P jak potrójny ogrzewacz san jiao

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health lipiec - sierpień 2018

Kup ten numer

Ideę potrójnego ogrzewacza san jiao trudno zaakceptować Zachodowi, ponieważ odbiega ona od naszego sposobu pojmowania organizmu człowieka. Przyzwyczailiśmy się do analizowania funkcji poszczególnych organów wewnętrznych w oderwaniu od pozostałych, tymczasem medycyna chińska koncentruje się na ich wzajemnym oddziaływaniu.

Dzięki upowszechniającej się tendencji do holistycznego traktowania organizmu coraz częściej jednak uświadamiamy sobie, że wszystkie narządy naszego ciała są ze sobą powiązane, co oznacza, że troszcząc się o jeden z nich, dbamy jednocześnie o pozostałe. Taką właśnie koncepcją spojrzenia na człowieka jest potrójny ogrzewacz san jiao, który dzieli ciało na trzy części1,2 :

  • górny ogrzewacz - składa się z serca i płuc, wprowadza wszystkie rodzaje energii qi do krwi, nawilża skórę i mięśnie;
  • środkowy ogrzewacz - obejmuje żołądek, śledzionę i trzustkę; absorbuje, transformuje i rozprowadza składniki pożywienia; śledziona wysyła "oczyszczoną" energię qi w stronę górnego ogrzewacza, a "mętną" w kierunku dolnego;
  • dolny ogrzewacz - zalicza się do niego wątrobę, pęcherzyk żółciowy, jelita, nerki i pęcherz moczowy; odpowiada za przetwarzanie i wydalenie płynów oraz zbędnych produktów przemiany materii.

Mówiąc najogólniej, san jiao odpowiada za prawidłową dystrybucję składników odżywczych, a także za trawienie i wydalanie. Jego niezwykle ważną funkcją jest ponadto przechowywanie, wytwarzanie i rozprowadzanie zarówno energii qi przedurodzeniowej, którą otrzymujemy od rodziców, jak i pourodzeniowej, powstającej w organizmie z pożywienia i wdychanego powietrza (qi oddechowa) w górnym oraz środkowym ogrzewaczu.

Dolny ogrzewacz przechowuje i w razie potrzeby dystrybuuje qi przedurodzeniową, której ilość jest ograniczona i musi nam wystarczyć na całe życie. Można wyobrazić sobie potrójny ogrzewacz jako sieć kanałów, którymi poruszają się płyny organizmu, substancje odżywcze i wytworzona z nich energia qi. Ważne jest to, że jeśli qi krąży po ciele bez przeszkód, cieszymy się dobrym zdrowiem.

Potrójny ogrzewacz obejmuje tak wiele narządów i spełnia tak ważne funkcje, że zaburzenia w jego obrębie zakłócają funkcjonowanie całego organizmu. Pierwsze niepokojące objawy to gromadzenie się płynów i powstawanie obrzęków. Poważniejsze zmiany w funkcjonowaniu san jiao prowadzą ponadto do zastojów krwi oraz blokują przepływ energii przez meridiany. W tych warunkach mnożą się choroby. Tradycyjna medycyna chińska podkreśla, że utrzymywanie ciepła w żołądku i śledzionie przyczynia się do prawidłowej pracy całego potrójnego ogrzewacza.

Zalecane jest w związku z tym spożywanie potraw gotowanych, zwłaszcza zup warzywnych na wywarze, a także picie herbaty z imbirem i cynamonem. Odżywczym daniem będą również suszone owoce usmażone na patelni z bananem pokrojonym w plasterki. Takie posiłki należy uwzględniać od czasu do czasu również latem.

(bb)

Bibliografia

  1. Ross J., Zang Fu, The Organs Systems of Traditional Chinese Medicine, 1985, ISBN 978-044-30348-242
  2. Kastner J., Chinese Nutriton Therapy, 2009, ISBN 978-3-13-130962-4
Holistic Health lipiec - sierpień 2018

Zobacz także

Poduszka ciążowa: rogal czy pałka?

Poduszka ciążowa: rogal czy pałka?

Jesteś w ciąży i coraz trudniej Ci przespać całą noc? A może szukasz idealnego prezentu dla koleżanki przy nadziei? Poduszki ciążowe to coś więcej niż luksus.

Chiński masaż tuina

Chiński masaż tuina

Ta metoda to nieoceniona "apteczka" na wszelkie dolegliwości dziecięce.

Metoda Montessori - daj dziecku skrzydła

Metoda Montessori - daj dziecku skrzydła

Czy istnieje sposób nauczania idealny dla każdego dziecka? Być może odpowiedzią na to pytanie jest metoda opracowana przez włoską pediatrę Marię Montessori.

Złoty wiek - jak odwrócić proces starzenia?

Złoty wiek - jak odwrócić proces starzenia?

Nowe odkrycia naukowe sugerują, że da się przeprogramować komórki w celu odwrócenia procesów starzenia. Jak jednak dowiedziała się Cate Montana, również wiele naturalnych substancji może cofnąć tykający zegar.

Za empatię odpowiadają neurony lustrzane?

Za empatię odpowiadają neurony lustrzane?

Ludzka empatia nie jest jedynie wynikiem socjalizacji. To neurony lustrzane w mózgu sprawiają, że potrafimy rozumieć cudze zachowania i współodczuwać ich emocje. Te komórki reagują identycznie, kiedy sami doświadczamy określonych doznań i gdy obserwujemy je u innych.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store