Algi: Chlorella, Spirulina i Ecklonia Cava pomagają leczyć choroby

Algi z dna jezior i oceanów całego świata mogą pomóc w walce z rakiem, otyłością i chorobami serca. Chlorella, Spirulina i Ecklonia Cava pomagają leczyć choroby.

Mogłoby się zdawać, że algi to nic więcej, jak nieprzyjemny osad ze zbiorników wodnych. Nic bardziej błędnego! Niektóre z tych mikroorganizmów biorą istnym szturmem naukowy rynek suplementów.

Chlorella, Spirulina oraz Ecklonia Cava - jadalne algi pełne cennych składników odżywczych i przeciwutleniaczy - mogą pomóc w leczeniu całego szeregu często występujących chorób; od raka, poprzez otyłość, aż do wysokiego poziomu cholesterolu. Określane najlepszym zdrowym jedzeniem, algi są obecnie szeroko dostępne w Internecie oraz w sklepach ze zdrową żywnością w postaci kapsułek, tabletek, proszków i płatków.

A zatem wszystkim, którzy nie próbowali jeszcze "super mułu" polecamy zapoznać się z piętrzącymi się dowodami na jego skuteczność...

Chlorella

Jednokomórkowa zielona alga rosnąca w słodkowodnych zbiornikach na Dalekim Wschodzie.

Rak Chlorella vulgaris, odmiana często używana w suplementach, likwiduje komórki rakowe zarówno u szczurów, jak i u ludzi, podobnie jak C. vulgaris i C. ellipsoidea - inne gatunki z rzędu Chlorella, są w stanie zatrzymać rozrost komórek raka jelita grubego u ludzi. Jak wynika z jedynego opublikowanego badania dotyczącego chorych na raka pacjentów przyjmujących glony Chlorella, C. pyrenoidosa zwiększała u nich odporność organizmu.

Utrata wagi Chlorella powoduje zauważalną utratę wagi zarówno u ludzi otyłych, jak i u zdrowych. Pewne badanie na szczurach wykazało zaś, że alga ta może pomóc w zapobieganiu przybierania na wadze w okresie menopauzy.

Nadciśnienie tętnicze 25% pacjentów z łagodnym bądź umiarkowanym nadciśnieniem tętniczym biorących C. pyrenoidosa dwa razy dziennie przez dwa miesiące osiągnęło poziom 90 mmHg ciśnienia rozkurczowego. Ogólnie jedna trzecia pacjentów zaobserwowała poprawę ciśnienia krwi.

Cholesterol Przegląd pacjentów cierpiących na fibromialgię, nadciśnienie tętnicze oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego wykazał, że Chlorella wykazuje działanie obniżające poziom cholesterolu, poza innymi korzyściami (poparte badaniami na zwierzętach).

Bibliografia

 1. J Zhejiang Univ Sci B, 2009; 10: 14-21; Clinics [Sao Paulo], 2010; 65: 1371-7
 2. J Agric Food Chem, 2008; 56: 10521-6
 3. Phytother Res, 1990; 4: 220-31
 4. Nutr Cancer, 1995; 24: 197-202
 5. Biofactors, 2010; 36: 408-14
 6. Food Chem Toxicol, 2009; 47: 1653-8
 7. PLoS One, 2012; 7: e33618
 8. J Med Food, 2008; 11: 395-404
 9. Phytother Res, 2004; 18: 164-8
 10. Nutr Rep Int, 1986; 33: 565-74
 11. Phytother Res, 2012; 26: 363-8
 12. J Med Food, 2002; 5: 141-52
 13. Lipids Health Dis, 2007; 6: 33
 14. Nutr Res Pract, 2011; 5: 93-100
 15. Altern Ther Health Med, 2001; 7: 79-91; Nutr Res Pract, 2008; 2: 204-10
 16. Ann Nutr Metab, 2008; 52: 322-80
 17. J Med Food, 2012; 15: 1038-44
 18. J Nutr, 1999; 129: 1731-6; Nutr Res Pract, 2009; 3: 15-22; Toxicol Ind Health, 2009; 25: 551-6; J Toxicol Sci, 2010; 35: 101-5
 19. J Med Food, 2007; 10: 134-42
 20. Clin Toxicol [Phila], 2006; 44: 135-41
 21. J Hazard Mater, 2009; 164: 1304-9
 22. Eur Arch Otorhinolaryngol, 2008; 265: 1219-23
 23. Int J Sport Nutr Exerc Metab, 2010; 20: 72-9

