P jak przemiana metalu

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health wrzesień - październik 2018

Kup ten numer

Według tradycyjnej medycyny chińskiej w naszym organizmie płuca fei oraz jelito grube da chang stanowią parę.

Witalność i funkcjonowanie tej pary narządów zang fu określa przemiana metalu. We wzajemnym oddziaływaniu płuc i jelita grubego należy wyróżnić dwa aspekty - fizyczny i emocjonalny1.

Fizyczny dotyczy dbania o dietę i aktywność na świeżym powietrzu, a także odnosi się do profilaktyki chorób. Tu mamy bardzo wiele do zrobienia, gdyż samym tylko prawidłowym odżywianiem możemy zapobiegać wielu schorzeniom, które są skutkiem zaatakowania dróg oddechowych przez patogeny. Chodzi przede wszystkim o wszelkie infekcje, nieżyty, kaszel, spłycenie oddechu, które są źródłem nadmiaru śluzu nie tylko w płucach, ale też w innych zakamarkach ciała, na przykład w jelicie grubym. Śluz w płucach jest także reakcją organizmu na nieodpowiedni pokarm. Z powodu zaniedbań dietetycznych może rozwinąć się zespół spastycznego jelita, pojawią się zaparcia i bóle nieznanego pochodzenia, coraz większemu upośledzeniu będą ulegały funkcje wydalnicze2.

Jeżeli chodzi o zależności w sferze emocjonalnej, które według tradycyjnej medycyny chińskiej występują między płucami a jelitem grubym, sytuacja jest równie klarowna. Gromadzenie w sobie żalu, upór w nieodpuszczaniu win, nadmierne przywiązanie do rzeczy i osób czy zamartwianie się powodują poważne ubytki qi w płucach i jelicie. Objawy mogą być bardzo różne, ale zawsze są poważne - uciski w klatce piersiowej, przewlekły kaszel i drapanie w gardle nawet wtedy, gdy akurat nie ma żadnej infekcji, rozwój astmy, zły stan skóry i włosów, zgaszone spojrzenie, znaczne problemy z trawieniem i wydalaniem.

Co robić? Należy wzmocnić poczucie własnej wartości i rozprawić się z wyniszczającymi smutkami. Pomoże w tym stosowanie smaku ostrego, który jest skuteczny w naprawianiu zarówno aspektu fizycznego, jak i psychicznego, jeśli chodzi o funkcjonowanie organizmu. Rozprasza zastoje qi, wysusza śluz, poprawia nastrój.

Smak ostry mają następujące produkty, z których można komponować dowolne potrawy charakterystyczne dla tej pory roku:

  • przyprawy rozgrzewające, czyli cynamon, imbir, curry, gałka muszkatołowa, goździki, pieprz czarny i kajeński, czosnek, pietruszka, papryka, koper i chrzan;
  • warzywa, takie jak kalafior, kalarepa, rzodkiew, seler naciowy, cebula i por;
  • nabiał: sery mocno sfermentowane, sery pleśniowe, parmezan;
  • jęczmień jako zboże najodpowiedniejsze dla zdrowia o tej porze roku;
  • mięso dzikich zwierząt (w tym kuropatwa), gęsina i indyk.

Napoje polecane na jesienne chłody to herbata miętowa i... grzane wino. Pamiętajmy też, że teraz najlepiej posłuży organizmowi ciepła zupa!

Bożena Borzęcka

Holistic Health wrzesień - październik 2018

Zobacz także

Suplementy diety - czy są bezpieczne, jakie formy wybierać?

Suplementy diety - czy są bezpieczne, jakie formy wybierać?

Chcąc zadbać o swoje zdrowie, coraz częściej sięgamy po suplementy diety. Niestety nie wszystkie charakteryzują się taką samą jakością.

Żywność bez cukru, bez laktozy, naturalna - ujawniamy kłamstwa

Żywność bez cukru, bez laktozy, naturalna - ujawniamy kłamstwa

Reporterka śledcza Vani Hari ujawnia kłamstwa, jakie skrywa przemysł produktów z etykietami "wolne od ..." i "naturalny smak".

Chińskie terapie na polskim talerzu: smaki lata

Chińskie terapie na polskim talerzu: smaki lata

Według tradycyjnej medycyny chińskie wszystkie funkcje naszego organizmu są powiązane z porami roku, a szczególne znaczenie mają okresy przejściowe, gdy zima powoli zbliża się do wiosny albo wiosna do lata. Jednak również od nas zależy, czy towarzyszące temu procesy będą przebiegały prawidłowo. Ogromne znaczenie ma bowiem sposób żywienia.

Aspartam - szkodzi, czy jest bezpieczny?

Aspartam - szkodzi, czy jest bezpieczny?

Kontrowersje wokół aspartamu, sztucznego środka słodzącego, nie milkną od ponad czterech dekad. Badania wskazujące na jego szkodliwość są odrzucane przez instytucje zdrowotne jako nieprzekonujące. Jednocześnie mamy coraz więcej danych, z których wynika, że aspartamu lepiej unikać. Ostatnio pojawiły się informacje dotyczące wpływu sztucznych słodzików, w tym aspartamu, na rozwój otyłości i cukrzycy. Czy jest się czego bać?

Zdrowa przekąska, która dodaje energii

Zdrowa przekąska, która dodaje energii

Co jeść, żeby mieć więcej energii? Po pracy padam i ciągle jestem śpiąca. Są gorsze i lepsze momenty, ale generalnie brakuje mi chęci do czegokolwiek. M.P.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store