P jak potrójny ogrzewacz san jiao

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health lipiec - sierpień 2018

Kup ten numer

Ideę potrójnego ogrzewacza san jiao trudno zaakceptować Zachodowi, ponieważ odbiega ona od naszego sposobu pojmowania organizmu człowieka. Przyzwyczailiśmy się do analizowania funkcji poszczególnych organów wewnętrznych w oderwaniu od pozostałych, tymczasem medycyna chińska koncentruje się na ich wzajemnym oddziaływaniu.

Dzięki upowszechniającej się tendencji do holistycznego traktowania organizmu coraz częściej jednak uświadamiamy sobie, że wszystkie narządy naszego ciała są ze sobą powiązane, co oznacza, że troszcząc się o jeden z nich, dbamy jednocześnie o pozostałe. Taką właśnie koncepcją spojrzenia na człowieka jest potrójny ogrzewacz san jiao, który dzieli ciało na trzy części1,2 :

  • górny ogrzewacz - składa się z serca i płuc, wprowadza wszystkie rodzaje energii qi do krwi, nawilża skórę i mięśnie;
  • środkowy ogrzewacz - obejmuje żołądek, śledzionę i trzustkę; absorbuje, transformuje i rozprowadza składniki pożywienia; śledziona wysyła "oczyszczoną" energię qi w stronę górnego ogrzewacza, a "mętną" w kierunku dolnego;
  • dolny ogrzewacz - zalicza się do niego wątrobę, pęcherzyk żółciowy, jelita, nerki i pęcherz moczowy; odpowiada za przetwarzanie i wydalenie płynów oraz zbędnych produktów przemiany materii.

Mówiąc najogólniej, san jiao odpowiada za prawidłową dystrybucję składników odżywczych, a także za trawienie i wydalanie. Jego niezwykle ważną funkcją jest ponadto przechowywanie, wytwarzanie i rozprowadzanie zarówno energii qi przedurodzeniowej, którą otrzymujemy od rodziców, jak i pourodzeniowej, powstającej w organizmie z pożywienia i wdychanego powietrza (qi oddechowa) w górnym oraz środkowym ogrzewaczu.

Dolny ogrzewacz przechowuje i w razie potrzeby dystrybuuje qi przedurodzeniową, której ilość jest ograniczona i musi nam wystarczyć na całe życie. Można wyobrazić sobie potrójny ogrzewacz jako sieć kanałów, którymi poruszają się płyny organizmu, substancje odżywcze i wytworzona z nich energia qi. Ważne jest to, że jeśli qi krąży po ciele bez przeszkód, cieszymy się dobrym zdrowiem.

Potrójny ogrzewacz obejmuje tak wiele narządów i spełnia tak ważne funkcje, że zaburzenia w jego obrębie zakłócają funkcjonowanie całego organizmu. Pierwsze niepokojące objawy to gromadzenie się płynów i powstawanie obrzęków. Poważniejsze zmiany w funkcjonowaniu san jiao prowadzą ponadto do zastojów krwi oraz blokują przepływ energii przez meridiany. W tych warunkach mnożą się choroby. Tradycyjna medycyna chińska podkreśla, że utrzymywanie ciepła w żołądku i śledzionie przyczynia się do prawidłowej pracy całego potrójnego ogrzewacza.

Zalecane jest w związku z tym spożywanie potraw gotowanych, zwłaszcza zup warzywnych na wywarze, a także picie herbaty z imbirem i cynamonem. Odżywczym daniem będą również suszone owoce usmażone na patelni z bananem pokrojonym w plasterki. Takie posiłki należy uwzględniać od czasu do czasu również latem.

(bb)

Bibliografia

  1. Ross J., Zang Fu, The Organs Systems of Traditional Chinese Medicine, 1985, ISBN 978-044-30348-242
  2. Kastner J., Chinese Nutriton Therapy, 2009, ISBN 978-3-13-130962-4
Holistic Health lipiec - sierpień 2018

Zobacz także

Suplementy diety - czy są bezpieczne, jakie formy wybierać?

Suplementy diety - czy są bezpieczne, jakie formy wybierać?

Chcąc zadbać o swoje zdrowie, coraz częściej sięgamy po suplementy diety. Niestety nie wszystkie charakteryzują się taką samą jakością.

Żywność bez cukru, bez laktozy, naturalna - ujawniamy kłamstwa

Żywność bez cukru, bez laktozy, naturalna - ujawniamy kłamstwa

Reporterka śledcza Vani Hari ujawnia kłamstwa, jakie skrywa przemysł produktów z etykietami "wolne od ..." i "naturalny smak".

Chińskie terapie na polskim talerzu: smaki lata

Chińskie terapie na polskim talerzu: smaki lata

Według tradycyjnej medycyny chińskie wszystkie funkcje naszego organizmu są powiązane z porami roku, a szczególne znaczenie mają okresy przejściowe, gdy zima powoli zbliża się do wiosny albo wiosna do lata. Jednak również od nas zależy, czy towarzyszące temu procesy będą przebiegały prawidłowo. Ogromne znaczenie ma bowiem sposób żywienia.

Aspartam - szkodzi, czy jest bezpieczny?

Aspartam - szkodzi, czy jest bezpieczny?

Kontrowersje wokół aspartamu, sztucznego środka słodzącego, nie milkną od ponad czterech dekad. Badania wskazujące na jego szkodliwość są odrzucane przez instytucje zdrowotne jako nieprzekonujące. Jednocześnie mamy coraz więcej danych, z których wynika, że aspartamu lepiej unikać. Ostatnio pojawiły się informacje dotyczące wpływu sztucznych słodzików, w tym aspartamu, na rozwój otyłości i cukrzycy. Czy jest się czego bać?

Zdrowa przekąska, która dodaje energii

Zdrowa przekąska, która dodaje energii

Co jeść, żeby mieć więcej energii? Po pracy padam i ciągle jestem śpiąca. Są gorsze i lepsze momenty, ale generalnie brakuje mi chęci do czegokolwiek. M.P.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store