P jak przemiana metalu

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health wrzesień - październik 2018

Kup ten numer

Według tradycyjnej medycyny chińskiej w naszym organizmie płuca fei oraz jelito grube da chang stanowią parę.

Witalność i funkcjonowanie tej pary narządów zang fu określa przemiana metalu. We wzajemnym oddziaływaniu płuc i jelita grubego należy wyróżnić dwa aspekty - fizyczny i emocjonalny1.

Fizyczny dotyczy dbania o dietę i aktywność na świeżym powietrzu, a także odnosi się do profilaktyki chorób. Tu mamy bardzo wiele do zrobienia, gdyż samym tylko prawidłowym odżywianiem możemy zapobiegać wielu schorzeniom, które są skutkiem zaatakowania dróg oddechowych przez patogeny. Chodzi przede wszystkim o wszelkie infekcje, nieżyty, kaszel, spłycenie oddechu, które są źródłem nadmiaru śluzu nie tylko w płucach, ale też w innych zakamarkach ciała, na przykład w jelicie grubym. Śluz w płucach jest także reakcją organizmu na nieodpowiedni pokarm. Z powodu zaniedbań dietetycznych może rozwinąć się zespół spastycznego jelita, pojawią się zaparcia i bóle nieznanego pochodzenia, coraz większemu upośledzeniu będą ulegały funkcje wydalnicze2.

Jeżeli chodzi o zależności w sferze emocjonalnej, które według tradycyjnej medycyny chińskiej występują między płucami a jelitem grubym, sytuacja jest równie klarowna. Gromadzenie w sobie żalu, upór w nieodpuszczaniu win, nadmierne przywiązanie do rzeczy i osób czy zamartwianie się powodują poważne ubytki qi w płucach i jelicie. Objawy mogą być bardzo różne, ale zawsze są poważne - uciski w klatce piersiowej, przewlekły kaszel i drapanie w gardle nawet wtedy, gdy akurat nie ma żadnej infekcji, rozwój astmy, zły stan skóry i włosów, zgaszone spojrzenie, znaczne problemy z trawieniem i wydalaniem.

Co robić? Należy wzmocnić poczucie własnej wartości i rozprawić się z wyniszczającymi smutkami. Pomoże w tym stosowanie smaku ostrego, który jest skuteczny w naprawianiu zarówno aspektu fizycznego, jak i psychicznego, jeśli chodzi o funkcjonowanie organizmu. Rozprasza zastoje qi, wysusza śluz, poprawia nastrój.

Smak ostry mają następujące produkty, z których można komponować dowolne potrawy charakterystyczne dla tej pory roku:

  • przyprawy rozgrzewające, czyli cynamon, imbir, curry, gałka muszkatołowa, goździki, pieprz czarny i kajeński, czosnek, pietruszka, papryka, koper i chrzan;
  • warzywa, takie jak kalafior, kalarepa, rzodkiew, seler naciowy, cebula i por;
  • nabiał: sery mocno sfermentowane, sery pleśniowe, parmezan;
  • jęczmień jako zboże najodpowiedniejsze dla zdrowia o tej porze roku;
  • mięso dzikich zwierząt (w tym kuropatwa), gęsina i indyk.

Napoje polecane na jesienne chłody to herbata miętowa i... grzane wino. Pamiętajmy też, że teraz najlepiej posłuży organizmowi ciepła zupa!

Bożena Borzęcka

Zobacz także

Poduszka ciążowa: rogal czy pałka?

Poduszka ciążowa: rogal czy pałka?

Jesteś w ciąży i coraz trudniej Ci przespać całą noc? A może szukasz idealnego prezentu dla koleżanki przy nadziei? Poduszki ciążowe to coś więcej niż luksus.

Chiński masaż tuina

Chiński masaż tuina

Ta metoda to nieoceniona "apteczka" na wszelkie dolegliwości dziecięce.

Metoda Montessori - daj dziecku skrzydła

Metoda Montessori - daj dziecku skrzydła

Czy istnieje sposób nauczania idealny dla każdego dziecka? Być może odpowiedzią na to pytanie jest metoda opracowana przez włoską pediatrę Marię Montessori.

Złoty wiek - jak odwrócić proces starzenia?

Złoty wiek - jak odwrócić proces starzenia?

Nowe odkrycia naukowe sugerują, że da się przeprogramować komórki w celu odwrócenia procesów starzenia. Jak jednak dowiedziała się Cate Montana, również wiele naturalnych substancji może cofnąć tykający zegar.

Za empatię odpowiadają neurony lustrzane?

Za empatię odpowiadają neurony lustrzane?

Ludzka empatia nie jest jedynie wynikiem socjalizacji. To neurony lustrzane w mózgu sprawiają, że potrafimy rozumieć cudze zachowania i współodczuwać ich emocje. Te komórki reagują identycznie, kiedy sami doświadczamy określonych doznań i gdy obserwujemy je u innych.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store