Odtruwanie Jak dowiodły testy na zwierzętach, Chlorella pomaga oczyścić organizm z toksycznych substancji, takich jak metale ciężkie czy pestycydy. Szczury, którym podawano dioksyny, toksyczne związki chemiczne, oraz Chlorellę wydalały więcej dioksyn niż te, którym nie podano alg. Nie przeprowadzono jak dotąd zbyt wiele badań na ludziach, ale w mleku ciężarnych kobiet przyjmujących suplementy C. pyrenoidosa odnotowano niższe stężenie dioksyn w porównaniu do grupy kontrolnej.

Dodatkowe korzyści Według kilku badań, Chlorella może być stosowana w leczeniu fibromialgii, schorzenia nerwowego powodującego ból i zmęczenie oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Spirulina

Zielononiebieska alga znajdująca się w słonowodnych jeziorach Meksyku i Ameryki Środkowej.

Rak Podczas trwającego rok testu na pacjentach z leukoplakią w obrębie jamy ustnej (jest to rodzaj stanu przedrakowego powodowany zazwyczaj paleniem lub żuciem tytoniu), u prawie połowy schorzenie całkowicie zniknęło. W grupie przyjmującej placebo zanik zaobserwowano jedynie u 7% pacjentów.

Utrata wagi Otyli pacjenci przyjmujący 2,8 g trzy razy dziennie stracili po miesiącu niewielką część wagi, ale jak dotąd nie istnieją dowody na to, jakie działanie przyniosłoby stosowanie tego wodorostu u ludzi zdrowych bądź z niewielką nadwagą.

Nadciśnienie tętnicze Pacjenci biorący 4,5 g S. maxima dziennie przez sześć tygodni odnotowali drastyczny spadek ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Najmłodsi uczestnicy badania (z grupy wiekowej 18-38 lat) osiągnęli najlepsze rezultaty.

Cholesterol U mężczyzn i kobiet w podeszłym wieku przyjmujących dziennie 8 g tych alg zauważono znaczący spadek poziomu cholesterolu w porównaniu do pacjentów przyjmujących placebo.

Odtruwanie U pacjentów z zatruciem arszenikiem (co jest częstym problemem w krajach rozwijających się, wynikłym ze spożywania skażonej wody) 250 g wyciągu ze spiruliny z dodatkiem cynku (2 g) przyjmowane dwa razy dziennie pozwoliło znacząco oczyścić organizm z arszeniku, co potwierdziły badania krwi i moczu. Alga ta pozwala też usuwać z organizmu kadm i ołów (przynajmniej u zwierząt).

Dodatkowe korzyści Spirulina może być pomocna w zwalczaniu kichania, swędzenia i innych objawów alergii, w tym kataru siennego.

Ecklonia cava

Brązowy wodorost rosnący w wodach u wybrzeży Japonii i południowokoreańskiej wyspy Czedżu.

Rak Ecklonia cava stanowi bogate źródło florotanin - przeciwutleniających polifenoli o silnym działaniu przeciwrakowym. Pochodne jednej z tych florotanin wstrzymały rozrost komórek rakowych piersi u ludzi6 oraz nowotworów płuc u myszy. Jak dotąd nie przeprowadzono jednak badań na pacjentach z rakiem.

Utrata wagi Otyli pacjenci przyjmujący polifenole pochodzące z Ecklonia cava w dawkach niskich (72 mg/dzień) lub wysokich (144 mg/dzień) zauważalnie stracili na wadze już po trzech miesiącach. W porównaniu do pacjentów biorących placebo, znacznie zmniejszył się u nich wskaźnik masy ciała BMI, poziom tłuszczu w organizmie, obwód pasa oraz stosunek talii do bioder.

Nadciśnienie tętnicze Badania laboratoryjne wykazały, że florotanina o nazwie dieckol może mieć takie samo działanie, jak inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE), klasyczne leki na nadciśnienie. Jak dotąd nie przeprowadzono zbyt wielu badań na ludziach, ale okazało się już, że wysokie dawki polifenoli E. cava (144 mg/dzień) obniżają ciśnienie krwi.

