworowe. Stosowane regularnie kuracje ziołowe usuwają stan zapalny i przywracają właściwą czynność narządów płciowych. Dlatego stanowią realną pomoc w początkowych stadiach kobiecych schorzeń, a także działają profilaktycznie. Do najczęstszych dolegliwości kobiecych należą zaburzenia menstruacji.

Przyczyn nieregularnych miesiączek jest wiele. Zalicza się do nich niedostateczne bądź nadmierne wydzielanie hormonów płciowych (estrogenów i progesteronu) oraz hormonów tarczycy (m.in. tyroksyny) i prolaktyny, a także problemy z przysadką mózgową (jeden z najważniejszych gruczołów wydzielania wewnętrznego, centrum uwalniania hormonów). Stąd mieszanki ziołowe powinny być dobierane indywidualnie dla każdej kobiety, niemniej polecam kilka sprawdzonych, uniwersalnych przepisów, skutecznych w przypadku zbyt obfitych i bolesnych, zbyt skąpych bądź nieregularnych menstruacji. Okażą się pomocne również w innych, najczęściej występujących schorzeniach dróg rodnych.