Cholesterol Wysokie dawki polifenoli Ecklonia cava (400 mg/dzień) obniżyły poziom cholesterolu po trzech miesiącach, ale dawka mniejsza o nawet ponad połowę (144 mg/dzień) również zadziała. Polifenole te redukują poziom lipoprotein niskiej gęstości, a więc "złego" cholesterolu LDL, podwyższając tym samym poziom "dobrego" cholesterolu HDL.

Odtruwanie Niestety nie udało nam się znaleźć żadnych opublikowanych badań nt. potencjalnych możliwości odtruwających Ecklonia cava.

Dodatkowe korzyści Pewne badanie udowodniło, że stosowana jako suplement diety u osób aktywnych fizycznie E. cava może dodawać energii i niwelować zmęczenie.

Chlorella, Spirulina i Ecklonia cava. Werdykt

Chlorella, Spirulina i Ecklonia cava wykazują potencjał jako lekarstwa na cały szereg chorób i schorzeń. Osobom pragnącym wypróbować ich działanie na sobie polecamy jednak ograniczyć się do dwóch pierwszych gatunków, jako że są one najlepiej zbadane.

Jak dotąd, większość badań nad E. cava przeprowadzonych zostało na zwierzętach lub wręcz w probówkach. Do tej pory udało nam się znaleźć jedynie trzy publikacje testów klinicznych przeprowadzonych na ludziach przyjmujących Ecklonia cava.

Ponadto, nadal nie jesteśmy w stanie określić optymalnej dawki glonów Chlorella i Spirulina; w niektórych badaniach stosowano dawki wysokie, w innych niskie.

W celu przyjmowania alg dla ogólnej poprawy zdrowia wystarczy podążać za wskazówkami podanymi przez producenta na opakowaniu. Jeśli jednak mają być one stosowane do leczenia konkretnej przypadłości, radzimy wpierw skonsultować się z doświadczonym specjalistą.

Joanna Evans

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Suplementy diety - czy są bezpieczne, jakie formy wybierać?

Suplementy diety - czy są bezpieczne, jakie formy wybierać?

Chcąc zadbać o swoje zdrowie, coraz częściej sięgamy po suplementy diety. Niestety nie wszystkie charakteryzują się taką samą jakością.

Żywność bez cukru, bez laktozy, naturalna - ujawniamy kłamstwa

Żywność bez cukru, bez laktozy, naturalna - ujawniamy kłamstwa

Reporterka śledcza Vani Hari ujawnia kłamstwa, jakie skrywa przemysł produktów z etykietami "wolne od ..." i "naturalny smak".

Chińskie terapie na polskim talerzu: smaki lata

Chińskie terapie na polskim talerzu: smaki lata

Według tradycyjnej medycyny chińskie wszystkie funkcje naszego organizmu są powiązane z porami roku, a szczególne znaczenie mają okresy przejściowe, gdy zima powoli zbliża się do wiosny albo wiosna do lata. Jednak również od nas zależy, czy towarzyszące temu procesy będą przebiegały prawidłowo. Ogromne znaczenie ma bowiem sposób żywienia.

Aspartam - szkodzi, czy jest bezpieczny?

Aspartam - szkodzi, czy jest bezpieczny?

Kontrowersje wokół aspartamu, sztucznego środka słodzącego, nie milkną od ponad czterech dekad. Badania wskazujące na jego szkodliwość są odrzucane przez instytucje zdrowotne jako nieprzekonujące. Jednocześnie mamy coraz więcej danych, z których wynika, że aspartamu lepiej unikać. Ostatnio pojawiły się informacje dotyczące wpływu sztucznych słodzików, w tym aspartamu, na rozwój otyłości i cukrzycy. Czy jest się czego bać?

Zdrowa przekąska, która dodaje energii

Zdrowa przekąska, która dodaje energii

Co jeść, żeby mieć więcej energii? Po pracy padam i ciągle jestem śpiąca. Są gorsze i lepsze momenty, ale generalnie brakuje mi chęci do czegokolwiek. M.P.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Nowości

Opryszczka i alzheimer

Opryszczka i alzheimer

30 grudzień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store